Jedinečná výstava surrealistického umění

Události - obrázek V Alšově jihočeské galerii se pod názvem Krása bude křečovitá koná jedinečná výstava surrealistického umění meziválečného Československa.

V Zámecké jízdárně jsou mezi téměř 250 exponáty zastoupeny práce osobností jako Jindřich Štyrský, Toyen, Josef Šíma a Karel Teige. Díla byla do Hluboké nad Vltavou zapůjčena z řady galerií a od soukromých sběratelů, včetně zahraničních.

foto k článku"Jsme potěšeni, že zapůjčitelé jsou nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Německa, Švýcarska nebo z Francie," uvedl ředitel galerie Aleš Seifert. Při vytváření hlavní výstavy letošní sezony galerie spolupracovala se dvěma desítkami státních, krajských a městských institucí, další práce má zapůjčeny od 33 soukromých sběratelů. "Je to prakticky nejvýznamnější akce Alšovy jihočeské galerie za posledních 20 let," řekl.

V Zámecké jízdárně jsou mezi téměř 250 exponáty zastoupeny práce takových osobností, jako Jindřich Štyrský, Toyen (na snímku), Josef Šíma a Karel Teige.Výstava byla nazvaná podle výroku André Bretona považovaného za zakladatele surrealismu. Připravil ji Karel Srp s Lenkou Bydžovskou ve spolupráci s Antonínem Dufkem. Přinášejí nové zpracování vývoje surrealismu v meziválečném Československu v jeho vrcholném období let 1933 až 1939. Surrealismus je představován jako fenomén, který zasáhl nejen do výtvarného umění, ale i do fotografie, literatury, filmu a scénografie.

foto k článkuHlavní část výstavy je věnovaná surrealismu v Československu. Na Hluboké potrvá do 2. října. Její druhá část, Pařížští surrealisté a český surrealismus, bude k vidění v českobudějovickém Wortnerově domě od 30. června do 2. října. Bude obsahovat i tři desítky koláží, které zanechali v Československu kupříkladu André Breton a Paul Éluard.
KŘEST KNIHY  

foto k článkuU příležitosti výstavy Krása bude křečovitá/ Surrealismus v Československu 1933 – 1939 vznikla rozsáhlá reprezentativní publikace přinášející komplexní pohled na tuto důležitou kapitolu dějin českého výtvarného umění. Obsahuje více než pět set reprodukcí a vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor Vitae.

Zdroj: www.ajg.cz

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Krása bude křečovitá. Surrealismus v Československu 1933 - 1939
Autor: Lenka Bydžovská, Karel Srp, Antonín Dufek
Rok vydání: 2016

Koupit tuto knihu u nás

Jedinečná výstava surrealistického umění - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- Prodejní výstava: 9.9. - 16.10.2022

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Michal Kalhous

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder