Zapsali se do historie a učebnic fotografického umění. Udávali a udávají trendy. Vysloužili si mezinárodní věhlas i ocenění. Jejich dílo se dostalo do sbírek po celém světě.
Olomouc je kolébkou mnoha fotografů světového významu. Muzeum umění Olomouc se proto ve spolupráci s Vydavatelstvím Univerzity Palackého v Olomouci rozhodlo pozoruhodné dílo těchto osobností zmapovat v nové knižní edici Olomoučtí fotografové.
V této edici již vyšla publikace o Miroslavu Stiborovi a Petru Zatloukalovi. Těšit se můžete v dalších dílech např. na Karla Kašpaříka, Michala Kalhouse, Zdeňka Sodomku, Markétu Lehčkovou, Michala Macků a další.
Cílem Edice je zmapovat život a dílo významných a často opomíjených autorů, kteří působili či působí v Olomouci od počátku 20. století do současnosti a formou přehledových populárně-naučných studií představit jednotlivé fotografy, ukázat Olomouc jako kulturní region střední Evropy, kde vzniká kvalitní autorská tvorba na mezinárodní úrovni.
Miloslav Stibor (1927–2011)
Miloslav Stibor. Fotograf, jehož dílo obletělo celý svět, a učitel celé generace olomouckých fotografů. Mistr černobílého ženského aktu, který se proslavil především sérií inspirovanou kultovní a provokativní knihou Henryho Millera Obratník raka. Podmanivá a tajuplná ladnost ženských křivek a detailů a mnohem více.
Během svého života připravil přes 140 autorských výstav. Jako pedagog působil v oblasti fotografie od poloviny padesátých let minulého století. Propracovaná učební metodika kombinovaná s praxí se stala vzorem pro výuku fotografie na dalších lidových školách v celé republice. Jeho kniha Fotografie pro Lidové školy umění byla aktivně používaná amatéry i profesionály až do nástupu digitální fotografie.
První svazek z edice Olomoučtí fotografové. Vydalo Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci v roce 2021, 128 stran, pevná vazba, rozměr 235 x 235, cena 349 Kč.
Petr Zatloukal (1956)
Jak se žilo v Olomouci a dalších městech v dobách pozdního socialismu? Jaké měli lidé kratochvíle a čím se bavili, aby našli únik a rozptýlení v normalizační šedi a bezčasí? Kniha nabízí sugestivní introspekci do života lidí v normalizační šedi socialistického Československa. Série dosud nepublikovaných snímků Petra Zatloukala z období těsně před sametovou revolucí zachycuje svérázné figurky, tragikomické výjevy i příběhy lidí, snících o jiném a lepším životě.
Petr Zatloukal (*1956 ), dlouholetý vedoucí fotografického ateliéru na PdF UP v Olomouc, absolvent fotografické speciálky, kterou na Lidové škole umění v Olomouci vedl fotograf Miloslav Stibor (1927-2011), a Institutu výtvarné fotografie Svazu českých fotografů v Praze. Jeho tvorbu výrazně ovlivnilo setkání s divadelním fotografem Jaroslavem Krejčím (1929–2006), který ve fotografické tvorbě prosazoval osobitost, vlastní přístup, tajemství. Mírná dekadence a surreálný nádech, to jsou typické znaky dosud nepublikovaných fotografií Petra Zatloukala z 80. a 90. let minulého století.
Druhý svazek z edice Olomoučtí fotografové. Vydalo Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci v roce 2021, 138 stran, pevná vazba, rozměr 235 x 235, cena 349 Kč.