Václav Rožánek – obrazy a monotypy

Události - obrázek V úterý 19. ledna 2016 byla v Domě Gustava Mahlera vernisáží zahájena výstava tvorby Václava Rožánka pod názvem Obrazy a monotypy. Kurátorsky výstavu zaštítí výtvarník David Bartoň, který představí dva důležité vrcholy umělcovy tvorby.

Za to nejlepší, co Václav Rožánek vytvořil, bývají považovány jeho velké monotypy z 2. poloviny 70. let 20. století na jedné straně a na druhé pak obrazy malované technikou prolínání černého asfaltového laku a bílého latexu. Tyto obrazy připomenou techniku strukturální malby - informelu z 60. let 20. století, ale Rožánka více ovlivnily průmyslové struktury, které viděl celý život kolem sebe ve strojírenské továrně.

foto k článkuObrazy instalované v Domě Gustava Mahlera budou přibližně z let 1970 – 1994. Tematicky je výstava zaměřena hlavně na Rožánkovy imaginární portréty, které nazýval Hlavy, v menší míře doplněné Akty a Zátišími. Výstava vzhledem k rozsahu i rozmanitosti Rožánkova díla a velikosti galerie nemůže být retrospektivou. Přesto ukáže z autorova díla to nejlepší a nejpodstatnější.

foto k článkuVáclav Rožánek (5. 9. 1913 – 8. 5. 1994) pocházel z Písku a celý život pracoval jako strojní zámečník v továrně. Malování však věnoval denně stejně tolik času, jako profesionální výtvarníci. Své dílo konzultoval s pedagogy jako Emil Filla nebo Oldřich Smutný, který Rožánka považoval za svého nejnadanějšího a nejvýznamnějšího žáka. Také se vždy ohrazoval proti tomu, aby byl jeho dlouholetý přítel a žák Rožánek označován za amatéra. Přestože mu politická situace neumožnila příliš vystavovat, jde o velmi pilného malíře, pro něhož bylo typické použití neobvyklých materiálů, jako latex, asfaltový lak či tiskařské barvy. Jeho díla jsou ve sbírkách Prácheňského muzea v Písku, Alšovy jihočeské galerie i Národní galerie v Praze.

foto k článkuNa výstavě bude promítán dokument režiséra Jana Bradáče pod názvem ,,Hámoty Václava Rožánka“. Prostřednictvím vzpomínek Rožánkových přátel i souputníků přiblíží film návštěvníkům malířovu osobnost a ukáže praktické užití autorových speciálních výtvarných technik (využití asfaltu či emailu).

V rámci výstavy proběhne ve středu 17. února od 17. hodin komentovaná prohlídka v podání kurátora Davida Bartoně.

Výstava se koná od 20. 1. 2016 do 5. 3. 2016 a je možné ji navštívit od út – so od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00.

Zdroj: www.vaclavrozanek.cz,
autor: David Bartoň

Publisher: iUmeni.cz

Václav Rožánek – obrazy a monotypy - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Temné končiny

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder