GASK otevřela v březnu třemi výstavami, v květnu chystá stálou expozicí

Události - obrázek

Galerie GASK připravila pro výstavní sezónu 2014 bohatý a rozmanitý výstavní program. Hlavním tématem letošní galerijní sezóny je zcela nová stálá expozice. Pod názvem STAVY MYSLI – ZA OBRAZEM představí návštěvníkům nové netradiční pojetí uplatněné při vzniku stálé expozice.

GASK opět otevírá po krátké přestávce v sobotu 1. března 2014. Zahájí vernisážemi tří nových výstav.


FIGURAMA 14; 2/3 – 4/5/2014

foto k článkuMezinárodní projekt se čtrnáctiletou tradicí každoročně prezentuje aktuální figurální tvorbu na vysokých uměleckých školách. Letos se účastní na 12 škol ze čtyř zemí, každý ateliér představí práce svých studentů a pedagogů. K výstavě je připraven bohatý doprovodný program, spojený s přednáškami a interaktivními workshopy.


JÚLIUS KOLLER POHLEDEM ZUZANY BARTOŠOVÉ A FOTOGRAFIE KVĚTY FULIEROVÉ; 2/3 – 1/6/2014

foto k článkuJúlius Koller byl uznávaným konceptuálním umělcem, představitelem slovenské nezávislé scény. Symbolem jeho tvorby je znak otazníku. Zpochybňováním a přehodnocováním falešných hodnot upozorňoval na možné prostory svobodné, ideologií nezatížené individuální existence. Na výstavě můžete zhlédnout i výběr fotografií umělcovy životní družky, grafičky a fotografky Květy Fulierové.


Z RODINNÉHO ALBA; 2/3 – 1/6/2014

Spolupořadateli projektu jsou Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně a GASK – Galerie Středočeského kraje. Výstava sleduje klíčové období vývoje Umělecké besedy (nejstaršího českého uměleckého spolku), zároveň si však neklade za cíl představit divákům vyčerpávající podobu Výtvarného odboru Umělecké besedy mezi 20. a 40. lety dvacátého století. Důležitým tématem výstavy jsou postoje členů Umělecké besedy, kteří tehdy soustředěně reflektovali dění v lidském světě kolem sebe; vnášeli do svého díla humanistické ideály, ale i sociální kritičnost. Právě díky tomu získává návštěvník originální pohled na jinak skryté rozměry sbírkového fondu obou institucí i na novodobé dějiny českého umění.

foto k článkuJiž od 25. května 2014 bude mít veřejnost příležitost obdivovat to nejlepší ze sbírkového fondu GASK v nové stálé expozici STAVY MYSLI – ZA OBRAZEM. Vedoucí kurátor Richard Drury představí nový pohled na tvorbu stálé expozice. Expozice bude obývat původní prostor v 1. patře, zároveň bude rozšířena i do levého křídla výstavních prostor ve 2. patře. Nové pojetí se výrazně liší od tradičních postupů při tvorbě stálých expozic, které mapují postupné historické budování sbírky. Oproti zmíněným postupům bude nová stálá expozice založena na jednotlivých okruzích odpovídajících konkrétnímu úseku citového či myšlenkového rozpoložení člověka, který stojí u zrodu představených děl (například úzkost, touha, radost). Místo uskupení děl v expozici čistě podle časové či slohové vzájemnosti počítá nová expozice s konfrontováním děl, jež mají společný uchopitelný rozměr vnitřního života člověka. Ke slavnostnímu zahájení nové stálé expozice, které proběhne 24. května 2014, je plánováno i slavnostní odhalení sochy význačného českého umělce Aleše Veselého. Socha bude umístěna před vstupem do galerie a svými monumentálními rozměry již z dálky upozorní na instituci prezentující moderní a současné umění.

foto k článkuV červnu GASK představí výbor z celoživotního díla malířky Věry Novákové. Jedná se o kresby z 50. let a malby z 90. let do současnosti, jejichž ústředním tématem je portrét. Dalším zajímavým počinem je výstava „Jiný Kyjov“, rozdělená do dvou částí – Gertruda Goepferová a Květoslav Vašíček.

I v roce 2014 pokračuje projekt „Mladí umělci v GASK“. Díky tomuto projektu dostanou mladí umělci šanci prezentovat své autorské výstavy v jednotlivých expozicích dle svého zaměření. PROJECTROOM je prostor věnovaný tvorbě mladých umělců na počátku jejich kariéry a částečně ještě s vazbou na jejich vysokoškolská studia. Oslovováni jsou autoři vyjadřující se nejen prostřednictvím klasického výtvarného média, jako je malba, sochy, objekty, ale i umělci konceptuálních projektů. Od 6. dubna vystavuje průřez své několikaleté práce po studiích „Moje volba“ svérázná malířka Veronika Landa.

foto k článkuKrátkodobé výstavní projekty zaměřené na současný design jsou situovány do komorního prostoru WHITEBOX – jakési white cube galerie. Zde se v dubnu jako první představí studio TYFORMY – Pavla Vachunová a Julie Šišková se svou site specific instalací FORMA, pracující netradičně s porcelánovým jílem.

EXPERIMENTÁLNÍ PROSTOR se nachází nejen v barokním sklepení GASK, ale je putovním galerijním prostorem, jenž využívá architektonická specifika galerie (barokní lékárna, barokní lázně, chodby). Experimentální prostor je platformou multimediální tvorby a audiovizuálních instalací studentů a absolventů vysokých škol ČR. Prokop Bartoníček otevírá novou sezónu „experimentů“ na míru šitou trojdílnou expozicí „49° 56.822’, 15° 15.870“, spojující nové laserové technologie s klasickými postupy sítotisku.

V letošním roce rovněž pokračuje cyklus „Práce na papíře ze sbírek GASK“. představí výběr z bohatých fondů kresby a grafiky, čímž doplní hlavní expozici sbírek pracemi z citlivých materiálů, které umožňují pouze krátkodobé vystavení. Prezentovány budou například práce Jana Konůpka a Jana Stehlíka.

foto k článkuLektorské centrum GASK připravilo na rok 2014 pestrou mozaiku programů pro všechny věkové skupiny – dětské výtvarné dílny, mezigenerační sobotní programy pro celé rodiny, cyklus přednášek o symbolice, kurz kresby, workshopy vedené umělci, komentované prohlídky s kurátory či autory, vzdělávací programy určené školním skupinám a sérii akcí s názvem „Ne/jen pro seniory“.

V letošním roce rovněž pokračuje úspěšný projekt UMĚNÍ SPOJENÍ, tentokrát s podtitulem 014 JUNIOR. Projekt hledá cestu k místní komunitě lidí. Zprostředkovává kontakt mezi různorodými cílovými skupinami. Umění přitom používá jako nástroj k hledání dialogu, probouzení kreativity a vzájemnému obohacování. V roce 2014 je projekt určen Juniorům, tedy dětem a mladým lidem se sociálním či zdravotním znevýhodněním. Pod vedením umělců vzniknou díla, která budou ke konci roku vydražena v benefiční aukci. Výtěžek pomůže seniorům v našem regionu.

Zdroj: Galerie Středočeského kraje, p. o.
www.gask.cz

GASK otevřela v březnu třemi výstavami, v květnu chystá stálou expozicí ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Křest knihy Petra Mano Šarlák a vernisáž výstavy jeho obrazů v Praze na Kampě

Za velmi milého zájmu (cca 90 hostů) se 19. března v pražské malostranské kavárně Čas odehrál křest knihy Petra Mano Šarlák a zároveň vernisáž výstavy jeho obrazů nazvané … Celý článek

Události - obrázek

Na Špilberku probíhá unikátní výstava Salvadora Dalího

Muzeum města Brna ve spolupráci s firmou Sarl Amiencom poprvé v ČR představuje unikátní soukromou sbírku originálních děl Salvadora Dalího pod názvem Zhmotnění neskutečné … Celý článek

Události - obrázek

ART BRUT film Olomouc 2014

ART BRUT FILM OLOMOUC 2014 navazuje na započatou tradici nesoutěžní, nekomerční přehlídky filmů a videosnímků zaměřených na pozoruhodný fenomén art brut či outsider art … Celý článek

Události - obrázek

Někdy v sukni. Klíčová díla českých umělkyň 90. let vystavují v Brně

Ženy, které se na výtvarné scéně prosadily v 90. letech minulého století, se znovu potkávají v nové expozici Moravské galerie v Brně. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Váš vstup do světa aukcí - imgReklama