Jef Kratochvil – fotograf, který fotil Zappu

Události - obrázek Fotograf Jef Kratochvil, který by letos oslavil 75 let, zemřel. Jef byl posledních pětadvacet let spjat s Městským divadlem v Brně, před objektivem mu stála celá plejáda slavných lidí. My bychom rádi krátce připomněli jeho snímky s geniálním rokerem Fankem Zappou, který navštívil Prahu v roce 1990.

foto k článkuNení mnoho snímků, na kterých je Jef Kratochvil zachycen, jelikož dle jeho slov „jeho obličej na snímek nepatří.“. Ale v roce 1990, kdy se stal oficiálním fotografem Franka Zappy, který přiletěl v té době ještě do Československa na oficiální návštěvu, se právě s ním vyfotografovat nechal. A mimo zmíněný snímek vznikla plejáda dalších, úžasných momentek, která přesně dokumentuje atmosféru Zappovy návštěvy v Praze.

Zappa v Praze

foto k článku20. ledna se v Ruzyni tísnila v tlačenici spousta hudebních fanoušků. Důvodem byl přílet Franka Zappy, amerického svérázného umělce, který jako první americký muzikant navštívil svobodné Československo. Jeho osobnost i tvorba, čítající více než 60 desek, ovlivnila řadu českých muzikantů a sám Frank Zappa byl překvapený počtem fanoušků v Československu. Při své lednové návštěvě nehrál, chtěl vidět Prahu a prezidenta Václava Havla. Do Československa se vrátil v roce 1991 i s celou kapelou.

"Určitě už víte, že právě začíná vaše nová budoucnost. A až se budete prát s problémy, co přijdou, prosím vás, dbejte o to, ať je vaše země pořád jedinečná. Ať se nezmění, ať zůstane jedinečná,“ řekl tehdy v pražské Sportovní hale.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Fotografie Jefa Kratochvíla doprovázejí i publikaci, která o Franku Zappovi vyšla v nakladatelství Akropolis – Fenomén Zappa.

Francis Vincent Zappa

(21. 12. 1940 – 4. 12. 1993),
- Kytarista, zpěvák, hudební skladatel, experimentátor.
- První kapelu založil na střední škole.
- Psal hudbu k filmům a reklamě.
- Za honorář za hudbu k filmu Run Home Slow zakoupil nahrávací studio.
- V polovině 60. let se stal členem kapely Soul Giants.
- V roce 1966 vydává s kapelou Mothers of Invention dvojalbum Freak Out!.
- V 80. a 90. letech se angažoval v občanském životě.
- Zemřel na rakovinu prostaty.
- Je pohřben v neoznačeném hrobě v Los Angeles.

Jef Kratochvil

(30.7.1943 – 4.3.2018)

foto k článkuJefa Kratochvila, tohoto významného divadelního a uměleckého fotografa, který se narodil v Ivančicích, rodišti Alfonse Muchy a Vladimíra Menšíka, kronikáře brněnského uměleckého života posledních desetiletí, úžasně vystihuje Česká televize v dokumentu (2005) režiséra J. Vondráka. Celý dokument můžete shlédnout zde:

Jef Kratochvil - fotograf (2005).

Krátký dokument přibližuje fotografa Jefa Kratochvila, který byl svou tvorbou řadu let spojen s brněnskou kulturní scénou. Byl svědkem počátků slavného Divadla Husa na provázku či nejlepších dob brněnské „bohémy“, ale také fotografem Městského divadla Brno či autorem pozoruhodného cyklu „Dech ateliérů“, ve kterém neopakovatelným způsobem zachytil řadu výtvarníků. Disponoval velmi cenným archivem fotografií divadelních představení, televizních pořadu, kulturních akcí, výtvarných projektů, hudebních produkcí apod. Spolupracoval na knihách o tvorbě a životě herce Bolka Polívky. Jeho fotografické i grafické práce nalezneme na několika stovkách divadelních plakátů i přebalů hudebních nosičů brněnských zpěváků a skupin. Hlásil se k takovým osobnostem fotografie, jako byli František Drtikol nebo Taras Kuščinskij.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Fenomén Zappa
Autor: Papoušek, Vladimír – Skalický, David (eds.)
Rok vydání: 2016

Koupit tuto knihu u nás

Jef Kratochvil – fotograf, který fotil Zappu - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše
Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

SÓLO: Jakub Roztočil