Jedinečná výstava surrealistického umění

Události - obrázek

V Alšově jihočeské galerii se pod názvem Krása bude křečovitá koná jedinečná výstava surrealistického umění meziválečného Československa.

V Zámecké jízdárně jsou mezi téměř 250 exponáty zastoupeny práce osobností jako Jindřich Štyrský, Toyen, Josef Šíma a Karel Teige. Díla byla do Hluboké nad Vltavou zapůjčena z řady galerií a od soukromých sběratelů, včetně zahraničních.

foto k článku"Jsme potěšeni, že zapůjčitelé jsou nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Německa, Švýcarska nebo z Francie," uvedl ředitel galerie Aleš Seifert. Při vytváření hlavní výstavy letošní sezony galerie spolupracovala se dvěma desítkami státních, krajských a městských institucí, další práce má zapůjčeny od 33 soukromých sběratelů. "Je to prakticky nejvýznamnější akce Alšovy jihočeské galerie za posledních 20 let," řekl.

V Zámecké jízdárně jsou mezi téměř 250 exponáty zastoupeny práce takových osobností, jako Jindřich Štyrský, Toyen (na snímku), Josef Šíma a Karel Teige.Výstava byla nazvaná podle výroku André Bretona považovaného za zakladatele surrealismu. Připravil ji Karel Srp s Lenkou Bydžovskou ve spolupráci s Antonínem Dufkem. Přinášejí nové zpracování vývoje surrealismu v meziválečném Československu v jeho vrcholném období let 1933 až 1939. Surrealismus je představován jako fenomén, který zasáhl nejen do výtvarného umění, ale i do fotografie, literatury, filmu a scénografie.

foto k článkuHlavní část výstavy je věnovaná surrealismu v Československu. Na Hluboké potrvá do 2. října. Její druhá část, Pařížští surrealisté a český surrealismus, bude k vidění v českobudějovickém Wortnerově domě od 30. června do 2. října. Bude obsahovat i tři desítky koláží, které zanechali v Československu kupříkladu André Breton a Paul Éluard.
KŘEST KNIHY  

foto k článkuU příležitosti výstavy Krása bude křečovitá/ Surrealismus v Československu 1933 – 1939 vznikla rozsáhlá reprezentativní publikace přinášející komplexní pohled na tuto důležitou kapitolu dějin českého výtvarného umění. Obsahuje více než pět set reprodukcí a vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor Vitae.

Zdroj: www.ajg.cz

Jedinečná výstava surrealistického umění ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Krása bude křečovitá. Surrealismus v Československu 1933 - 1939
Autor: Lenka Bydžovská, Karel Srp, Antonín Dufek
Rok vydání: 2016

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Události - obrázek

Dny otevřených ateliérů Jihomoravského kraje 2016

Dny otevřených ateliérů jsou nabídkou pro všechny zájemce o výtvarné umění, zvláště pro ty, kteří chtějí nahlédnout do tajů řemeslného zpracování výtvarného materiálu. Pr … Celý článek

Události - obrázek

Hlavy Pavla Konečného

Pro ty, kdo si chtějí vyčistit svou hlavu, připravil Pavel Konečný spolu s galerií ZET ve Velké Bystřici výstavu Hlav ze své sbírky. Těšit se můžete na desítky hlav z růz … Celý článek

Události - obrázek

Výstava Akta Erotika

České centrum fotografie v Praze otevřelo až do 4. září výstavu Akta Erotika, která nabízí více než 400 fotografií od téměř 180 autorů jako například Alfons Mucha, Franti … Celý článek

Události - obrázek

Galerie Slunečná na Šumavě hostí výstavu čtyř umělců

Jakmile na biofarmě Slunečná před Novou pecí opustí na jaře ovce svou stáj, aby se vydaly na svou dlouhou pastvu, nastěhuje se po důkladném vyčištění místo nich do stejné … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama