Národní galerie vydala monumentální monografii o kresbách Václava Hollara

Recenze - obrázek Dosud nikdy nebylo zpracováno veškeré kreslířské dílo slavného umělce Václava Hollara v takové úplnosti. Až nyní, kdy v Národní galerii v Praze vychází monografie Aleny Volrábové Václav Hollar (1607–1677): Kresby.

Hollar se proslavil zejména jako grafik, ale jeho krásné kresby nebyly příliš známé. Autorce se podařilo shromáždit více než 450 umělcových kreseb a ty nyní představuje v unikátní publikaci s jedinečným počtem uvedených reprodukcí.

foto k článkuPublikace má úctyhodných 453 stran svázaných do 5-ti centimetrové objemné knihy, kterou celoplošně halí jedna z Hollarových kreseb. Záměrně měkká matná vazba s klopou tak zdůrazňuje strukturu a krásu detailu Hollarovy kresby v nadživotní velikosti.

foto k článku„Když jsem v roce 2007 připravovala v Národní galerii výstavu Václava Hollara, zjistila jsem, že jeho grafikami se zabývá pěkná řádka knih, ale o kresbách toho vyšlo velmi málo,“ uvádí Alena Volrábová. „Rozhodla jsem se, že se to pokusím napravit, ale protože jsou Hollarovy kresby často v zahraničních sbírkách, požádala jsem si o grant – a vyšlo to.“ Projekt podpořila Grantová agentura České republiky, díky které bylo možné pečlivě prozkoumat všechny doposud známé Hollarovy kresby. Po šestileté důkladné práci tak vznikla tato obsáhlá publikace.

foto k článkuKniha zachycuje Hollarův život světoběžníka, který jako dvacetiletý odešel z Prahy do Německa, ale pak se usadil v Anglii. Zde již Hollar trvale pobýval s výjimkou šestiletého období anglické občanské války, kdy dal přednost Antverpám. Úvodní stati pojednávají rovněž o sběratelském zájmu, kterému se jeho kresby těšily, a nechybí ani podrobný pohled na tvůrcovo kreslířské umění. Hollarovy kresby jsou – kromě kolekce 31 kreseb z Národní galerie v Praze – součástí sbírek mnoha zahraničních muzeí, zejména v Anglii a Německu, některé také v USA nebo v Kanadě. Několik se jich ukrývá v soukromých kolekcích a někdy bylo zapotřebí k jejich nalezení až detektivní práce. „Podařilo se mi vypátrat některé kresby, které jsou určitě Hollarovy, ale doposud byly pokládány za práce jiných umělců“, vysvětluje Alena Volrábová.

foto k článkuDosud jediný kompletní přehled kreseb Václava Hollara vyšel v roce 1938 a pocházel z pera pražského rodáka Franze Sprinzelse. Od té doby se však mnohé změnilo: objevily se další Hollarovy kresby a zejména se natolik zlepšila technika knižní produkce, že umožňuje vidět skvělé práce velkého umělce v nesrovnatelně kvalitnějších reprodukcích. Některé z nich – zejména kresby z pozdního období – mohou svým velkorysým projevem překvapit i dobrého znalce Hollarova díla.

foto k článkuV knize je reprodukován mimořádný počet 458 Hollarových kreseb. Jsou řazeny za sebou v pořadí, v jakém pravděpodobně vznikaly od kresby Fortuna v rozbouřeném moři z roku 1625 po plánek půdorysu usedlosti Whitby u Tangeru pocházející pravděpodobně z roku 1669. Většinou jde o krajiny, pohledy na lokality, které umělec navštívil. Je zde také několik portrétů nebo kresba motýlů dříve pokládaná za dílo jiného umělce. Čtenář se v monografii seznámí i s díly některých Hollarových napodobitelů.

foto k článkuNárodní galerie má v plánu uspořádat výstavu věnovanou Hollarovým kresbám na podzim roku 2019. Bude zde představena tato krásná, ale méně známá poloha jeho umění, navíc s možností porovnat Hollarovy kresby s díly jeho předchůdců, současníků a následovníků.

Václav Hollar (1607–1677): Kresby
foto k článku Autorka: Alena Volrábová
Grafická úprava: Jaroslav Bárta, Matěj Bárta
453 stran, česky, 453 stran, anglicky
Vydala Národní galerie v Praze, 2017

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Václav Hollar (1607–1677): Kresby
Autor: Alena Volrábová
Rok vydání: 2017

Koupit tuto knihu u nás

Národní galerie vydala monumentální monografi… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Sport in Art: CYKLISTIKA

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder