Vzácný autoportrét Rembrandta se prodal za téměř půl miliardy korun

Aukční zpravodajství - obrázek Vzácný autoportét barokního malíře Rembrandta van Rijna se na aukci společnosti Sothebys prodal za více než 14,5 milionu liber (přes 420,7 milionu korun).

Jde o nejvyšší částku, jakou doposud nějaký kupec za vlastní podobiznu tohoto velikána výtvarného umění zaplatil, uvedla londýnská pobočka Sothebys.

foto k článkuNa obraze z roku 1632 se Rembrandt, kterému tehdy bylo 26 let, ztvárnil v černých šatech s bílým krajkovým límcem a klobouku. Jde o jeden z pouhých tří malířových autoportrétů ve sbírkách soukromých majitelů a ucházelo se o něj šest zájemců. Jeho odhadovaná cena činila 12 až 16 milionů liber. 

Na aukci se v síni Sothebys dražila díla pocházející z pěti set let dějin umění, Rembrandtem počínaje a Gerhardem Richterem nebo Banksym konče. 

Britský streetartový umělec a aktivista do aukce dal triptych nazvaný Pohled na Středozemní moře 2017, na němž jsou znázorněny záchranné vesty. Reagoval tak na migrační krizi a chce výnos z aukce, který činí 2,2 milionu liber, věnovat jedné palestinské nemocnici na Západním břehu Jordánu. Odhadovaná cena olejomaleb byla 800 tisíc až 1,2 milionu liber. 

Společnost Sothebys uvedla, že dvě třetiny z prodávaných děl nikdy dříve v aukci nebyla a většina těch ostatních nebyla k dispozici na trhu s uměním dvě desítky let.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Vzácný autoportrét Rembrandta se prodal za té… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další aukční zpravodajství


Art Plus

Knižní akce

Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Lukáš Musil – AZAJTÓKZÁRÓDNAK
Lukáš Musil – AZAJTÓKZÁRÓDNAK
Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Gregor Johann Mendel

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder