Křest knihy Petra Mano Šarlák a vernisáž výstavy jeho obrazů v Praze na Kampě

Události - obrázek

Za velmi milého zájmu (cca 90 hostů) se 19. března v pražské malostranské kavárně Čas odehrál křest knihy Petra Mano Šarlák a zároveň vernisáž výstavy jeho obrazů nazvané Krajiny a zátiší.

Kniha Šarlák zachycuje atmosféru 80. let v jihočeském Písku, vyznačuje se drsnou poetikou a mistrným zachycením genia míst v atmosféře doby. Kniha má velmi dobré recenze. Knihu vydalo Nakladatelství 65.pole, kde je možné i knihu zakoupit, viz. http://eshop.65pole.cz/sarlak.

foto k článkuVýstava obrazů mapovala tvorbu Petra Mano v posledních letech a zaznamenala velký zájem i komerční úspěch. Knihu pokřtil a výstavu zahájil hlavní host večera Petr Nárožný, který si také vybral jeden z obrazů.

Petr Mano

„Narozen na břehu Lužnice
Vychován na břehu Jizery
Žije na břehu Otavy.“

foto k článkuPetr Mano se narodil 25. 5. 1961 v Táboře. Studoval na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích, ale studia předčasně ukončil. Vrátil se do Písku a v Čechově ulici si pořídil svůj první ateliér. Věnuje se výtvarnému umění a psaní. V Listech regionální kultury (Lipík) publikoval v roce 1993 Sen o snu noci májové a Odkud přicházejí andělé. Básničky pro Marfušu byly vydány v Písku v roce 1994. Jeho komiks Lamentatio města Písku vycházel v revui Otavín.

Petr Mano ilustroval např. knihu M. Mráze Jen hrobař zaplakal (Písek, 2001). Jeho obrazy zkrášlují mnohé byty i kanceláře. Maluje krajiny a zátiší, ale věnuje se i figurální malbě i abstraktní tvorbě. Zabývá se také nástěnnými malbami a restaurováním.

foto k článkuPo předčasném ukončení Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích se Petr vrátil do Písku a v Čechově ulici si pořídil svůj první ateliér, který měl nezaměnitelnou atmosféru, protože byl v těsné blízkosti řeky a jeho zdi po dvou velkých záplavách tak nasákly vodou, že za deštivého počasí se i po letech uvnitř místností objevovaly veliké mokré fleky, připomínající strašidelné obličeje z duchovidcových snů.

V té době se k němu postupně přidali i Jirka Steiner, Vladimír Kouba a Božetěch Sporka, další tři výtvarníci, s kterými na několik hektických let Petr vytvořil pevné společenství zhodnocené každodenním kontaktem.

foto k článkuAteliér v Čechově ulici byl mnohovýznamný. Samozřejmě, že v něm všichni malovali, ale především zde šlo o zkušenost, o atmosféru a zároveň o vzájemné objevování nových horizontů, o kterých do té doby měli jen neurčité představy.

foto k článkuSnaha nalézt v šedivém světě totalitní kultury skutečné hodnoty, realita zpustlých ulic a návštěvy laciných hospod na periferii – to vše bylo živnou půdou pro Petrův další vývoj a dodnes je právě v těchto letech třeba hledat základy jeho výtvarné a později i literární inspirace.

Zdroj: www.petrmano.cz

Křest knihy Petra Mano Šarlák a vernisáž výstavy jeho obrazů v Praze na Kampě ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Vynikající výstava, která vás dostane – přichází známý i neznámý Bohuslav Reynek

Bohuslav Reynek, jeden z vůbec nejvýznamnějších českých umělců moderní doby, se dočkal další velké výstavy. Ve Valdštejnské jízdárně v Praze je od čtvrtka 16.4. otevřena … Celý článek

Události - obrázek

Zemřel Jaroslav Šerých. Výtvarník žijící v úžasu

Ve věku 86 let zemřel v neděli 23. března v Praze Jaroslav Šerých. Malíř, grafik a ilustrátor, jehož dílo je zastoupeno ve více než třiceti domácích i světových galeriích … Celý článek

Události - obrázek

Na Špilberku probíhá unikátní výstava Salvadora Dalího

Muzeum města Brna ve spolupráci s firmou Sarl Amiencom poprvé v ČR představuje unikátní soukromou sbírku originálních děl Salvadora Dalího pod názvem Zhmotnění neskutečné … Celý článek

Události - obrázek

GASK otevřela v březnu třemi výstavami, v květnu chystá stálou expozicí

Galerie GASK připravila pro výstavní sezónu 2014 bohatý a rozmanitý výstavní program. Hlavním tématem letošní galerijní sezóny je zcela nová stálá expozice. Pod názvem ST … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama