Richard Fremund v Museu Kampa

Události - obrázek

Ve čtvrtek 18. září byla v Museu Kampa zahájena výstava malíře Richarda Fremunda (1928 – 1969). Po deseti letech se jedná se o první rozsáhlejší výstavu tohoto předčasně zemřelého českého umělce.

Malíř Richard Fremund byl jednou z nejvýraznějších osobností pražské umělecké scény přelomu 50. a 60. let, ve srovnání se svými generačními souputníky Robertem Piesenem, Mikulášem Medkem či Liborem Fárou jeho tvorbu a jméno znovu objevujeme teprve v posledním desetiletí. Zemřel měsíc po svých 41. narozeninách v květnu 1969.

foto k článkuVšestranný malíř, kreslíř a grafik Richard Fremund na sebe upozornil výstavou v Galerii Československý spisovatel v dubnu 1956, kterou deník New York Times tehdy označil za test umělecké svobody v komunistickém Československu. Výrazově se profiluje po svém následujícím pobytu v Paříži, kde má možnost seznámil se s díly klasiků francouzské moderní i soudobé malby.

Ve Fremundově díle se prolíná figurální a krajinářská složka. Charakteristické jsou abstrahované náměty městských krajin a českých vesnic, malované sytými olejovými barvami a temperamentním rukopisem. Na počátku šedesátých let krátce dospívá k plně abstraktnímu výrazu, jednomu z vrcholů své tvorby. Poté se přiklání k osobitější lyrické znakovosti, je ovlivněn pop - artem a novou figurací. Během těchto let se i díky spolupráci s divadlem Semafor stává známou osobností pražského kulturního života. V době Pražského jara několikrát navštíví Itálii, kde se v březnu 1969 koná jeho první samostatní zahraniční výstava. Dva měsíce poté tragicky umírá při autohavárii.

foto k článkuReprezentativní výstava připravená pro Muzeum Kampa představuje pět desítek předních prací průřezově připomínající celé Fremundovo dílo. Je sestavena převážně ze soukromých a institucionálních soukromých sbírek (Galerie Zlatá husa, Karlštejnská), doplněná malou kolekcí z fondů Národní galerie v Praze. Připomíná význam a dílo tohoto malíře také v souvislosti s rozvíjející se tradicí soukromého sběratelství v Čechách. Již v průběhu pátého desetiletí 20. století se totiž „mladé“ Fremundovo dílo objevuje v trojici vyhlášených českých soukromých sbírek 20. století: v kolekci Vincence Kramáře, Jiřího Koláře a Josefa Sudka.

Výstava v prostorách Muzea Kampa, spojená s křestem dlouho očekávané autorovy monografie, současně malou připomínkou 45. výročí malířova úmrtí a následné posmrtné výstavy. Ta se v lednu 1970 konala jen kousek odtud přes řeku, v prostorách Mánesa. Mezi množstvím Fremundových přátel a příznivců vzbudila tehdy velký ohlas.

Na výstavě bude k zakoupení jak autorova výpravná monografie, kterou letos vydalo Retro Gallery, tak také plně ilustrovaný katalog výstavy s úvodním slovem kurátorky Marcely Chmelařové.

Výstava v Museu Kampa potrvá do 7. prosince 2014.
U Sovových mlýnů 2
118 00 Praha 1 – Malá Strana
Otevřeno denně od 10 do 18 hodin

Autor: Marcela Chmelařová

Richard Fremund v Museu Kampa ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Richard Fremund - Monografie
Autor: Chmelařová Marcela
Rok vydání: 2013

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Události - obrázek

Podzimní aukce výtvarného umění - European Arts

V letošní první podzimní aukci společnosti European Arts se bude dražit 314 položek výtvarného umění od baroka po současnost. Vyvolávací ceny souhrnem převyšují 33 000 00 … Celý článek

Události - obrázek

Malířka art brut Bonaria Manca

Slavnostníi prezentace knihy o malířce Bonaria Manca s názvem „Každý den se znovu narodit“ se uskutečnila v italském městě TUSCANIA, kde malířka Bonaria žije. Celý článek

Události - obrázek

AVU oslavila 215. výročí od založení

Akademie výtvarných umění v Praze byla založena 10. září 1799 císařským dekretem na podnět šlechtické Společnosti vlasteneckých přátel umění, jejíž obrazárna se stala pře … Celý článek

Události - obrázek

Vídeň: Muzejní noc 4. října 2014

Muzea a galerie ve Vídni budou mít v sobotu 4. října otevřeno i po půlnoci. V Rakousku se totiž koná Dlouhá muzejní noc. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek - zahradní aukce 6.6.2024 - imgReklama