Zlín Design Market již potřetí

Události - obrázek Již třetím rokem Zlín umožňuje prezentaci a propagaci mladých designérů a umělců a navazuje tak na tradici Zlína - města designu. O víkendu 26. a 27. listopadu se můžete těšit na další ročník a nabídku několika desítek designérů z celé ČR i Slovenska.

Zlín Design Market vzniká pod záštitou obecně prospěšné společnosti Zlínský zámek, má umožnit mladým a nadějným tvůrcům prezentovat a propagovat své designérské originály. Zároveň však nabízí prostor renomovaným designérským značkám, které v mnohém inspirují a motivují začínající tvůrce i návštěvníky z řad široké veřejnosti. Letos se mohou návštěvníci těšit na designéry z celé České republiky (Brno, Plzeň, Ostrava, Praha, Teplice aj.) i Slovenska.


foto k článkufoto k článkufoto k článku


foto k článkuV rámci doprovodného programu letošního ročníku připravují organizátoři opět několik přednášek a workshopů, které jsou určeny pro zájemce z řad široké veřejnosti zdarma. Zajímavý tak může být pro účastníky nově připravený workshop, který se bude věnovat práci s latexem a jeho zpracování. V dalších workshopech si mohou zájemci vytvořit šperk z kůže, blok, vyzkoušet kouzlo kaligrafie, fotogram nebo malování na sklo a porcelán.

foto k článkuV loňském roce i módní přehlídka zaznamenala velký zájem návštěvníků, takže i letos je připraven pro návštěvníky program v podobě prezentace modelů Atelieru Designu oděvu z UTB ve Zlíně. Pro oživení zvolili organizátoři formu performance (modelky, hudba, video) a instalaci jednotlivých kolekcí. Přítomni budou i návrháři, se kterými bude možnost diskutovat o kolekci a současných trendech.

foto k článkuSoučástí víkendového programu bude i tematickou výstava v Galerii Václava Chada s tvorbou nejznámějšího a mezinárodně uznávaného grafika Jana Rajlicha - Hloubka plochy. Pro ty, kteří ještě neměli příležitost navštívit interaktivní výstavu Orbis Pictus Play na zlínském zámku bude v rámci Zlín Design Marketu připraveno zvýhodněné vstupné.

foto k článkuJiž tradičně podpoří ZDM také iUmeni.cz prodejem publikací o designu, umění či módě, doplněných o zajímavé originální tituly pro děti a mládež, výhradně českých autorů a ilustrátorů. Je to jedinečná příležitost, jak se s námi osobně potkat a knihy si vlastnoručně prohlédnout a zakoupit. Těšit se tak můžete na originální knihy nakladatelství Bylo Nebylo, grafickou dílnu Uutěrky, něžné obrázky Jany Nachlingerové, a mnohé další autory a tituly.

ZDM se letos uskuteční také v parku Svobody, kde se v dočasně instalovaných modulech představí několik vybraných designérů. Občerstvení budou moci návštěvníci akce hledat jak v kavárně  Kafé Zámek, tak nově v zámecké vinárně.

Zlín – město designu

foto k článkuZlín je městem, kde působila řada významných designérských osobností jako Vincenc Makovský, Zdeněk Kovář a mnoho dalších, kteří stáli u samého zrodu výtvarného dění nebo se stali světovými špičkami v oblasti průmyslového designu. Významnou designérkou působící ve Zlíně byla také Libuše Niklová, která se stala ikonou českého designu a zapsala se do dějin zásadním způsobem. Její fantazie a originalita předčila tehdejší produkci hraček a ovlivnila nejedno dětské srdce. Vytvořila několik legendárních hraček, které jsou dodnes vyráběny. Vytvářela vše od estetického návrhu až po realizaci pomocí nové technologie, která jí umožnila důvtipné vynálezy.

Prostřednictvím loga Zlín Designu vzdáváme úctu a poděkování nejen osobnosti Libuše Niklové, ale také jejím dětem – dědicům – dále také současné vizi společnosti Fatra, i mnohým dalším, kteří nedopustili, aby tak jedinečný příklad dokonalého užití designu dětské hračky upadl v zapomnění.
V současné době jdou ve šlépějích Libuše Niklové další talentovaní designeři a umělci, kterým prostřednictvím Zlín Designu otvíráme možnosti prezentace jejich tvorby v konfrontaci s širokým a náročným publikem.

Chcete-li příjemně zahájit advent, vyzkoušet či vytvořit si pro sebe či blízké něco nového, originálního, ochutnat lokální speciality nebo koupit originální, nejen vánoční dárky, je Zlín Design Market o víkendu 26.-27. listopadu, výbornou příležitostí.

Program workshopů

Workshop porcelán
foto k článkuFantazii a kreativitě se meze nekladou. Z obyčejných porcelánových předmětů můžete během chvíle vytvořit zajímavé a originální kousky, které zútulní váš byt nebo poslouží jako dárek. Malování na porcelán je skvělou příležitostí, jak využít svůj volný čas. Malovat talířek, misku nebo hrníček můžete podle svých představ nebo můžete použít připravené šablony. Workshop je vhodný pro děti (s doprovodem rodičů) i dospělé.Experimenty s fotogramy
foto k článkuV tomto workshopu se zkušenou lektorkou a fotografkou Jolanou Lažovou budete experimentovat s vytvářením fotogramů. Něco více k fotogramům. Fotogram je umělecká fotografická technika bez fotoaparátu. Jde o stínový obraz vytvořený tak, že autor v temné komoře umístí pod zvětšovací přístroj nebo jiný zdroj světla neexponovaný fotopapír, na kterém vytvoří kompozici z různě průsvitných předmětů. Po osvícení papíru, jeho vyvolání a ustálení vznikne obraz, kde na černém pozadí vystupují bílé, případně šedé předměty, podle délky expozice a průhlednosti předmětů. Tento workshop je vhodný pro začátečníky a není nijak věkově omezen. Vhodné i pro děti za doprovodu rodičů. Kurz je určen pro 10 - 12 účastníků.

Základy kaligrafie
foto k článkuLenka Baroňová připravila pro Zlín Design Market workshop Základy kaligrafie, kde se seznámíte s psaním plochým kaligrafickým perem a tuší, zkusíte si praktický nácvik renesanční formy písma - minusky (malá abeceda). Součástí workshopu je i přednáška s praktickými ukázkami z oblasti vývoje a tvorby písma.
Při workshopu si zhotovíte svá blahopřání s vánoční tematikou, doplněné ražbou, barevně a na speciálním papíru.
Workshop je vhodný pro účastníky od 15 let, praváky.

LATEX s Angel&Devil
foto k článkuZajímavý může být pro Vás nově připravený workshop, který se bude věnovat práci s latexem a jeho zpracování. Z autorské metráže si vyrobíte na základě prototypových střihů vlastní funkční kapsičky nebo peněženky. Pochopení materiálu latexu v jiném provedení, než jsme zvyklý, určitě zaujme a nadchne.

Šperk
foto k článkuCílem workshopu je vytvoření šperku z usně (kůže). Vyrobíte si náhrdelník nebo náramek, šikovní zvládnou obé. Jednotlivé dílečky/komponenty dle vlastní fantantazie vyrobené z usně (kůže) budou navlékány na atlasovou (saténovou) stuhu či různě barevné pruženky (gumičky). Kurz je určen pro 10-12 účastníků. doporučený věk od 15 let. Délka workshopu: 2 hodiny.

Výroba bloku s MURA
foto k článkuNa workshopu s MU:RA si vytvoříte vlastní zápisník s vazbou typu V4 (long stitch). Tento typ vazby se dá vázat s několika základními pomůckami, takřka „na koleni“ a je vhodný nejen k výrobě vlastního zápisníku, ale i ke svázání různých tiskovin.
Mu:ra se zabývá především tvorbou skicáků, diářů a zápisníků. K jejich výrobě využívá jak tradičních, tak i vlastních metod a postupů. Kromě knižní vazby se věnuje také designu skla, ráda experimentuje a občas i něco ušije.

Zdroj: www.zlin-design.cz

Publisher: iUmeni.cz

Zlín Design Market již potřetí - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života
Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Hynek Martinec. Cesta na Island
Hynek Martinec. Cesta na Island

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Prostořekost