“Výstava představuje několik současných umělců, kteří se věnují fenoménu modelu a modelování: vytvářejí trojrozměrné modely nebo používají modelů k tvorbě fotografií a videofilmů. Konfrontací děl, jež reprezentují různá výtvarná média, měřítka a umělecké přístupy, otevírá výstava prostor k reflexi samotného pojmu “model”. Zvýrazňuje několik specifických problémů: Jak rozumět pojmu model a jak jej definovat ve vztahu k pojmu zobrazení, objektu a skulptury?” uvádí k výstavě Galerie Rudolfinum.
“Vystavená díla zviditelňují mnohotvárné vztahy mezi modelem a určitou formou hmotné nebo imaginární reality a různé způsoby, jimiž se modely přibližují originálu nebo fungují jako originály samy o sobě. Spektrum uměleckých přístupů prezentuje různé role a funkce, které modely zaujímají v praxi soudobého vizuálního umění: prototyp, samostatné dílo, nástroj paměti, sociálního diskurzu nebo prostě jako hračka,” dodávají k výstavě, která potrvá až do 3. května 2015.
Zajímavou součástí výstavy jsou i doprovodné programy, které budou zahrnovat komentované prohlídky výstavy a přednášky, jenž se uskuteční v předem stanovené dny v průběhu celého konání výstavy. Chybět nebudou ani workshopy s dřevěnou stavebnicí Kapla, která je určena i pro pro děti a žáky.
Zdroj: www.rudolfinum.cz