Letos nabídne přes 60 umělecky zaměřených akcí v galeriích i ve veřejném prostoru. Tématem ročníku je hledání identity ve všech jejích podobách — od identity národní, přes uměleckou a genderovou až po identitu jednotlivce nebo místa.
Týden výtvarné kultury (TVK) je unikátní akcí, jejímž cílem je upozornit obyvatele i návštěvníky města Brna na kvalitní výstavní programy zdejších galerií a skrze doprovodné programy jim zprostředkovat cestu k výtvarnému umění. Podnět k popularizaci umění formou týdne dedikovaného výtvarné kultuře vzešel na sklonku roku 2009 od profesora Radka Horáčka, vedoucího Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Jeho záměrem bylo zviditelnit brněnské galerie, jejich výstavy a doprovodné programy. Od té doby Brno každý březen ožívá výtvarně zaměřenými akcemi, na jejichž realizaci a organizaci se podílí i studenti a studentky Masarykovy univerzity.
Od loňského roku akci spolupořádá také TIC BRNO, který tím rozšiřuje své portfolio propagace kulturního života v Brně. Týdnu výtvarné kultury tato spolupráce přinesla mimo jiné i nový vizuální styl, který byl představen již v loňském ročníku. Marika Kupková, kurátorka Galerie TIC a také jedna z hlavních postav organizačního týmu, upozorňuje na symbiózu městské kulturní organizace a Katedry výtvarné výchovy PdF MU: „Je třeba upozorňovat na význam všech výtvarných edukátorů, protože právě na těch závisí, zda bude mít široká veřejnost zájem o výtvarné umění, o jeho instituce a aktéry, zda bude výtvarné umění sledovat, chápat a podporovat.“
Slavnostní zahájení Týdne výtvarné kultury, které doprovodí speciální videoprojekce vytvořená jen pro tuto příležitost, se uskuteční v pondělí 5. 3. 2018 v 18.00 hod. v Domě umění města Brna, Malinovského nám. 2.
Brno: první město v Česku, kde se koná Týden výtvarné kultury.
Týden výtvarné kultury v číslech
A co Vás čeká v tomto týdnu nabitého kulturními zážitky čeká?:
- 18 výtvarných workshopů - výtvarný workshop Fragmenty (Fait Gallery), Výtvarný workshop po pověstech kasematních (Špilberk), ...
- 7 vernisáží - např. Open Space/David Možný (Galerie Pitevna), Začátek je také konec (Galerie Tic),Brněnská Ostrava (Kulturní fara - Kafara), ...
- 7 komentovaných prohlídek - Atol a plující slunce - komentovaná prohlídka (Špilberk),..
- 4 přednášky - např. 6.3. Radek Horáček: Produkuj nebo zhyň!, FAVU VUT v Brně
- 4 divadelní představení - 5. a 6.3. - divadelní hra Vernisáž uvedena v Moravské galerii v rámci výstavy Paneland, HaDivadlo)
- 4 projekce - Scalní video V (Univerzitní kino Scala)
- 2 galerijní animace - Slyš obraz - jak vnímat umění (Muzeum města Brna)
- 2 performance
- 2 zážitkové programy
- 2 galerijní animace
- 2 čtení - Pláč země Nairi (Mahenův památník)
- 1 zvuková instalace
- 1 zahájení
- 1 konference
- 1 otevřený ateliéru- Návštěva u Dalibora Chatrného
- 1 křest knihy - Křest knihy Zelené ostrovy. České umění ve věku environmentalismu 1960—2000 (Galerie OFF/FORMAT)xFragmenty
- 1 diskuse
- 1 procházka s výtvarnou tvorbou
- 1 koncert
Podrobný program všech akcí i probíhajících výstav naleznete ve formátu pdf zde.
Do akce se letos zapojilo na tři desítky institucí, mezi něž patří:
Dům umění města Brna, Dům pánů z Kunštátu, Fait Gallery, FaVU VUT v Brně, Galerie Architektury Brno, Galerie Klubovna,Galerie OFF/FORMAT, Galerie Pitevna , Galerie TIC, Galerie Umakart, HaDivadlo, Industra, Kavárna ERA, Kino Art, Kulturní fara – Karafa, Mahenův památník, Moravská galerie v Brně, Muzeum města Brna, Pedagogická fakulta MU, Schrott Gallery, Strom Art Gallery, Univerzitní kino Scala, Vila Stiassni.