Aukci Galerie KODL vévodil Kupka i Filla

Aukční zpravodajství - obrázek Na své 86. aukci nabídla Galerie KODL 210 mimořádných uměleckých děl. Vyvolávací částka 98 miliónů byla navýšena téměř na 280 milionů. Prodalo se, poprvé v historii České republiky, sto procent položek.

Aukci dominovaly kresby Františka Kupky a obrazy z významné Borovičkovy sbírky. Nejdražší vydraženou položkou se stal soubor 106 Kupkových kreseb „Člověk a země“ za 51 120 000 Kč.

Nejdražší položkou aukce se stal unikátní cyklus 106 kreseb Františka Kupky nazvaný „Člověk a Země“, který vznikl jako ilustrační doprovod ke stejnojmenné encyklopedii. Vydražil se za 51,1 milionů. Jeho vyvolávací cena byla 25 milionů korun. Soubor představuje bezpochyby nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy dokonce anticipující jeho budoucí abstraktní tvorbu.

foto k článkuDruhou nejdražší prodanou položkou se stal obraz „Hlava starého muže“ Emila Filly, který reprezentuje umělcovo kubistické období. Vyvolávací cena 8 milionů se vyšplhala na 32,4 milionů korun. Plátno vzniklo za Fillova rotterdamského exilu, kdy malíř rozvíjel svou inspiraci díly kubistických velikánů Picassa a Braquea.

Finanční výtěžek ve výši 1 590 000 Kč byl předán Paměti národa. Stalo se tradicí, že současní umělci darují do dobročinných aukcí Galerie KODL špičková díla. Letos se k nim přidali i dárci z řad klientů galerie. Dražila se díla Josefa Bolfa, Stefana Milkova, Martina Krajce, Jiřího Petrboka, Zbyňka Sedleckého, Adama Štecha, Ivany Štenclové, Karla Štědrého a Márii Švarbové. Charitativní kolekci navíc doplnila i dvě plátna Karla Gotta.

Na charitativní účely byl použit také výnos z další aukční položky – prototypu hodinek PRIM MIG 15 LE, jehož vlastnosti byly ověřeny na palubách proudových stíhacích letounů. Jedná se o nový model z produkce českého výrobce hodinek PRIM z Nového Města nad Metují. Na vývoji se podíleli špičkoví konstruktéři, designéři, odborníci z oboru letectví a samotní piloti. Hodinky do aukce věnovala společnost ELTON hodinářská a částka 270 000 Kč bude předána Vojenskému fondu solidarity.

Aukci Galerie KODL vévodil Kupka i Filla - www.iUmeni.cz ()

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Umění dřeva