Aukční tip -Mednyánszky Ladislav

Aukční zpravodajství - obrázek

Jarní aukční sezóna se díky neočekávaným událostem téměř nekonala a proto se významná část aukcí přesunula na začátek léta. A že je z čeho vybírat. Aukční nabídky se zajímavými díly jen hemží. Nás zaujal trošku netradičně obraz Ladislava Mednyánszkého, uznávaného krajináře 19. století.

foto k článkuLadislav Mednyánszky (případně László Mednyánszky, ale také Ladislav Medňanský ) (23. dubna 1852, Beckov – 17. dubna 1919, Vídeň) není tak častým autorem, který se na tuzemských aukcích objevuje. Jedná se o slovensko – maďarského malíře uznávaného krajináře, stoupence barbizonské školy a impresionismu.

V loňském roce to bylo právě 100 let od jeho úmrtí a Slovenská národní galerie uspořádala při té příležitosti velkou výstavu a vydala objemnou publikaci Ladislav Mednyánskzky. Deníky a listy.

O autorovi

V roce 1861 se rodina přestěhovala do Strážek na zámek dědečka z matčiny strany (v blízkosti Spišské Belé). Malířství studoval soukromě u rakouského malíře Thomase Endera, pokračoval na akademiích v Mnichově a Paříži. Po smrti profesora Pilse v roce 1875 školu opustil a maloval na Montmartru. Střídavě pak pobýval v Beckově, Strážkách, Budapešti, Vídni, Paříži, navštívil Szolnok a Itálii. Po vypuknutí první světové války se stal válečným dopisovatelem, válečné rány přijel léčit v roce 1918 do Strážkova. V roce 1877 vystavoval na pařížském Saloně, po dobu života se pravidelně účastnil výstav v budapešťském Mucsárnoku, v průběhu minulého století se uskutečnilo několik souborných výstav v Bratislavě, řada výstav se uskutečnila v Budapešti. Část rozsáhlého díla z dědictví autorovy neteře Margity Czóbel obdržela Slovenská národní galerie v roce 1972, v roce 1990 otevřela stálou výstavu jeho prací v rekonstruovaném zámku ve Strážkách.

Ale nyní k nabízenému dílu, jehož název je Jeseň - Podzim"

foto k článkuJedná se o velký reprezentativní mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, nákladný luxusní zdobný rám. Rozměry 75,5 x 100,5 (97,5 x 122,5) cm. K obrazu je znalcem PhDr. Lubomírem Podušelem, CSc. vypracován posudek v rozsahu jedenáct stran a se třemi přílohami. Znalec obraz zařazuje do období kolem roku 1890 a stanovuje cenu 25 000 eur. Při současném kurzu je vyvolávací cena v naší aukci podstatně příznivější - cca 14 000 Euro.

Dílo bude draženo 28. 6. 2020 na 131. aukci v Ostravě společností Antikvity Art Aukce.
Více info na www.aukcnidum.cz

Aukční tip -Mednyánszky Ladislav ~ iUmeni.cz ~

Informace o knize

Název: Ladislav Mednyánszky. Denníky 1877 — 1918
Autor: István Bardoly, Csilla Markója
Rok vydání: 2020

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Aukční trh s uměním znovu ožívá a vedle internetových aukcí, typických pro letošní jarní sezonu, se opět začínají pořádat živé dražby. Celý článek

Aukční tip – Autorský tisk Prostředníci od Josefa Váchala

Autorské tisky Josefa Váchala jsou na aukcích vzácností. Pokud se objeví, tak většinou jednotlivé stránky. Proto je to vždy takový malý svátek, když se některý z nich na … Celý článek

Meditativní obraz Jana Zrzavého Loďky v přístavu, symbolicky pojatou Jihočeskou krajinu Karla Černého, zářivě barevnou Kytici na Otavě Václava Špály, Motiv z Normandie Vá … Celý článek

Výstava umění 19. století z podzimní aukční kolekce

Vybraná díla z podzimní aukce Galerie KODL budou během léta představena v několika tematických cyklech. Přehlídku zahájí expozice vybraných děl 19. století, která proběhn … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama