František Hanáček - Velká výstava v Malé galerii

Události - obrázek 15. února byla v Malé královoposlské galerii v Brně zahájena výstava „velkého“ malíře Františka Hanáčka. Na tři desítky menších i větších pláten se přijelo v den zahájení výstavy podívat více lidí, než byly prostory schopny pojmout.

foto k článkuA „velkého“ nejenom svojí robustní postavou a hlasem, ale zejména rozměry pláten, které dosahují mnohdy i délky 6-ti metrů, a také „velkého“ rozsahem svých vědomostí o výtvarném umění současné i zahraniční scény, starých i moderních umělců. A možná právě proto bylo při vernisáži „málo“ místa pro tak „velké“ množství přátel, známých, obdivovatelů i sběratelů tohoto umělce.

foto k článkuA že bylo co ukazovat: nedávnými svými díly se František Hanáček dopracoval až k barevným explozím na plátnech, tvořících rozmanité, zdánlivě nahodilé obrazce, které již vystavoval v loňském roce v kavárně Savoy rovněž v Brně.

foto k článkuAle i toto období bylo překonáno a pozvolna zkoumáním a zkoušením různých technik, vytvořil sérií obrazů vytvořených technikou asambláže, tedy kombinací barev s různými předměty, které do obrazu přímo vlepuje. Tyto předměty jsou navíc přímo součástí samotné tvorby Františka Hanáčka, ať již ze současné tvorby či z minulosti.
Takže se na jeho plátnech setkáte například s houslemi, které byly předmětem jeho zátiší již před 30-ti lety, nebo s kusy ovoce, štětci, tubami, pilkami, paletami, ..... zkrátka na každém obraze je kus autora samotného. Tedy jak vidíte, žádné omalovánky, jak by řekl sám František.

foto k článkuVýstava je rovněž doplněna a konfrontována díly ze starších období, např. z období tzv. „sakrálního“, kde pastózně pracoval s barvami na biblických výjevech, nebo obraz „Slepci“ z roku 2008, jejichž podmanivý pohled Vám nedá spát...

Ale již dost řečí, raději se pokochejte několika málo fotografiemi přímo z vernisáže a vydejte se na výstavu nejlépe osobně.foto k článkufoto k článkufoto k článku

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Fratišek Hanáček – obrazy
Malá Královoposlská galerie, Husitská 1, Brno
15. 2. - 5.3. 2017

Publisher: iUmeni.cz

František Hanáček - Velká výstava v Malé gale… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Kapesní panoptikum s.r.o.

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder