V rytmu selfie a na zemi rozbité vánoční ozdoby
Dne 14.12. 2019 se v Galerii středočeského kraje konala vernisáž výstavy fotografie ateliéru UMPRUM nazvaná 80´Svoboda a představení nové instalace sochaře Martina Kocourka nazvané „Santus Klaus“.
Mladí lidé, studenti ateliéru fotografie na pražské Umprum pod vedením Václava Jiráska a Štěpánky Stein zde reflektují své chápání svobody, není to pouze v rovině politické, svobodu chápou šířeji, svoboda podle mladých fotografů spočívá například také v tvůrčí svobodě či v prezentování nejen vlastní tělesnosti často v kontextu digitálních technologií. Není to výstava o roce 1989, je to spíše ponor do mysli milleniální generace, jak chápou pojem svoboda ve všech svých fazetách skutečnosti a rozmanitých kontextech. Kurátorky výstavy Anežka Kořínková a Kateřina Sýsová k výstavě dodávají: „Není to konvenční výstava reagující na sametovou revoluci. S myšlenkou převratu 1989 pracuje minimum děl. Výstava tvoří sondu do vnímání generace, která toto období nezažila. Tvůrci často kladou důraz na to, jak vnímají vlastní svobodu v současnosti.“
Asi nejvíce působivým snímkem z celé výstavy fotografií byla pro mne fotografie Viktorie Macánové zobrazující sebe samu omotanou nespočtem drátů, nabíjecích kabelů, řetízků, šňůrek, provázků a podobných artefaktů. Je to silné zobrazení zakleté dívčí něhy zamotané ve virtuálních sítích neprostupné džungle elektrických přístrojů se svými kovovo-plastovými šlahouny a liánami, které až nebezpečně, plíživým způsobem pohlcují lidské tělo, až se z něj stane ve výsledku digitální homunkulus.
Martin Kocourek je český sochař, v současnosti tvořící a žijící ve středočeském Kolíně. Vystudoval sochařství na pražské UMPRUM v ateliéru Kurta Gebauera. Kocourek je sochařem, který má nadání vyjádřit hlubokou vnitřní zkušenost úspornými prostředky často materiálově vycházejících z odpadových hmot. V jeho dílech je obsažen šokující kontrast mezi intenzivní vnitřní zkušeností a surovou, často odpadovou či průmyslovou hmotou.
Instalace či socha Martina Kocourka nazvaná „Santus Klaus“ je velkým překvapením (v pozitivním slova smyslu) pro znalce jeho sochařského díla. Kocourek opouští své obvyklé, silně od reality abstrahované motivy a pouští se do figurativního, pro něj nepříliš typického motivu lidské figury. Olbřímí, široce rozkročená, bezdomovecky působící postava oblečená do zimního umolousaného oblečení táhne vánoční stromeček a všude kolem něj jsou rozbité vánoční baňky. V jeho křečovité tváři se zračí hněv a rozčilení, sám sochař Kocourek k tomu během vernisáže řekl: „Normálně figury nedělám, ale tahle socha je takovou mutací Santa Klause a Ježíše Krista, který je na Santu naštvaný, že mu ukradl Vánoce, a je to taky socha pro děti, pro mého malého syna.“
Kocourek díky svým nekonvenčním nápadům vzbuzuje zájem a zvídavost v nitru současného člověka, mnohdy obluzeném přemírou vizuálního smogu.
Výstavu zahájil povzbudivým slovem směrem ke studentům rektor UMPRUM prof. Jindřich Vybíral.
V průběhu výstavy se uskuteční dvě Martinem Kocourkem komentované prohlídky Santus Klause, dne 11. ledna a 30. ledna 2020 vždy od 15:00.
80’SVOBODA
14. 12.2019 - 16. 2.2020
Galerie středočeského kraje GASK, Barborská 51-53, Kutná hora
Kurátorky výstavy 80´Svoboda: Anežka Kořínková, Veronika Marešová, Kateřina Sýsová
Kurátorka výstavního projektu „Santus Klaus“: Veronika Marešová
Autor / zdroj: Jan Melena
Publisher: iUmeni.cz
V rytmu selfie a na zemi rozbité vánoční ozdo… - www.iUmeni.cz (2020)
Zpět na výpisZ ostatních rubrik
- Pragovka Gallery zahájila v lednu tři nové výstavy
19. ledna v 18 hodin zahájila Pragovka Gallery na synchroniz…
Kategorie: Události - První digitální dílo v aukci Arthouse Hejtmánek
Dílo Magna Mutatio / Yamaneko zkoumá tropickou bouři, která …
Kategorie: Aukční zpravodajství - FUJ KLUK - ZA ZOMBÍKA
Fuj Kluk je darkwave lo-fi audiovizuální projekt. Zní v něm …
Kategorie: Videa - AVU startuje nový podcast PO AVU
aneb co jste se na škole neučili, ale v umělecké praxi zaruč…
Kategorie: Umění a design - Josef Pleskot: Města
Výstava Josef Pleskot: Města, kterou Museum Kampa bude hosti…
Kategorie: Architektura