220 let Národní galerie v Praze

Události - obrázek

Slavnostní zahájení jubilejních oslav Národní galerie odstartovala vernisáž výstavy Zvěrokruh proslulého konceptuálního umělce Aj Wej-weje, který se zúčastnil zahájení osobně.

foto k článkuHlavy zabalil do zlaté fólii, jaká se dává uprchlíkům, aby je chránila (nejen) před prochladnutím. „Není to gesto, je to moje chápání situace,“ přiznal autor na Filozofické fakultě, kde ze zúčastnil debaty pořádané Knihovnou Václava Havla. Zvěrokruh viděl na vlastní oči vystavený po sedmi letech.

„V Číně je mnoho lepších umělců než jsem já, ale já své umění používám k tomu, abych kladl otázky o naší společnosti. V tom je ten rozdíl. Máme (v Číně) společnost, kde se nikdo na nic neptá. Umělci tam nebrání základní hodnoty a jen se vymlouvají, aby dostali prostor a přežili.“
Aj Wej-wej

Dvěstědvacetiletá historie činí z Národní galerie v Praze jednu z nejstarších veřejných sbírek na světě. Letošní oslavy výročí ovšem nepřipomínají jen bohatou historii, ale soustředí se také na přítomnost a budoucnost nejrozsáhlejší umělecké sbírky v Česku. Taková je i výroční výstava Velkorysost. Umění obdarovat, která poprvé obsahově propojuje všechny galerijní budovy a sbírky.

Mnoho tváří Velkorysosti

foto k článku„Dějiny Národní galerie se začaly psát 5. února 1796 založením Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění. Její počátky byly skromné – neměla vlastní sbírky a byla odkázána na výpůjčky ze šlechtického majetku. V dalších letech následovalo jen pozvolné získávání vlastních děl – především díky velkorysým darům konkrétních osobností či institucí. Právě ty představuje výstava Velkorysost. Umění obdarovat spolu s tématy štědrosti, milosrdenství, lásky či přátelství, tedy vlastností, bez nichž si nelze představit vznik žádné veřejné umělecké sbírky,“ říká generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Výroční výstava Velkorysost v paláci Kinských představuje od 5. února do 3. července 2016 výběr nejvýznamnějších děl z galerijních sbírek. Na jednom místě tak jsou vedle sebe k vidění Filla, Kupecký, Braque, Picasso, Škréta, Grund či Toyen. Příběh Národní galerie vyprávějí jednotlivé místnosti paláce Kinských na Staroměstském náměstí, jimiž se jako had vine výstavní panel mapující klíčová díla získaná díky velkorysosti Vincence Kramáře, Josefa Thomayera, Jiřího Koláře a desítek dalších velkorysých mecenášů. Národní galerie chce tímto způsobem ukázat nezapomenutelné vzory a otevřít kvalitativně novou kapitolu spolupráce veřejné instituce se soukromými sběrateli a filantropy.

Warhol v nečekaných souvislostech

foto k článkuS výroční výstavou získávají nový rozměr i ostatní budovy Národní galerie. Díla vztahující se k myšlenkám výročí jsou v jednotlivých sbírkových expozicích speciálně označena a představena v novém kontextu. Stálé expozice starého, moderního, současného i asijského umění ve všech budovách NG doplňují také současné umělecké intervence. Během prohlídky tvorby Josefa Mánesa v Salmovském paláci se tak divák setká s pop-artovou ikonou Andy Warholem. Warholovy polaroidy a sešívané fotografie jsou nedávným darem newyorské Warholovy nadace. Významný dar galerii k jejímu jubileu věnoval také americký velmistr konceptuálního umění Joseph Kosuth. Malá dvorana Veletržního paláce během jubilejní výstavy zase ožívá monumentálními sochami rakouského umělce Franze Westa. Dvojice Prinz Gholam se zaměřuje na mistrovská díla legendární francouzské sbírky, včetně obrazu Útěk Paula Gauguina. Jeho nová verze je autoportrétem umělců, kteří přebírají role a pózy Gauguinových postav. Yoshihiro Suda, Hiroshi Sugimoto a Lee Kit zastupují na výstavě současné asijské umění a s jejich díly se lze seznámit ve Šternberském paláci a paláci Kinských. Všech šest budov pražské Národní galerie tak více jak dvěma desítkami výjimečných intervencí nabízí nečekané dialogy mezi klasickým a současným uměním.

