Předaukční výstava v Galerii KODL

Aukční zpravodajství - obrázek Předaukční výstava mimořádných uměleckých děl probíhá v prostorách Galerie KODL od 26. dubna do 29. května. Zakončena bude aukcí na pražském Žofíně v neděli 30. května od 12 hodin.

Zájemci budou mít příležitost dražit i online na aukčním portálu Artslimit.com. Pro veřejnost bude expozice otevřena dle aktuálních opatření vlády. Samozřejmostí je i virtuální prohlídka expozice na galerijním webu.

foto k článku Kolekce umění 19. století zaujímá v jarní aukční nabídce významné místo a svou kvalitou i rozmanitostí jistě potěší každého obdivovatele umění. Nechybí tzv. Generace Národního divadla (Václav Brožík), které sekundují další významní figuralisté v čele s Antonínem Machkem, Petrem Maixnerem a Maxmiliánem Pirnerem. Výsadní pozici má krajinomalba v podání Adolfa Chwaly, Václava Kroupy či Julia Mařáka, žáků Haushoferovy školy, a navazujícího ateliéru Julia Mařáka, zastoupeného díly Antonína Slavíčka, František Kavána nebo Aloise Kalvody. Nechybí ani reprezentativní díla na současném trhu vysoce ceněných solitérů Oldřicha Blažíčka, Beneše Knüpfera, Luďka Marolda, Jana Preislera, Maxe Švabinského a Jakuba Schikanedera, který zde vyniká výjimečnou prací „Loučení na břehu mořském“ z jeho vrcholného období. České autory doplňují opět renomovaní malíři francouzští a ruští – jmenovitě to jsou Albert Maria Lebourg, Jules Jacques Veyrassat a Filipp Andrejevič Maljavin.

foto k článku Vskutku vzácnými obrazy je prezentováno 20. století. Kolekci lze pomyslně otevřít ranou malbou Františka Kupky „Koupání“ z roku 1904 s vyvolávací cenou devatenáct milionů korun. Hned třemi díly je zastoupená Toyen, jejíž plátno „Jarmark“ je pozoruhodnou ukázkou autorčina přechodu od avantgardních forem k artificialismu. Nejdražším obrazem aukce je pozdější a vyzrálejší práce téže umělkyně „Noční slavnost (Ohňostroj)“, která odráží malířčinu ohromující progresívnost a její experiment se strukturální malbou a technikou drip painting. Vyvolávací cena činí dvacet milionů korun. Třetím dílem Toyen je velmi vzácná kresba z cyklu „Schovej se válko!“, jež se řadí mezi nejzásadnější reflexe válečných zkušeností v českém prostředí.

foto k článku Skutečně jedinečný je raný olej Emila Filly „Láhev vína a talíř jablek“. Naprosto unikátní práce Františka Muziky Torso I“ je vysoce reprezentativní ukázkou malířovy meziválečné tvorby. Dvě pozoruhodná plátna zastupují i tvorbu Jana Zrzavého v jeho nejcharakterističtějších tématech. Prvním je meziválečné „Rio San Gregorio“, druhým pak „Veselé lodi“. Aukční kolekci doplňují Josef Čapek, Rudolf Kremlička, Otakar Kubín, Antonín Procházka nebo Václav Špála. Velkolepým plátnem „Zahrada I“ z počátku 30. let je zastoupen i Jan Bauch.

Významnou skupinu aukční kolekce tvoří i obrazy česko-německých židovských malířů. Patří mezi ně nejen Hella Guth, Jiří Kars, Endre Nemes a Emil Orlik, ale také nesmírně talentovaná malířka Edita Hirschová. K této skupině lze volně přiřadit i práci na Ukrajině narozeného Emanuela Mané-Katze.

foto k článku Nezvykle početně je tentokrát zastoupen Josef Šíma. Kromě skvostné práce na papíře „Návrat Thésea“ ze 30. let se představuje i několik maleb z malířova poválečného období. Mezi nejzásadnější obrazy nabízené kolekce patří například jeho oleje „Interiér“ nebo „Orphée“.

foto k článku Poválečné umění reprezentuje Mikuláš Medek svým olejem „Maso kříže“ či unikátní kresbou „Imaginární portrét“. Dvě krásné malby zastupují dílo Zdeňka Sklenáře. Za pozornost stojí i grafický diptych „Sabat“ Jana Koblasy nebo unikátní „Velké spínadlo (Klidné)“ Běly Kolářové.

foto k článku Současná výtvarná scéna, a to jak v tuzemském, tak světovém kontextu, je v aukční kolekci reprezentována více než bohatě. Představuje se celá řada zvučných jmen napříč generacemi i výtvarnými médii. Sběratelé a zájemci tak v kolekci naleznou vedle ikonických „spots“ Damiena Hirsta i výjimečnou grafiku Gerharda Richtera s názvem „Plot“. Mezi tyto velikány současného světového umění se zajisté může řadit i Theodor Pištěk, který je reprezentován opakovaně vystavovaným plátnem „Rozmluva s Hawkingem 1b“. Z ateliéru Jaroslava Róny pochází plastika „Zlatá žirafa“, jejíž mnohonásobně větší předobraz zdobí veřejný prostor na pražském Pankráci. V posledních letech na trhu s uměním stále více oblíbená hyperrealistická tvorba Zdenky Reinerové je zde zhmotněna v obraze „Živá voda“. Sběratelsky zajímavé je i plátno Jana Pištěka „Překrývání I“. Mladší střední generace autorů je zastoupena díly Ondřeje Basjuka, Martina Krajce, Jakuba Špaňhela a Karla Štědrého.

Je již tradicí, že současní umělci darují do dobročinných aukcí Galerie KODL špičková díla. Patří jim za to respekt a poděkování. V jarní aukční kolekci se můžeme setkat hned se čtveřicí dobročinných projektů. Patnáct uměleckých děl bude vydraženo ve prospěch Nadace Bátor Tábor – Česká republika. Posláním této organizace je zlepšovat životy dětem s rakovinou nebo jinou vážnou nemocí. Bátor Tábor funguje ve čtyřech zemích a je součástí mezinárodní organizace SeriousFun Children´s Network, kterou v roce 1988 založil Paul Newman. Zájemci o tuto charitativní aukci se mohou těšit na velmi reprezentativní kolekci složenou z předních českých i evropských umělců. Do aukce byla věnována díla od Louise Frydmanové, Vladimíra Houdka, Jana Kalába, Jiřího Petrboka, Ivana Pinkavy, Daniela Pitína, Miroslava Polácha, Jaroslava Róny, Wilhelma Sasnala, Serbana Savuy, Attily Szűcse, Adama Štecha, Márie Švarbové, Zdeňka Trse a Lubomíra Typlta.

Část z výtěžku další pětice děl bude věnována ve prospěch Centra Paraple. V rámci této dobročinné dražby se zájemci mohou těšit na naprosto mimořádný objekt „Cesta kamene“ z dílny klíčové osobnosti nejen českého umění posledního půlstoletí Stanislava Kolíbala. Dále na známé „Zátopkovy nohy“ od Davida Černého, strukturální objekt Federica Díaze vytvořený během 54. Bienále v Benátkách, divácky atraktivní práci snoubící v sobě fotografický talent Alžběty Jungrové a originální výtvarný projev Michala Škapy a na výjimečnou malbu s množstvím vnitřních přesahů z palety Šárky Koudelové.

Na charitativní účely bude použit také výtěžek ze dvou pro naši galerii velmi netypických aukčních položek – vydražená částka za briliantem osazené plnicí pero z dílny KOH-I-NOOR HARDTMUTH, které je jediným svého druhu, poputuje na podporu projektu Paměti národa. Obnos za prodej motocyklu Jawa 650 Limited Edition, který vznikl v sérii pouhých 21 kusů, bude připsán ve prospěch Charity Česká republika. Ta finance využije na podporu pozůstalým rodinám s dětmi, které se dostaly do existenčních potíží v souvislosti s úmrtím jednoho z rodičů vinou onemocnění COVID-19.

Aukční den 85
30. 5. 2021

Předaukční výstava mimořádných uměleckých děl probíhá v prostorách Galerie KODL od 26. dubna do 29. května. Zakončena bude aukcí na pražském Žofíně v neděli 30. května od 12 hodin. Zájemci budou mít příležitost dražit i online na aukčním portálu Artslimit.com.

Předaukční výstava v Galerii KODL - www.iUmeni.cz ()

Nicky & Vera
Nicky & Vera
Maxim Velčovský: Vše za 39
Maxim Velčovský: Vše za 39
Trauma tíseň extáze prázdnota. Formule afektu a patosu 1900–2018

Význam tradice pro typografii