Aukční tip – Autorský tisk Prostředníci od Josefa Váchala

Aukční zpravodajství - obrázek Autorské tisky Josefa Váchala jsou na aukcích vzácností. Pokud se objeví, tak většinou jednotlivé stránky. Proto je to vždy takový malý svátek, když se některý z nich na aukci objeví kompletní.

Pro Váchalovo dílo je typické, že jeho knihy jsou autorské (je autorem textu, ilustrací, sám je tiskl a vázal). Tištěny jsou v malých nákladech (1-50 exemplářů). Známé Váchalovy knihy Krvavý román, Šumava umírající a romantická nebo Receptář barevného dřevotisku se zařadily mezi nejvýznamnější díla české grafiky 20. století.

Arthouse Hejtmánek nabídne v Zahradní aukci, která se koná 7. červnece 2020 autorský tisk Prostředníci z roku 1933. Vyvolávací cena je 220 000 Kč. Více info ZDE

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Úryvek z díla

foto k článku"A odtud, prostřed krve dějinami jdou dále kněží a dlí mezi námi, vždy s mocnými se plíží lstivě, by nevymizel z světa strach." Druhá sloka ze strany č.14 vystihuje záměr a poselství Josefa Váchala v jeho vlastnoručně tištěném, vázaném a ilustovaném opusu Prostředníci. Mystické dílo s mimořádně pomurým nábojem mapuje vznik víry a jejích poslů v dějinách lidstva přostřednictvím úderných básnických slok. Josef Váchal se vydává od primordiálních zárodků víry z dob barbarských, přes dobu christianizace až po moderní svět. Pozastavuje se nad úmyslem prostředníků, kteří dle jeho slov více touží po zisku, než po doteku bohů. V divokých a uhrančivých barevných formacích ilustrací exponuje a ironizuje kapitoly dějin náboženství a na závěr čtenáři přeje: "Myšlenko volná ducha bez kuplířů, tam kraluj navždy!" Váchal proslul hlavně jako tvůrce unikátních knih a tisků. Jeho originální obrazotvornost vyrostla z jeho úzkostných stavů, strachu z neznáma a deníkových záznamů nočních vizuálních a sluchových halucinací. Po celý život kolísal mezi vírou a herezí, do své tvorby promítal zaujetí pro spiritismus, okultní vědy a teosofii.

foto k článkuJosef Váchal (23. září 1884 Milavče – 10. května 1969 Studeňany u Jičína) byl český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a také spisovatel a básník. Jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření.

Hlavní část jeho díla spadá do období první republiky, naopak za komunistického režimu měl existenční problémy. Mezi nejznámější díla patří kniha Krvavý román nebo ilustrace k Demlovu Hradu smrti. Během svého života nebyl doceněn, jistého uznání se mu dostalo až titulem zasloužilý umělec v roce 1969.

Publisher: iUmeni.cz

Zahradní aukce 202 / Arthouse Hejtmánek

V úterý 7. července od 16.00 bude probíhat v prostorách přilehlé zahrady naší galerie Arthouse Hejtmánek v pražské čtvrti Bubeneč.

V pořadí již 12. aukce nabídne výjimečná díla výtvarného umění, starožitností a designu od 16. do 21. století. Mnoho dalších překvapivých položek, které sběratele každoročně osloví a nadchnou, si můžete osobně prohlédnout na předaukční výstavě v galerii Arthouse Hejtmánek.

Předaukční výstava bude otevřena denně (včetně sobot a nedělí)
23. 6. – 6. 7. 2020 / 11.00 – 18.00.

Aukční tip – Autorský tisk Prostředníci od Jo… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další aukční zpravodajství


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Kariéra s paletou. Umělec, umění a umělectví v 19. století
Park Eden a sochy Emila Milana Grguriće
Park Eden a sochy Emila Milana Grguriće
Lukáš Musil – AZAJTÓKZÁRÓDNAK
Lukáš Musil – AZAJTÓKZÁRÓDNAK

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Místa. Knihy.