Vzácný autoportrét Rembrandta se prodal za téměř půl miliardy korun

Aukční zpravodajství - obrázek

Vzácný autoportét barokního malíře Rembrandta van Rijna se na aukci společnosti Sothebys prodal za více než 14,5 milionu liber (přes 420,7 milionu korun).

Jde o nejvyšší částku, jakou doposud nějaký kupec za vlastní podobiznu tohoto velikána výtvarného umění zaplatil, uvedla londýnská pobočka Sothebys.

foto k článkuNa obraze z roku 1632 se Rembrandt, kterému tehdy bylo 26 let, ztvárnil v černých šatech s bílým krajkovým límcem a klobouku. Jde o jeden z pouhých tří malířových autoportrétů ve sbírkách soukromých majitelů a ucházelo se o něj šest zájemců. Jeho odhadovaná cena činila 12 až 16 milionů liber. 

Na aukci se v síni Sothebys dražila díla pocházející z pěti set let dějin umění, Rembrandtem počínaje a Gerhardem Richterem nebo Banksym konče. 

Britský streetartový umělec a aktivista do aukce dal triptych nazvaný Pohled na Středozemní moře 2017, na němž jsou znázorněny záchranné vesty. Reagoval tak na migrační krizi a chce výnos z aukce, který činí 2,2 milionu liber, věnovat jedné palestinské nemocnici na Západním břehu Jordánu. Odhadovaná cena olejomaleb byla 800 tisíc až 1,2 milionu liber. 

Společnost Sothebys uvedla, že dvě třetiny z prodávaných děl nikdy dříve v aukci nebyla a většina těch ostatních nebyla k dispozici na trhu s uměním dvě desítky let.

Vzácný autoportrét Rembrandta se prodal za téměř půl miliardy korun ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Aukční zpravodajství - obrázek

Výstava obrazů meziválečné moderny z podzimní aukční kolekce Galerie KODL

Vybraná díla z podzimní aukce Galerie KODL byla během letních měsíců představována v několika tematických cyklech. Jako poslední se představuje meziválečná moderna, zasto … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Mimořádná spolupráce Kodl Contemporary a Sotheby s

Díla deseti českých současných umělců, která zařadila slavná londýnská aukční síň Sotheby s do své listopadové aukce s názvem 20th Century Art: A Different Perspective, s … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Aukční trh s uměním znovu ožívá. Na zahradní aukci v Arthouse Hejtmánek se draži …

Aukční trh s uměním znovu ožívá a vedle internetových aukcí, typických pro letošní jarní sezonu, se opět začínají pořádat živé dražby. Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Aukční tip – Autorský tisk Prostředníci od Josefa Váchala

Autorské tisky Josefa Váchala jsou na aukcích vzácností. Pokud se objeví, tak většinou jednotlivé stránky. Proto je to vždy takový malý svátek, když se některý z nich na … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama