Edice Olomoučtí fotografové

Recenze - obrázek

Chcete-li udělat radost sobě nebo svým blízkým kvalitní publikací za přijatelnou cenu s trvalou hodnotou, doporučujeme publikace o olomouckých fotografech z nové edice „Olomoučtí fotografové“ vydávané vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci.

Zapsali se do historie a učebnic fotografického umění. Udávali a udávají trendy. Vysloužili si mezinárodní věhlas i ocenění. Jejich dílo se dostalo do sbírek po celém světě.

Olomouc je kolébkou mnoha fotografů světového významu. Muzeum umění Olomouc se proto ve spolupráci s Vydavatelstvím Univerzity Palackého v Olomouci rozhodlo pozoruhodné dílo těchto osobností zmapovat v nové knižní edici Olomoučtí fotografové.

foto k článkuV této edici již vyšla publikace o Miroslavu Stiborovi a Petru Zatloukalovi. Těšit se můžete v dalších dílech např. na Karla Kašpaříka, Michala Kalhouse, Zdeňka Sodomku, Markétu Lehčkovou, Michala Macků a další.

Cílem Edice je zmapovat život a dílo významných a často opomíjených autorů, kteří působili či působí v Olomouci od počátku 20. století do současnosti a formou přehledových populárně-naučných studií představit jednotlivé fotografy, ukázat Olomouc jako kulturní region střední Evropy, kde vzniká kvalitní autorská tvorba na mezinárodní úrovni.

foto k článkuMiloslav Stibor (1927–2011)

Miloslav Stibor. Fotograf, jehož dílo obletělo celý svět, a učitel celé generace olomouckých fotografů. Mistr černobílého ženského aktu, který se proslavil především sérií inspirovanou kultovní a provokativní knihou Henryho Millera Obratník raka. Podmanivá a tajuplná ladnost ženských křivek a detailů a mnohem více.

foto k článkuBěhem svého života připravil přes 140 autorských výstav. Jako pedagog působil v oblasti fotografie od poloviny padesátých let minulého století. Propracovaná učební metodika kombinovaná s praxí se stala vzorem pro výuku fotografie na dalších lidových školách v celé republice. Jeho kniha Fotografie pro Lidové školy umění byla aktivně používaná amatéry i profesionály až do nástupu digitální fotografie.

První svazek z edice Olomoučtí fotografové. Vydalo Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci v roce 2021, 128 stran, pevná vazba, rozměr 235 x 235, cena 349 Kč.

foto k článkuPetr Zatloukal (1956)

Jak se žilo v Olomouci a dalších městech v dobách pozdního socialismu? Jaké měli lidé kratochvíle a čím se bavili, aby našli únik a rozptýlení v normalizační šedi a bezčasí? Kniha nabízí sugestivní introspekci do života lidí v normalizační šedi socialistického Československa. Série dosud nepublikovaných snímků Petra Zatloukala z období těsně před sametovou revolucí zachycuje svérázné figurky, tragikomické výjevy i příběhy lidí, snících o jiném a lepším životě.

foto k článkuPetr Zatloukal (*1956 ), dlouholetý vedoucí fotografického ateliéru na PdF UP v Olomouc, absolvent fotografické speciálky, kterou na Lidové škole umění v Olomouci vedl fotograf Miloslav Stibor (1927-2011), a Institutu výtvarné fotografie Svazu českých fotografů v Praze. Jeho tvorbu výrazně ovlivnilo setkání s divadelním fotografem Jaroslavem Krejčím (1929–2006), který ve fotografické tvorbě prosazoval osobitost, vlastní přístup, tajemství. Mírná dekadence a surreálný nádech, to jsou typické znaky dosud nepublikovaných fotografií Petra Zatloukala z 80. a 90. let minulého století.

Druhý svazek z edice Olomoučtí fotografové. Vydalo Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci v roce 2021, 138 stran, pevná vazba, rozměr 235 x 235, cena 349 Kč.

Edice Olomoučtí fotografové ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o publikacích

Název: Petr Zatloukal
Autor: Bieleszová, Štěpánka
Rok vydání: 2021

Koupit

Název: Miloslav Stibor
Autor: Bieleszová, Štěpánka
Rok vydání: 2021

Koupit

Další články

Recenze - obrázek

Knižní novinka zkoumá Lesnou jako brněnský sídlištní fenomén

Poválečná urbanizace československých měst je spojena s fenoménem socialistického stavebnictví v oblasti bydlení – sídlištěm. Šedesátá léta se vyznačují snahou architektů … Celý článek

Recenze - obrázek

Jan Jindra: Charles Bridge

Titul, který vydalo nakladatelsví Bigg Boss na sklonku loňského roku bude patřit asi mezi poslední vydané tohoto úspěšného nakladatelství. Ale kdo ví, třeba vydavatelskou … Celý článek

Recenze - obrázek

Fotografická art kniha Barbory Jelínkové Rozpomenutí s portréty Vilmy Cibulkové, …

Renomovaná fotografka Barbora Jelínková vydává pozoruhodnou fotografickou art knihu Rozpomenutí. Celý článek

Recenze - obrázek

Sběratelská kolekce: Tento výtisk má číslo...

Ačkoliv v Čechách zatím není tradice sběratelství knih natolik rozvinutá navzdory velmi významné avantgardní bibliofilní produkci začátkem minulého století, můžeme i dnes … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Váš vstup do světa aukcí - imgReklama