Podzimní aukce výtvarného umění - European Arts

Události - obrázek V letošní první podzimní aukci společnosti European Arts se bude dražit 314 položek výtvarného umění od baroka po současnost. Vyvolávací ceny souhrnem převyšují 33 000 000 Kč. V aukčním souboru jsou zastoupena významná výtvarná díla českých i světových autorů.

V aukci bude obraz Jaroslava Čermáka Slovenský bača se psem za 1, 7 milionu, Ležící akt Otakara Kubína za 1,5 milionu a pozoruhodné obrazy Otakara Nejedlého, Rudolfa Kremličky, Kamila Lhotáka nebo Zdeňka Sýkory (1,3 milionu Kč). Světové umění reprezentuje mimo jiné portrét Vergine in preghiera mistra italského baroka Quida Reniho s vyvolávací cenou 2,4 milionu.

neděle 26. října od 14.00

Prague Marriott Hotel, V celnici 8, Praha 1
Předaukční výstava: v prostorách aukčního domu European Arts, Praha 1, Senovážné nám. 8, od 13. do 25. října 10.00 až 18.00, v neděli 26. října 10.00 až 13.00.

foto k článkuUmění 19. století je v aukci zastoupeno raným obrazem Jaroslava Čermáka Slovenský bača se psem (73 x 53 cm) z roku 1854. Podle znalce Michaela Zachaře představuje obraz, namalovaný nejpravděpodobněji v Bruselu, „sběratelský unikát“. Dražba začne na ceně 1 700 000 korun. Pozoruhodný je obraz jednoho z nejtypičtějších představitelů české salonní malby 2. pol. 19. století Beneše Knüpfera Žena a havran (51 x 101 cm) z roku 1900. Krásný obraz „obřadného, až divadelního účinu“ (Zachař) má vyvolávací cenu 460 000 korun.

Mezi krajinářskými díly vyniká sugestivní Fantastická krajina Mařákova žáka Aloise Kalvody (116 x 103) z let 1900 – 1903, inspirovaná dramatickými scenériemi, jež malíř poznal na vojně v Bosně a Hercegovině. Jde o mimořádný objev, doplňující představu o vývoji Kalvodova díla. Dražba začne na ceně 380 000 korun.

foto k článkuJeden z nejvýznamnějších krajinářů začátku 20. století, Otakar Nejedlý, je v aukci zastoupen obrazem Svatba na Cejlonu (110 x 120 cm) z let 1911 – 1913. Rozměrné plátno startuje na ceně 850 000 korun.

foto k článkuV souboru moderního umění je mimo jiné výrazný obraz člena Skupiny 42 Františka Hudečka Přejezd v Dejvicích (29 x 47 cm) z roku 1947 s vyvolávací cenou 150 000 korun, plátno Rodina Jaroslava Krále z roku 1940 za 420 000 korun a mimořádný olej Kamila Lhotáka Mír (56,5 x 41,5 cm), kterým autor reagoval na obsazení Paříže fašisty. Jedna z mála Lhotákových reakcí na válku má vyvolávací cenu 260 000 korun. V aukční nabídce je také jedno z pozdních zátiší Emila Filly, Zátiší s konvicí (38 x 46 cm) z roku 1948, jež pochází z majetku malíře Milana Albicha. Dražba začne na ceně 1 200 000 milionu korun.

foto k článkuSoučasné umění reprezentuje mimo jiné obraz Zdeňka Sýkory Skvrny (98 x 96 cm) z roku 1990. Plátno jde do aukce s cenou 1 300 000 korun.

Staré umění reprezentuje mimo jiné obraz mistra italského baroka Quida Reniho Vergine in preghiera (82 x 65 cm), opatřený posudky pěti zahraničních renomovaných znalců. Jeden z nich, Andrea Emiliani, řadí vzácný portrét rozjímající madony do doby po roce 1635. Jeho vyvolávací cena je 2 400 000 korun.

Další informace a obrazový materiál lze získat na adrese European Arts, Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1, tel. 233 342 293, 233 343 194, nebo 602 468 308, e-mail: info@europeanarts.cz. Aukční katalog je na adrese www.europeanarts.cz.

Zdroj: www.europeanarts.cz

Podzimní aukce výtvarného umění - European A… - www.iUmeni.cz ()

OnlineArt.cz - Nezávislý občasník o výtvarném umění s přesahy od literatury, poezie, hudební a divadelní tvorby

Noha k noze
Noha k noze
Jiná modernita. Braque, Beckmann, Kokoschka, Balthus
Oskar Kokoschka a pražská kulturní scéna

Nech šije! Móda na Slovensku 1945 – 1989

Víš co má v plince myš? Do 9.září 2017