VÝBĚR Galerie u Betlémské kaple

Události - obrázek Galerie u Betlémské kaple, kde se jenom v průběhu letošího roku konala výstava například Miroslava Mouchy, Jánuše Kubíčka, Marie Blabolilové či Jana Kotíka, nám nyní představuje výběr toho nejzajímavějšího z depozitu galerie.

Výstava má příhodný název VÝBĚR a představuje výběr obrazů, kreseb, fotografií a grafických listů. Potrvá do 12.8.2018. Následně se pak můžete od poloviny srpna těšit například na díla Petra Bařinky.

Mezi vystavenými najdete díla Marie Blabolilové, Josefa Bolfa, Václava Boštíka, Vladimíra Boudníka, Aléna Diviše, Františka Grosse, Jiřího Hilmara, Jiřího Koláře, Jana Kotíka, Aleny Kučerové, Františka Kyncla, Kamila Lhotáka, Karla Malicha, Mikuláše Medka, Miloslava Mouchy, Jana Svobody, Adrieny Šimotové, Lubomíra Typlta a dalších.

Malou fotografickou ukázku z výstavy Vám zde nyní představíme, ostatní si pak musíte jít prohlédnout nejlépe fyzicky přímo do galerie, určitě nebudete litovat.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

foto k článkufoto k článkufoto k článkufoto k článku

foto k článkufoto k článkufoto k článku


A snad i pod dojmem právě probíhající výstavy Jiřího Koláře v Národní galerii, Úšklebek století, která bude v paláci Kinských probíhat do 2.9.2018, nás zaujalo jedno jeho dílo s názvem „Půst smrti“. Jedná se o jednotlivé zavěšené kartonové koláže na desce, která je koláží sama o sobě. Dílo je datováno do roku 1978. Jeho celkové rozměry jsou pak 58 x 44 cm.

foto k článkufoto k článkufoto k článku


Jiří Kolář (24. září 1914 Protivín – 11. srpna 2002 Praha) byl básník, autor experimentální a vizuální poezie, dramatik, překladatel, sběratel umění a mecenáš samizdatové literatury a mladých umělců. Je jedním z nejvýznamnějších českých výtvarníků a autorem mnoha originálních výtvarných technik. Byl výrazným představitelem avantgardní Skupiny 42.
Byl kritikem komunistického režimu. V padesátých letech byl za příklon k avantgardě vězněn, přitížily mu i angažované texty jako Rod Genorův v básnické sbírce Prométheova játra. V šedesátých letech se mu ale dařilo vystavovat i na Západě – v Evropě i ve Spojených státech amerických, stal se členem skupiny Křižovatka. V roce 1975 se mu dostalo pocty být prvním českým umělcem, který vystavoval v newyorském Guggenheimově muzeu.
Příští rok uplyne 105 let od jeho narození

Výběr
29.6. - 12.8.2018

Galerie u Betlémské kaple
Betlémské náměstí 8, Praha 1 - Staré Město

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

VÝBĚR Galerie u Betlémské kaple - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Keška v galerii
Keška v galerii
Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Bitva o diamant

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder