Frida, Barbara Mujica - 2.vydání

Recenze - obrázek Životopisné romány nám dokáží strhujícím způsobem pomoci proniknout tam, kde bychom se těžce probírali faktografickými údaji. Z těch nám zůstanou po čase v paměti prchavé stopy. Začteme-li se ale do osobitě psaných životních osudů, otisknou se nám na duši.

Žhavé Mexiko. Pro někoho divoké pláže, jiný vidí obrovský kontrast velkoměsta a náhorních plošin. Já si tam všude představuji Fridu. Nespoutanou dívku s ohromným výtvarným talentem. Je mi blízká, snad proto, že jsme si obě prošly dětskými rvačkami za spravedlnost, zatímco jiné holčičky ve volánkách a šatičkách postávaly stranou.

kniha fotoNeustále porušovala pravidla. Kde se objevila, bylo to, jako by se objevila lavina.

Frida Kahlo - o té je řeč.

A vede ji její mladší sestra Cristi. Ve vzpomínkách se vrací do nejranějšího mládí, kdy si byly ve škole oporou a Frida byla jejím vzorem. Tak statečná! A již tehdy ji plně omámily barvy. Mexická obloha pro ni byla zářící tekutý jantar, tyrkysový klenot, plášť z drcených safírů. Nejkrásnější a bezchybná. Vytvořila si svůj vlastní svět a tím ostatní dráždila. Hádavá cizinka. Tak některým připadala. A pak zčistajasna pád. Jako by nestačila obrna v dětství. Přichází úraz, téměř nepřežije. Uzavřena do krunýře ale bojuje dál.

Ve strhujícím románu můžeme mexickou malířku a významnou kulturní osobnost Fridu Kahlo dokonale poznat. Autorkou je Bárbara Mujica. Kromě tohoto románu má za sebou ještě dva další a dvě sbírky povídek. Dvakrát byla nominovaná na Pushcartovu cenu, získala Pangolinovu cenu a řadu dalších ocenění. V současné době je profesorkou španělštiny na Georgetownské univerzitě.

A jak dokazuje tento román, umí jeho autorka nitky svých hrdinů splétat dokonale.

Zdroj: www.webmagazin.cz

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Frida - Strhující životní drama slavné mexické malířky
Autor: Bárbara Mujica
Nakladatel: Metafora 2012

Koupit tuto knihu u nás

Frida, Barbara Mujica - 2.vydání - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Keška v galerii
Keška v galerii
Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Jiří Šalamoun / Básně všechny a jedno leporelo / 1978–2021