Čapek do každé rodiny.

Recenze - obrázek

Doposud nejrozsáhlejší soupis výtvarného díla Josefa Čapka vydala prozatím v prvním dílu s podtitulem Kresba Nadace 8smička v Humpolci. Kniha, která nebude jen zdobit Vaši knihovnu, ale naplní při její četbě i Vaše srdce.

foto k článku„Pracoval jsem mnoho, až nad své možnosti a síly, házeje ustavičné výpalné novinám, které mne (s nemilosrdnou milosrdností) živily. Spotřebovával jsem se v plném smyslu toho slova, bez osvěžení, bez zastávky, bez oddechu. Kdo můžete, šetřte více svým životem!“ posteskl si Josef Čapek v druhé polovině třicátých let.

Rozsah díla, které nám zanechal, je skutečně obdivuhodný, zvlášť vezmeme-li v úvahu, že byl od své práce násilně odtržen ve svých dvaapadesáti letech a v tomto věku se někteří umělci k svým vrcholným realizacím teprve chystají.

foto k článku Umění inspiruje, láká, voní, dotýká se duše, těší i nutí k zamyšlení. U knihy platí všechna tato rčení dvojnásob. Josef Čapek svými kresbami uměl vyjádřit mnohé a my jsme to nyní dali dohromady, svázali a opatřili skvělým textem v jedné výjimečné knize. Pořiďte si domů soukromou Čapkovu galerii kresby na 648 stranách.

foto k článkuNakladatelství 8smička přichází s pátým titulem v pořadí. Cílem projektu Pracoval jsem mnoho je vydání ouvre-katalogu / celkového soupisu originálních výtvarných prací Josefa Čapka, které se zachovaly v pozůstalosti a veřejných sbírkách. Soupis je rozvržen do čtyř svazků, které budou postupně vycházet v letech 2019–2022. První je věnován volné kresbě (zhruba 3500 položek), druhý obsáhne tvorbu užitou, ilustrace, karikatury a scénografické návrhy (necelé 2000 položek), třetí se zaměřuje na malbu (asi 700 položek). Čtvrtý svazek bude věnován grafice. V každém svazku je obsažen katalog s barevnými náhledy jednotlivých prací, doprovázený obrazovým pásmem s celostránkovými reprodukcemi vybraných děl a monografickou esejí. Josef Čapek nesporně patří ke klíčovým osobnostem českého moderního umění, jeho dílo však nebylo až do konce dvacátého století systematicky evidováno. Teprve od roku 2008 začalo v nakladatelství Triáda vycházet první souborné kritické vydání Čapkovy tvorby literární, jeho výtvarný odkaz však soustavně zmapován nebyl. Odborně zpracované jsou zatím jen Čapkovy grafiky a knižní obálky.

foto k článkuVydání čapkovské výtvarné tetralogie završí výstava v humpolecké zóně pro umění 8smička, která poukáže na přínos Josefa Čapka moderní české kultuře reprezentativními ukázkami ze všech oblastí jeho mnohostranné tvorby.

foto k článkuAutorka projektu PhDr. Pavla Pečinková, CSc., se zabývá Čapkovou tvorbou soustavně od osmdesátých let. Publikovala řadu článků na toto téma, je autorkou monografie Josef Čapek, vydané 1995 v nakl. Svoboda, editorkou vzpomínkového sborníku Malíř básník a výboru z Čapkových výtvarných kritik Méně výstav a více umění. Připravila řadu Čapkových výstav, včetně velké retrospektivy v Jízdárně Pražského hradu v roce 2009 a ve Východočeské galerii v Pardubicích v roce 2010.

Pracovala mnoho (a ještě stále pracuje na dalších třech dílech!)

"Pokud si ještě můžeš koupiti dobrou knihu, nejsi docela chudý." – Josef Čapek – Psáno do mraků

foto k článku Křest / uvedení knihy proběhlo symbolicky jen pár metrů od místa, kde byl JČ přesně před 80lety odveden gestapem – bylo tak nevyhnutelné, aby začal mší a vzpomínkou za oběti totalitních režimů, které se ujal Tomáš Petráček. Členové Nezávislého podmelechovského spolku, kteří se podíleli na koncepci vzpomínkové části programu: Miloš Doležal, Jana Franková, Jan Kárník a Luboš Drtina předčítali z Psáno do mraků, zazněl text Josefa Kroutvora (čestný host). Čtení z čerstvě vytisknuté a voňavé knihy Pracoval jsem mnoho se ujaly členky divadelního souboru GT Hlinsko i iniciátor projektu a mecenáš humpolecké 8smičky (která je zároveň vydavatelem knihy) Zdeněk Rýzner. Na křtu se podával raut dle receptu Pejska a Kočičky a nad pestrým stolem se tak setkali nejen tvůrci knihy Toman design a doktorka Pavla Pečinková, ale i velké osobnosti literatury a kultury v Česku. Děkujeme za velmi důstojné uvedení prvního svazku, bylo to to nejlepší poklepání po zádech, jaké si jen kniha může přát. Děkujeme za vzpomínku na Josefa Čapka. Děkujeme všem!

Čapek do každé rodiny. ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Pracoval jsem mnoho - Soupis výtvarného díla Josefa Čapka (Díl první díl: Kresba)
Autor: Pavla Pečinková
Rok vydání: 2019

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Recenze - obrázek

RETINA: MOŽNOSTI MALBY (1989–2019)

První kniha věnovaná malbě, kterou jako svou šestou publikaci vydává nakladatelství zóny pro umění 8 S M I Č K A. Stanovit si úkol připravit kvalitní výstavu na téma 30 l … Celý článek

Recenze - obrázek

Japonské dřevořezy a jejich sběratelé v českých zemích - nová publikace Národní …

Nová publikace mapující sběratelství japonských dřevořezů odkrývá ucelený pohled na osobnosti sběratelů, jejich motivy a možnosti, které utvářely charakter jejich sbírek. Celý článek

Recenze - obrázek

French Impressionism at the National Gallery in Prague

The National Gallery in Prague hosts an unprecedented show of Impressionist paintings from a Danish private collection. After long years of isolationism of the Prague Nat … Celý článek

Recenze - obrázek

Šašin, Šašin!! Japonská fotografie 19. století

Krásná nová kniha o japonské fotografii 19. století - Šašin!! Mapuje rozvoj fotografie až do začátku 1. světové války a ukrývá skutečné poklady. Autorem je Filip Suchomel … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama