Aukční tipy na vzácné bibliofilie

Aukční zpravodajství - obrázek Pro milovníka knih není knih nikdy dost. A pokud se navíc objeví tisky a vzácné bibliofilie, o které by mohl svoji sbírku rozšířit, je to vzrušující, neopakovatelná příležitost.

A několik takových vzácných bibliofilií se bude již za několik dní dražit v Brně, v Antikvity Art Aukce, kde 2. května proběhne již 109. aukce starožitností, obrazů a umění. Aukce je i tentokrát sálová, ale stále bez možnosti osobní přítomnosti. Dražení se tedy přesouvá opět na telefon a internet, kde si na Livebid.cz můžete všechny položky prohlédnout již nyní. Více na www.aukcnidum.cz nebo https://www.livebid.cz/auction/AAA_109

A o jakých knihách, že je řeč? Bibliofilie nebo bibliofilství (z řec. biblos, kniha a filia, láska, náklonnost), česky knihomilství, tedy láska ke knihám. Myslí se tím láska ke krásným knihám a tiskům (starým i novým), tedy takovým, které lze charakterizovat jednotou textu, obrazu, grafické úpravy a typografie, papíru, příp. Vazby. I tyto krásné knihy se nazývají bibliofilie. Jsou předmětem sběratelství a některé jsou vzácné.
Bibliofilie jsou vydávány zpravidla v malém nákladu a vždy se zvláštním zřetelem k úpravě – ke grafické úpravě včetně typografie, k výtvarnému doprovodu textu, často řešenému originálními grafickými technikami a ke kvalitnímu papíru. Jednotlivé tisky bývají číslovány a část nákladu bývá podepsána autory grafické úpravy, grafik, textu aj. (zdroj: Wikipedia)

A v takovéto vzácné úpravě nyní můžete například získat jedinečný Máchův Máj s ilustracemi Karla Svolinského nebo Cyrila Boudy, Album "Česká přísloví v dřevorytech Karla Štěcha", biblofilii Ex Libris Vojtěcha Preissiga nebo nebo vzácnou a ojedinělou bibliofilii Vlastislava Hofmana – ETHIOPIE.

Na některé z nich se podíváme trošku podrobněji a začneme třeba hned od konce. Ale doporučujeme si projí podrobně vše, protože už jen vizuální zážitek z těchto knih je neopakovatelný a je velká škoda, že není možné si knihy v rámci předauční výstavy osobně prohlédnout.

foto k článku Bibliofilie "Vlastislav Hofman - ETHIOPIE"
grafické album "Christos, Madonna a Svatí, jak jsem je viděl v iluminacích starých Ethiopských kodexů. Ve Staré Říši na Moravě, 1920, vytiskli Kryl a Scotti v Novém Jičíně 120 výtisků, z nichž tento je číslován 107. Vyvolávací cena, 19000 Kč
Celkem devět černobílých celostránkových linorytů, vstupní viněta je kolorovaná, závěrečná viněta černobílá. Uvnitř na deskách tužkou poznámka "Knihovna Staré Říše". Z Florianovy knihovny ze Staré Říše na Moravě. Spolu s Fysiognomií se jedná o Hofmanovo zásadní grafické album, na jehož vzniku se nemalou měrou podílel pan Josef Florian. Publikováno in „Vlastislav Hofman“, Společnost Vlastislava Hofmana s.r.o., Praha 2004, str. 179-184, na stranách 175, 179-184 je vznik díla a jeho důležitost blíže rozebírána, mimo jiné zde stojí, že Josef Florian vznik alba přímo inicioval a na přípravě s Hofmanem spolupracoval. ..."Řezby, jimiž Hofman interpretoval výjevy z etiopských iluminací, jsou nevelké, zato velmi zručné. Spolu s výraznou dějovou a pohybovou zkratkou, pádností ostře zalamované obrysové linie a důrazem na sílu pohledu záměrně velkých očí je stmeluje černé pozadí, které dodává obrazům tajemný, Hofmanem požadovaný klid. ... V kontextu české moderní grafiky té doby k etiopskému souboru nenajdeme srovnání, vymyká se expresivností ztvárnění i duchovním prožitkem." Volně loženo v kartonových deskách, které jsou částečně poškozeny - zejména hřbet, samotné album je ve velmi dobrém stavu, na několika místech drobné hnědé skvrnky, stav viz foto.
Hofman Vlastislav - Architekt, malíř, grafik scénický výtvarník, člen skupiny Tvrdošíjní, pracoval pro ARTĚL, již v roce 1911 první kubistický nábytek, výstavy po celém světě. (6.2.1884 Jičín - 28.8.1964 Praha)

foto k článkuBibliofilie "Shadow Silence, Edgar Allan Poe - ilustrace Alois Bílek"
v angličtině, vydáno na ručním papíře Vladimírem Žikešem, Plzeň červenec 1926, tištěno původními českými typy od V. Preissiga, 4 originální grafiky - všechny signovány A. Bílek, celkem 150 číslovaných výtisků, tento značen VIII. Ž. Vyvolávací cena, 7.000 Kč
V této bibliofilii jsou publikovány dvě práce E. A. Poea ze souboru "Poems and Essays", jednak alegorie "Shadow" čili "Stín" a jednak bajka "Silence" - "Ticho". S osobním věnováním Vladimíra Žikeše: "Panu Josefu Florianovi ne z úcty jen, ale i vděčnosti. Vladimír Žikeš". Z Florianovy knihovny ze Staré Říše na Moravě. Desky chráněny původním hnědým papírovým přebalem, vazba šitá, trochu uvolněná, na listech hnědé skvrnky, nicméně nádherná publikace v dobrém stavu.

foto k článkuBibliofilie "VOJT. PREISSIG EX LIBRIS"
obsahuje 15 originálních exlibris (dřevoryty, lepty i zinkografie) věnovaných pro toto vydání přímo majiteli ex libris. Úvodní slovo Edvard Bém. Vydal Odbor Ex libris Spolku českých bibliofilů v Praze jako novoročenku 1910 pro své členy. Vyvolávací cena 9.600 K
Životopis Vojtěcha Preissiga ve 4 jazycích: v češtině, němčině, francouzštině a angličtině. Papírový přebal, zejména v ohybu, mírně poškozen - viz foto. Samotné ex libris stav velmi dobrý.
foto k článkuPreissig Vojtěch - Malíř, publicista, grafik, ilustrátor, odbojář. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Friedricha Ohmanna, grafiku studoval soukromě v Paříži v ateliérech Emila Delauna a Augusta Schmida. Vynikající český malíř a grafik světového jména, pracoval v Paříži pro Alfonse Muchu. Velké zásluhy má na grafickém umění v USA, kde dlouho působil, řídil grafické oddělení na Wentworth Institute v Bostonu. V řezbě do linolea byl považován v USA za zakladatele. Vystavoval v Mánesu, má široké zastoupení v Národní galerii Praha, ve Waldesově galerii, v galerii v New Yorku a dalších světových galeriích. Během druhé světové války byl členem ilegální skupiny, vydával ilegální časopis V boj. Jeho dcera Irena, která mu pomáhala, byla popravena. Zemřel v koncentračním táboře Dachau. (31.7.1873 Světec, Teplice - 11.6.1944 Dachau, Německo)

foto k článkuDvoudílná kniha "Praktická hospodyňka, Olga Stránská" vydal F. Strnadel a spol. v Praze, 1927/28, 1456 stran + nečíslované přílohy s barevnými ilustracemi, černobílé ilustrace v textu. Pevná vazba, druhý díl vazba částečně poškozená, některé listy uvolněny a lehce natrženy. Nicméně celkově v dobrém stavu. Vyvolávací cena 1.300 Kč
foto k článku "Souhrn nauk, pokynů a předpisů ke správnému a úspornému vedení domácnosti a návod, jak si může hospodyňka svou namáhavou a zpravidla neutěšenou práci neobyčejně ulehčit." Fascinující šíře záběru. Jednotlivé kapitoly se věnují tématům jako například "jak by se mělo bydleti", "kuchyně bez masa, čili vegetariánská", " domácí krejčování", "o prádle", "co má každý věděti o loutkovém divadle?", "žena-občanka" a mnoho dalších. Některé rady jsou sice z dnešního pohledů úsměvné, ale mnoho jiných nám může pomoci i dnes.

foto k článkuBibliofilie "Máj, K. H. Mácha - vyzdobil Cyril Bouda"
vydáno v roce 1922 jako otisk čtvrtého svazku knihovny HYPERION, návrh vazby, frontispis, titul a upr. Cyril Bouda, vytiskl Fr. Obzina ve Vyškově na Moravě, 825 výtisků. Na jedné straně mimo text menší skvrna. Vyvolávací cena 2.200 Kč
Krásná původní tmavě hnědá celokožená vazba se slepotiskovou výzdobou obou desek, zlatá ořízka, zlacená ražba na hřbetě (svázal A. Tvrdý v Praze).

Jarní aukce - Brno / Antikvity art aukce
109. aukce starožitností, obrazů a umění
Brno - Neděle 2. května 2021 od 11 hod

Více na www.aukcnidum.cz nebo https://www.livebid.cz/auction/AAA_109

Aukční tipy na vzácné bibliofilie - www.iUmeni.cz ()

Meziválečná moderna ve sbírkách Západočeské galerie v Plzni (1918–1938)
Kam kráčíš, památková péče?
Kam kráčíš, památková péče?
Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)

Mediální revoluce