Nejkrásnější knihy 2013: Od básní z ghetta po skateboarding

Události - obrázek

Nejkrásnější české knihy za loňský rok znají své vítěze. Na první příčky vystoupala sbírka básní psaných v koncentračním táboře rukou malého chlapce nebo kniha jdoucí po počátcích skateboardingu v Česku.

Mezi dětskými knihami uspěla kreativně pojatá Hlava v hlavě, v odborné literatuře zase Vetřelci a volavky věnující se sochařství za dob normalizace. V soutěži se utkalo 250 titulů. Soutěž se koná každoročně, vyhlášení vítězu proběhlo v Památníku národního písemnictví.

foto k článkuHlavní kritéria výběru vítězných knih byla souznění obsahu a kvality zpracování a pohodlná čitelnost textu. V kategorii krásná literatura je splnila kniha Hanuše Hachenburga Hned vedle bílá barva mráčků, kterou do češtiny přeložil Šimon Pellar. Hachenburg zemřel v roce 1944 ve čtrnácti letech v koncentračním táboře v Osvětimi. Kniha obsahuje jeho verše, které skládal od dvanácti let a tajně spolu s dalšími dětmi vydával v časopisu Vedem v terezínském ghettu.

foto k článkuV kategorii Knihy o výtvarném umění dostala první cenu publikace Prkýnka na maso jsme uřízli (Martina Overstreet a Michal Nanoru) o počátcích českého skateboardingu. Mezi knihami pro děti bodoval titul básníka Ondřeje Buddeuse a oceňovaného výtvarníka Davida Böhma Hlava v hlavě. V kategorii odborná literatura vyhrála kniha Vetřelci a volavky, která se věnuje sochařství ve veřejném prostoru v Československu zejména v období normalizace.

České učebnice jsou nepřehledné a zkreslující, hodnotí porotci

Katastrofální je podle poroty soutěže situace učebnic. Jsou nepřehledné, s nekvalitními ilustracemi, nevyhovující typografií a zkreslují i dobrý didaktický záměr autorů. "Otravuje to nejen děti, které z nich nic nepochopí, ale i pedagogy, kteří si s nimi nevystačí, a samozřejmě rodiče, kteří se s dětmi učí. Je to celý komplex problémů," dodala Knobloch. Porotci kvůli zlepšení apelují na ministerstva kultury i školství. Nakladatelé si jsou špatného stavu vědomi, do soutěže příliš učebnic nehlásí.

Vítězové soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2013

Vědecká a odborná literatura

Pavel Karous (ed.) - Vetřelci a volavky
Petr Bosák, Robert Jansa - Proto
Jan Horčík - Metrovagonmash

Krásná literatura

Hanus Hachenburg - Hned vedle bílá barva mráčků
Džian Baban, Vojtěch Mašek - Hovory z rezidence Schlechtfreund
Martin Kubát - Čistka

Literatura pro děti a mládež

David Böhm, Ondřej Buddeus - Hlava v hlavě
kolektiv autorů - 12 malých hororů
Chrudoš Valoušek - Chrudošův zvěřinec

Učebnice a didaktické pomůcky v tištěné podobě

Denisa Šedivá - My a jóga aneb klidná cesta k mateřství
kolektiv autorů - František Frank Frantík François Kupka
Vladimír Novák (ed.) - Divadelní tvorba ve specifických skupinách

Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace

Martina Overstreet, Michal Nanoru - Prkýnka na maso jsme uřízli
Aleš Kisil - Eva Fuka
Marie Klimešová, Jan Rous - Jiří Balcar

Katalogy

Milan Guštar - Guštar
Petr Nikl - Hra o čas
Karel Malich - Malich

Soutěž o nejkrásnější knihy má dlouhou tradici

foto k článkuSoutěž inicioval v roce 1928 sběratel Arno Sáňka, jehož jméno nese studentská cena. Inspiraci přitom čerpal ze zahraničí. O rok později soutěž Spolek českých bibliofilů zorganizoval. Pravidelně se konala od roku 1965 pod názvem Československé nejkrásnější knihy. Od roku 1993 se jmenuje Nejkrásnější české knihy roku a jejími organizátory jsou ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví.

V letošním 49. ročníku soutěžilo 250 titulů, z toho 48 prací od studentů výtvarných a polygrafických škol. Soutěž o nejkrásnější knihy vydané českými nakladateli a zpracované v tuzemských tiskárnách je rozdělena do šesti kategorií - odborná literatura, krásná literatura, literatura pro děti a mládež, učebnice, obrazové publikace a katalogy. Porota letos doporučila zřídit v soutěži novou kategorii - pro objekty, autorské knihy, případně bibliofilie. Tyto knihy soutěží mezi krásnou literaturou, ale podle odborníků jsou v této kategorii nesouměřitelné.

Zroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/270537-nejkrasnejsi-knihy-2013-od-basni-z-ghetta-po-skateboarding/

Nejkrásnější knihy 2013: Od básní z ghetta po skateboarding ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Petr Nikl - Hra o čas
Autor: Petr Nikl, Radek Wohlmuth, Jiří Přibáň
Rok vydání: 2013

Koupit tuto knihu u nás


Informace o knize

Název: Jiří Balcar (1929–1968)
Autor: Rous Jan, Klimešová Marie
Rok vydání: 2013

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Události - obrázek

Třebíč dostala od svého rodáka plátna za 15 milionů

Francois Mertl dit Franta, rodák z Vysočiny, věnoval kolekci svých děl městu Třebíč. Výtvarník, který žije přes půl století ve Francii, kam emigroval v 50. letech, došel … Celý článek

Události - obrázek

Grey Gold 65+: Žádné babičky, ale ženy s neotřelým pohledem na svět

Tvorbu českých a slovenských umělkyň nad 65 let představuje nejnovější výstava v brněnském Domě umění. Celý článek

Události - obrázek

Praha vystavuje francouzské umění 19. a 20. století

Až do konce roku 2014 můžete navštívit výstavu francouzského umění 19. a 20. století, kterou přichystala Národní galerie v Praze u příležitosti 90. výročí založení sbírky … Celý článek

Události - obrázek

Vynikající výstava, která vás dostane – přichází známý i neznámý Bohuslav Reynek

Bohuslav Reynek, jeden z vůbec nejvýznamnějších českých umělců moderní doby, se dočkal další velké výstavy. Ve Valdštejnské jízdárně v Praze je od čtvrtka 16.4. otevřena … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Váš vstup do světa aukcí - imgReklama