220 za 220

Po celou dobu konání výstavy Velkorysost (5. února – 3. července 2016) bude nabízena speciální výroční vstupenka za 220 korun (a snížená za 110 korun), s níž získají návštěvníci možnost navštívit jak výstavu Velkorysost, tak stálé expozice ve všech šesti budovách Národní galerie. Jednorázový vstup do každé budovy bude možný kdykoli po dobu trvání výstavy. I v letošním roce pokračuje projekt Národní galerie a Komerční banky, která umožňuje vstup zdarma do stálých expozic pro děti, mládež a studenty do 26 let. Národní galerie v jubilejním roce plánuje také založení Klubu mecenášů a zavedení členského vstupného a rodinné vstupenky.

Česká premiéra Aj Wej-weje i afrického umění

foto k článku„Přesah výstavy Velkorysost do současnosti doplňují i další zahajované výstavy současného umění. Jejich dramaturgie reaguje na aktuální celospolečenská témata jakými jsou identita, multikulturní společnost a uprchlická krize. Nenabízíme řešení, chceme ale inspirovat k zamyšlení, přispět do probíhající diskuze,“ vysvětluje Jiří Fajt.
foto k článkuHlavní osobnosti – Aj Wej-weje a senegalského umělce El Hadji Syho – spojují nejen opoziční postoje k jejich domácím politikám, ale i to, že oba vystavují v Česku vůbec poprvé. Účast Aj Wej-weje na vernisáži jeho proslulého Zvěrokruhu nebyla ještě před pár měsíci zdaleka jistá. „Teprve vloni v létě mu čínské úřady vrátili po několika letech cestovní doklady a Národní galerie je díky tomu první institucí, kde Aj svých dvanáct bronzových hlav představí osobně,“ doplňuje Jiří Fajt. Zvěrokruh, který vznikl jako kopie plastik zničených francouzsko-anglickými vojsky během opiové války v roce 1860, byl poprvé vystaven v newyorském Central Parku, v Evropě ho dosud hostilo pouze Dánsko, Německo, Rusko a Španělsko.

foto k článkuPoprvé se na půdě Národní galerie otevírá i výstava současného afrického umění, a to prezentací jednoho z nejvlivnějších senegalských umělců El Hadji Syho Malba – Performance – Politika. Ten jako malíř, kurátor a kulturní aktivista působí na domácí i mezinárodní scéně. Syho dílo je vystaveno v kontextu malířské tvorby i jeho dalších senegalských současníků. V korzu Veletržního paláce bude k vidění také instalace Apoteóza Jiřího Davida, která slavila veliký úspěch na loňském mezinárodním bienále výtvarného umění v Benátkách. Davidovo monumentální dílo se tak dostává pod jednu střechu se svým předobrazem – Apoteózou „Slovanstvo pro lidstvo!" z cyklu Slovanská epopej Alfonse Muchy. Nezávislou scénu současného umění reprezentuje další pokračování cyklu Introducing, který představí instalaci Heleny Hladilové, Moving Image Department, věnující se tentokrát tématice času např. v díle Tomáše Svobody, a Poetry Passage s tvorbou Jiřího Thýna.

Záštitu nad celým jubilejním rokem Národní galerie v Praze převzal předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka. Výstavu Velkorysost. Umění obdarovat zaštítil ministr kultury Daniel Herman a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek převzal záštitu nad výstavou El Hadji Sy: Malba – Performance – Politika.

Zdroj: www.ng.cz

220 let Národní galerie v Praze ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

POP-ART a skotačící andílci. Na Špilberku začíná výstava Andyho Warhola

Mick Jagger nevhodně pokukuje po návštěvnících, přestože je blízko něj Aretha Franklin. Mao Ce-tunga v útrobách hradu nikdo nečekal. A Marilyn Monroe se dokonce zjevuje o … Celý článek

Události - obrázek

NAPIŠ OBRAZ v Týdnu výtvarné kultury

Již sedmý ročník se bude konat od 14. do 20. 3.2016 v Brně. V rámci programu budou návštěvníci moci zavítat do řady předních brněnských muzeí, galerií i dalších kulturníc … Celý článek

Události - obrázek

Dvě černobílé výstavy

Přemýšlel jsem, co všechno spojuje dvě výstavy, které jsem připravil na začátek letošního roku pro Jihlavu. Fotografka Dagmar Hochová a malíř Václav Rožánek si jsou blíz … Celý článek

Události - obrázek

Václav Rožánek – obrazy a monotypy

V úterý 19. ledna 2016 byla v Domě Gustava Mahlera vernisáží zahájena výstava tvorby Václava Rožánka pod názvem Obrazy a monotypy. Kurátorsky výstavu zaštítí výtvarník D … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama