Vánoční knižní tipy o umění

Recenze - obrázek

Vylovit z letošní knižní produkce nejzajímavější tituly o umění není snadné. Určitě mezi ně patří objemný katalog olejomaleb Františka Kupky, na jaký se čekalo půl století. Moravská galerie vydala knihu, v níž se děti zábavnou formou dozvědí, co je galerie a proč tam chodit.

A z pera stejných autorů, Jiřího Franty a Davida Böhma vyšla například i kniha, která vás provede posledními 115 lety českého výtvarného umění.

Nejváženější Čech

foto k článkuFrantišek Kupka, jeden ze zakladatelů abstrakce a ve světě nejvýše ceněný z českých výtvarných umělců, se zásluhou pražského galeristy Vladimíra Lekeše a kolektivu autorů dočkal katalogu olejomaleb, na jaký se čekalo půl století.

Krásně vypravený trojjazyčný soupis, který obsahuje 359 originálních Kupkových olejomaleb, byl schválen správcem umělcových autorských práv, francouzskou společností Adagp. Je určen jak odborníkům, tak laickým obdivovatelům Kupkovy odvážné, inovativní tvorby. Je záslužné, že v knize nechybí oddíl, v němž jsou reprodukována falza, v minulosti vystavená jako Kupkovy originály.
Publikace byla koncipovaná s ohledem na výstavu Kupkova celoživotního díla, plánovanou na roky 2017 až 2018 v Centre Pompidou v Paříži a v Národní galerii v Praze.

Kolektiv autorů: František Kupka. Soupis olejomaleb
2016, Adolf Loos Apartment and Gallery, 572 stran, 4900 korun

Dokonalé blaho

foto k článkuSocioložka a historička umění Sarah Thorntonová přináší nekonvenční odpověď na otázku, jak funguje svět současného umění, a využívá při tom svůj vypravěčský dar s nadhledem kosmopolitního pozorovatele.
V pomyslných sedmi dnech zavádí čtenáře do pěti hlavních metropolí světového umění − na aukci do New Yorku, na seminář do Los Angeles, na udílení prestižní ceny do Londýna, na veletrh do Basileje, na bienále do Benátek a do ateliéru významného umělce v Tokiu.
Její popis globálně se přelévajících uměnímilovných davů je strhující. Zdůrazňuje ale, že "když utichne hovor a davy se rozejdou, je možné zažít dokonalé blaho v místnosti plné dobrého umění." Další důkaz, že nakladatelství Kniha Zlín má při výběru publikací o umění šťastnou ruku.

Sarah Thorntonová: Sedm dní ve světě umění
2016, Kniha Zlín, přeložila Eva Lee, 243 stran, 399 korun

Art is here

foto k článkuKdyž kreslí a malují David Böhm s Jiřím Frantou, nikdy to není nuda. Moravská galerie v Brně, která dovede báječně pracovat s dětmi, měla šťastnou ruku, když si vybrala Davida Böhma, aby ilustroval knihu určenou nejmladší generaci milovníků umění. Na jednu z kapitol si Böhm přizval Frantu, s nímž je zvyklý tvořit ve dvojici.
Z vtipné knihy plné barev se děti zábavnou formou dovědí nejen to, co je galerie a kdo v ní co dělá, ale hlavně proč tam vůbec chodit. A co víc, autoři je pozvou do tajemných míst, kam se obyčejný návštěvník většinou nedostane: do depozitáře, mezi restaurátory.
Nechávají je také jukat přes rameno všem, kdo se v dlouhé řadě profesí podílejí na přípravě výstavy.

Ondřej Chrobák, Rostislav Koryčánek, Martin Vaněk: Jak se dělá galerie
2016, Moravská galerie v Brně, ilustroval DAvid Böhm, 63 stran, 299 korun

Ráj a zatracení

foto k článkuV jubilejním roce 500. výročí úmrtí velkého vlámského malíře Hieronyma Bosche český nakladatel pohotově vydal novou knihu o něm a jeho díle od amerického historika umění Garyho Schwartze, který už čtyři desetiletí žije v Nizozemsku. Jeho publikace doprovázela letošní velké výstavy v Boschově rodném Hertogenboschi, v Madridu i jinde po světě.
Je to kompletní pojednání o Boschových obrazech a kresbách s mimořádně kvalitními reprodukcemi, psané s ohledem na zájem širokého čtenářského okruhu.
Záhadný malíř, který se v současnosti stal málem populární ikonou, se tu dočkal nových interpretací, kterými by autor rád rozproudil diskusi.

Gary Schwartz: Hieronymus Bosch - Cesta do nebe a pekla
2016, Universum, přeložil Milan Lžička, 256 stran, 1299 korun

Projděte se českou výtvarnou historií

foto k článkuNádhernou procházku posledními 115 lety českého výtvarného umění nabízí kniha nakladatelství Labyrint Průvodce neklidným územím.
Publikace zachycuje české výtvarné umění v období 1900–2015 způsobem, který vyráží dech. Ondřej Horák, Jiří Franta a David Böhm kombinací textů, ilustrací a komiksu vytvořili unikátní dílo. Už názvy kapitol jsou skvostné: Smutný rytíř Jan Preisler maluje fotbalisty; Čarodějka Ester Krumbachová vzdoruje ďáblovi; Július Koller čeká na přílet UFO... Zkrátka: co stránka, to radost.

Ondřej Horák, Jiří Franta & David Böhm: Průvodce neklidným územím
2016, Labyrint, 250 stran, 499 korun

Vladimír 518 pokřtil Kmeny 90

foto k článkuProjekt Kmeny rapera Vladimíra 518, který českému knižnímu trhu dal dvě cenné sondy do života městských i jiných subkultur, přichází s novou publikací. Tentokrát se Vladimír 518 s kolegy zaměřil na období devadesátých let.
„To období je krásné, dobře se na něj vzpomíná. Bylo hodně svobodné, otevřené a bláznivé,“ říká Vladimír 518. V knize Kmeny 90 se tak mohou čtenáři těšit na texty o graffiti, pankáčích, rapu, ale i mnohém dalším.


Vladimir 518: Kmeny 90
2016, BiggBoss, 816 stran, 999 korun

Zdroj: www.art.ihned.cz, autor: Naďa Klevisová

Vánoční knižní tipy o umění ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Recenze - obrázek

Brno moderní: architekti pokřtili nového průvodce městem

Ikonické brněnské stavby z let 1890 až 1948 se snímky Pavla Hrocha představuje nová kniha s názvem Brno moderní, kterou v brněnské vile Stiassni slavnostně pokřtil archit … Celý článek

Recenze - obrázek

Průvodce neklidným územím: Ukáže cestu českého umění

V souvislostech s ambiciózní novinkou Průvodce neklidným územím se neustále skloňoval předchozí Frantův a Horákův počin, publikace Proč obrazy nepotřebují názvy. Tohle př … Celý článek

Recenze - obrázek

Tono Stano - Těla ve vypouklém zrcadle

Ve složitě členěném prostoru Nové galerie vystavuje Tono Stano pozoruhodnou, mírně retrospektivní kolekci svých fotografií, objektů a obrazů. Výstava je překvapením, naru … Celý článek

Recenze - obrázek

Písmo vyprávějící jako obraz

Eduard Ovčáček je naším zřejmě nejdůslednějším představitelem lettrismu. O jeho díle už vyšly dvě obsáhlé monografie, jedna byla zaměřena spíš na výtvarnou tvorbu, směřuj … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama