Grey Gold 65+: Žádné babičky, ale ženy s neotřelým pohledem na svět

Události - obrázek Tvorbu českých a slovenských umělkyň nad 65 let představuje nejnovější výstava v brněnském Domě umění.

Marie Filippovová - kreslířka a grafička, která už více než půl století tvoří v rodném Brně. Teď se autorka stala jednou z devatenácti českých a slovenských umělkyň, které podle kurátorek beze zbytku naplňují pojem Grey Gold. "Moc si vážím toho, že jsem se poprvé sešla se svými kolegyněmi, protože některé z nich vůbec neznám. A to jsme donedávna žili ve stejné země a v podobném prostředí," řekla Filippovová.

foto k článkuSetkání se zúčastnila i slovenská autorka Eva Cisárová-Mináriková. Do jihomoravské verze přivezla svůj vlastnoručně vyrobený slabikář z recyklovaného textilu. "Snažila jsem se ho udělat jako sešit, do kterého jsem vkládala texty ze starých výšivek z kuchyně nebo monogramy, jež si dívky vyšívaly na svoji výbavu. Já tyto monogramy sbírám a uchovávám je jako ženskou paměť," popsala umělkyně.

foto k článkuAutorky spojuje to, že se na kulturní scéně začaly objevovat v poválečném období nebo v počátcích socialistického Československa. "Svým působením nezištně a netendenčně formovaly podmínky profesionalizace žen-umělkyň, které dnes považujeme za samozřejmé," uvedly kurátorky Vendula Fremlová a Anna Vartecká.

Výstava nabízí průřez uměleckou tvorbou autorek. "Ukazuje různorodou skladbu děl: Tvorbu, která souvisí s počátky konceptuálního uvažování v českém výtvarném umění, ale často stojí na práci s materiálem nebo fotografie soustřeďující se na zachycení pohybu a okamžiku," popsaly kurátorky. Součástí expozice jsou i intermediální instalace a objekty.

foto k článkuSoučástí doprovodného programu jsou komentované prohlídky a odborné přednášky - nejen o tvorbě vystavovaných umělkyň, ale také o tématu stárnutí a kreativity. Dvě z autorek - Milota Havránková a Inge Kosková - navíc pro návštěvníky připravily tvůrčí workshop. Tvorbou Adrieny Šimotové a Kláry Bočkayové je zase inspirované divadelní představení, které se odehraje v kulisách Domu umění. Poslední z doprovodních akcí je koncert pražského sboru seniorek Elpida. S tvorbou Grey Gold se v Brně můžete seznámit do 3. srpna.

Zdroj:http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/271252-grey-gold-65-zadne-babicky-ale-zeny-s-neotrelym-pohledem-na-svet/

Publisher: iUmeni.cz

Grey Gold 65+: Žádné babičky, ale ženy s neot… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Radka Bodzewicz - Božská komedie