Národní galerie vydala monumentální monografii o kresbách Václava Hollara

Recenze - obrázek Dosud nikdy nebylo zpracováno veškeré kreslířské dílo slavného umělce Václava Hollara v takové úplnosti. Až nyní, kdy v Národní galerii v Praze vychází monografie Aleny Volrábové Václav Hollar (1607–1677): Kresby.

Hollar se proslavil zejména jako grafik, ale jeho krásné kresby nebyly příliš známé. Autorce se podařilo shromáždit více než 450 umělcových kreseb a ty nyní představuje v unikátní publikaci s jedinečným počtem uvedených reprodukcí.

foto k článkuPublikace má úctyhodných 453 stran svázaných do 5-ti centimetrové objemné knihy, kterou celoplošně halí jedna z Hollarových kreseb. Záměrně měkká matná vazba s klopou tak zdůrazňuje strukturu a krásu detailu Hollarovy kresby v nadživotní velikosti.

foto k článku„Když jsem v roce 2007 připravovala v Národní galerii výstavu Václava Hollara, zjistila jsem, že jeho grafikami se zabývá pěkná řádka knih, ale o kresbách toho vyšlo velmi málo,“ uvádí Alena Volrábová. „Rozhodla jsem se, že se to pokusím napravit, ale protože jsou Hollarovy kresby často v zahraničních sbírkách, požádala jsem si o grant – a vyšlo to.“ Projekt podpořila Grantová agentura České republiky, díky které bylo možné pečlivě prozkoumat všechny doposud známé Hollarovy kresby. Po šestileté důkladné práci tak vznikla tato obsáhlá publikace.

foto k článkuKniha zachycuje Hollarův život světoběžníka, který jako dvacetiletý odešel z Prahy do Německa, ale pak se usadil v Anglii. Zde již Hollar trvale pobýval s výjimkou šestiletého období anglické občanské války, kdy dal přednost Antverpám. Úvodní stati pojednávají rovněž o sběratelském zájmu, kterému se jeho kresby těšily, a nechybí ani podrobný pohled na tvůrcovo kreslířské umění. Hollarovy kresby jsou – kromě kolekce 31 kreseb z Národní galerie v Praze – součástí sbírek mnoha zahraničních muzeí, zejména v Anglii a Německu, některé také v USA nebo v Kanadě. Několik se jich ukrývá v soukromých kolekcích a někdy bylo zapotřebí k jejich nalezení až detektivní práce. „Podařilo se mi vypátrat některé kresby, které jsou určitě Hollarovy, ale doposud byly pokládány za práce jiných umělců“, vysvětluje Alena Volrábová.

foto k článkuDosud jediný kompletní přehled kreseb Václava Hollara vyšel v roce 1938 a pocházel z pera pražského rodáka Franze Sprinzelse. Od té doby se však mnohé změnilo: objevily se další Hollarovy kresby a zejména se natolik zlepšila technika knižní produkce, že umožňuje vidět skvělé práce velkého umělce v nesrovnatelně kvalitnějších reprodukcích. Některé z nich – zejména kresby z pozdního období – mohou svým velkorysým projevem překvapit i dobrého znalce Hollarova díla.

foto k článkuV knize je reprodukován mimořádný počet 458 Hollarových kreseb. Jsou řazeny za sebou v pořadí, v jakém pravděpodobně vznikaly od kresby Fortuna v rozbouřeném moři z roku 1625 po plánek půdorysu usedlosti Whitby u Tangeru pocházející pravděpodobně z roku 1669. Většinou jde o krajiny, pohledy na lokality, které umělec navštívil. Je zde také několik portrétů nebo kresba motýlů dříve pokládaná za dílo jiného umělce. Čtenář se v monografii seznámí i s díly některých Hollarových napodobitelů.

foto k článkuNárodní galerie má v plánu uspořádat výstavu věnovanou Hollarovým kresbám na podzim roku 2019. Bude zde představena tato krásná, ale méně známá poloha jeho umění, navíc s možností porovnat Hollarovy kresby s díly jeho předchůdců, současníků a následovníků.

Václav Hollar (1607–1677): Kresby
foto k článku Autorka: Alena Volrábová
Grafická úprava: Jaroslav Bárta, Matěj Bárta
453 stran, česky, 453 stran, anglicky
Vydala Národní galerie v Praze, 2017

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Václav Hollar (1607–1677): Kresby
Autor: Alena Volrábová
Rok vydání: 2017

Koupit tuto knihu u nás

Národní galerie vydala monumentální monografi… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další recenze


Art Plus

Knižní akce

Ze staré Prahy
Ze staré Prahy
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
TAK TEĎ TU Komplementární svět Dalibora Chatrného
Karel Vysušil – Barvy světa
Karel Vysušil – Barvy světa

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Quast. Křehký základ imaginace

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder