Vynikající výstava, která vás dostane – přichází známý i neznámý Bohuslav Reynek

Události - obrázek Bohuslav Reynek, jeden z vůbec nejvýznamnějších českých umělců moderní doby, se dočkal další velké výstavy. Ve Valdštejnské jízdárně v Praze je od čtvrtka 16.4. otevřena expozice, jež se jmenuje „Reynek – Génius, na kterého jsme měli zapomenout“.

V pražské Valdštejnské jízdárně tak můžete až do poloviny září vidět vůbec nejrozsáhlejší výstavu z pozůstalosti Bohuslava Reynka. A nebude zaměřena jen na intelektuální vrstvy společnosti, jak bývalo kdysi v tomto případě obvyklé. Tomu odpovídá i originální instalace, jež bude pro návštěvníky zvyklé chodit na výstavy překvapením. Je to ale záměr všech, kteří se na Reynkovi podílejí.

foto k článku„Dílo Reynka je naprosto fascinující, a chtěl bych ho proto přiblížit co nejvíce lidem,“ řekl Richard Fuxa, šéf nadačního fondu, který je hlavním pořadatelem výstavy. Fuxa, jenž pořádal nedávno divácky veleúspěšnou výstavu plakátů Alfonse Muchy v pražském Obecním domě, tak pokračuje ve svých uměleckých „výbojích“, které patří v poslední době k tomu nejlepšímu, co v České republice v tomto směru existuje.

Neznámé grafiky

foto k článkuPořadatelé slibují, že návštěvníci výstavy uvidí grafiky, které ještě nebyly veřejně vystaveny. „Expozice nabídne své 'nej' díky spolupráci s vnučkou Bohuslava Reynka, která poskytne k vystavení grafiky z pozůstalosti po svém dědečkovi,“ uvedl předseda správní rady nadačního fondu Richard Fuxa. Začátek výstavy připravili na velikonoční období s ohledem na Reynkovu tvorbu, která často čerpá z biblických motivů.
Výstavu Muchových plakátů provázela na tuzemské poměry nebývalá reklamní a mediální kampaň, silně pořadatelé také téma výstavy vytěžili pro prodej doplňkových a upomínkových předmětů. Nové výrobky nabízeli ještě i v měsících po skončení výstavy. V případě Reynkovy výstavy si budou moci lidé zakoupit třeba speciální vydání bible ilustrované jeho grafikami.

Žil v Petrkově

foto k článkuBohuslav Reynek se narodil v roce 1892 v Petrkově u Havlíčkova Brodu, kde prožil téměř celý život. Ve 20. letech poznal francouzskou básnířku Suzanne Renaudovou, kterou si v roce 1926 vzal v Grenoblu za ženu. Odstěhovali se do tehdejšího Československa, zpočátku mohli na zimu vždy s oběma syny jezdit do Francie. Po Mnichově 1938 ale Renaudová již do vlasti nemohla, za války statek v Petrkově zabrali Němci, po roce 1948 pak komunisté. Do domu byli nastěhováni cizí lidé a Reynkovi za to, že pracovali se zvířaty soustředěnými zemědělským družstvem v jejich stájích a chlévech, mohli bydlet v části svého domu. Rodina se ocitla v nouzi a na okraji společnosti. Bohuslav Reynek zemřel v roce 1971.
Po roce 1990 byl Reynkovým majetek vrácen, na statku v Petrkově dnes bydlí oba synové, Daniel a Jiří. Pětaosmdesátiletý Daniel fotografuje a své poetické obrázky krajin a zátiší vystavuje, o rok mladší Jiří překládá z francouzské literatury. Také dílu Bohuslava Reynka se plného uznání dostalo až po roce 1989.
Galerie hlavního města Prahy mu před dvěma lety uspořádala velkou výstavu. Galerista Sklenář, který se podílí na připravované výstavě, uspořádal přehlídku jeho děl před dvěma lety v Číně.

Zdroj: www.idnes.cz, www.reflex.cz

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Bible Reynek
Autor: kolektiv
Rok vydání: 2014

Koupit tuto knihu u nás


Informace o knize

Název: Bohuslav Reynek: Český moderní samotář
Autor: Bohumil Vašák, Aleš Najbrt, Jiří Veselka
Rok vydání: 2013

Koupit tuto knihu u nás


Informace o knize

Název: Bohuslav Reynek (1892–1971)
Autor: Pavel Chalupa
Rok vydání: 2011

Koupit tuto knihu u nás

Vynikající výstava, která vás dostane – přich… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Svatební košile - Kresby k básni K. J. Erbena

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder