VÝBĚR Galerie u Betlémské kaple

Události - obrázek

Galerie u Betlémské kaple, kde se jenom v průběhu letošího roku konala výstava například Miroslava Mouchy, Jánuše Kubíčka, Marie Blabolilové či Jana Kotíka, nám nyní představuje výběr toho nejzajímavějšího z depozitu galerie.

Výstava má příhodný název VÝBĚR a představuje výběr obrazů, kreseb, fotografií a grafických listů. Potrvá do 12.8.2018. Následně se pak můžete od poloviny srpna těšit například na díla Petra Bařinky.

Mezi vystavenými najdete díla Marie Blabolilové, Josefa Bolfa, Václava Boštíka, Vladimíra Boudníka, Aléna Diviše, Františka Grosse, Jiřího Hilmara, Jiřího Koláře, Jana Kotíka, Aleny Kučerové, Františka Kyncla, Kamila Lhotáka, Karla Malicha, Mikuláše Medka, Miloslava Mouchy, Jana Svobody, Adrieny Šimotové, Lubomíra Typlta a dalších.

Malou fotografickou ukázku z výstavy Vám zde nyní představíme, ostatní si pak musíte jít prohlédnout nejlépe fyzicky přímo do galerie, určitě nebudete litovat.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

foto k článkufoto k článkufoto k článkufoto k článku

foto k článkufoto k článkufoto k článku


A snad i pod dojmem právě probíhající výstavy Jiřího Koláře v Národní galerii, Úšklebek století, která bude v paláci Kinských probíhat do 2.9.2018, nás zaujalo jedno jeho dílo s názvem „Půst smrti“. Jedná se o jednotlivé zavěšené kartonové koláže na desce, která je koláží sama o sobě. Dílo je datováno do roku 1978. Jeho celkové rozměry jsou pak 58 x 44 cm.

foto k článkufoto k článkufoto k článku


Jiří Kolář (24. září 1914 Protivín – 11. srpna 2002 Praha) byl básník, autor experimentální a vizuální poezie, dramatik, překladatel, sběratel umění a mecenáš samizdatové literatury a mladých umělců. Je jedním z nejvýznamnějších českých výtvarníků a autorem mnoha originálních výtvarných technik. Byl výrazným představitelem avantgardní Skupiny 42.
Byl kritikem komunistického režimu. V padesátých letech byl za příklon k avantgardě vězněn, přitížily mu i angažované texty jako Rod Genorův v básnické sbírce Prométheova játra. V šedesátých letech se mu ale dařilo vystavovat i na Západě – v Evropě i ve Spojených státech amerických, stal se členem skupiny Křižovatka. V roce 1975 se mu dostalo pocty být prvním českým umělcem, který vystavoval v newyorském Guggenheimově muzeu.
Příští rok uplyne 105 let od jeho narození

Výběr
29.6. - 12.8.2018

Galerie u Betlémské kaple
Betlémské náměstí 8, Praha 1 - Staré Město

VÝBĚR Galerie u Betlémské kaple ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Koudelka, Petrbok, Čapek: Národní galerie si připomíná 50. výročí událostí srpna …

21. srpna zahajuje Národní galerie ve Veletržním paláci trojici nových výstav. Při příležitosti 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy představuje leg … Celý článek

Události - obrázek

Vladimír Komárek – Ohlédnutí 90

Výjimečná kolekce desítek maleb, kreseb a grafik Vladimíra Komárka je do 26. srpna 2018 k vidění v semilské Pojizerské galerii. Celý článek

Události - obrázek

Na vernisáže Pragovka Gallery a Studia Prám na kole

Naložte kolo do metra (B- stanice Kolbenova), vlaku (Nádraží Libeň) nebo nastupte na cyklostezku kolem Rokytky a na konci trasy si s námi dejte kulturní nálož, kterou pr … Celý článek

Události - obrázek

Bohumír Matal / Přirozený svět

Výstava uspořádaná k výročí 30 let od úmrtí Bohumíra Matala upozorňuje na jednu z možných perspektiv, jak lze dílo tohoto matadora brněnské poválečné malby interpretovat. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - podpořte náš portál www.iumeni.cz v soutěži ShopRoku 2023 - imgReklama