Aukční tip -Mednyánszky Ladislav

Aukční zpravodajství - obrázek Jarní aukční sezóna se díky neočekávaným událostem téměř nekonala a proto se významná část aukcí přesunula na začátek léta. A že je z čeho vybírat. Aukční nabídky se zajímavými díly jen hemží. Nás zaujal trošku netradičně obraz Ladislava Mednyánszkého, uznávaného krajináře 19. století.

foto k článkuLadislav Mednyánszky (případně László Mednyánszky, ale také Ladislav Medňanský ) (23. dubna 1852, Beckov – 17. dubna 1919, Vídeň) není tak častým autorem, který se na tuzemských aukcích objevuje. Jedná se o slovensko – maďarského malíře uznávaného krajináře, stoupence barbizonské školy a impresionismu.

V loňském roce to bylo právě 100 let od jeho úmrtí a Slovenská národní galerie uspořádala při té příležitosti velkou výstavu a vydala objemnou publikaci Ladislav Mednyánskzky. Deníky a listy.

O autorovi

V roce 1861 se rodina přestěhovala do Strážek na zámek dědečka z matčiny strany (v blízkosti Spišské Belé). Malířství studoval soukromě u rakouského malíře Thomase Endera, pokračoval na akademiích v Mnichově a Paříži. Po smrti profesora Pilse v roce 1875 školu opustil a maloval na Montmartru. Střídavě pak pobýval v Beckově, Strážkách, Budapešti, Vídni, Paříži, navštívil Szolnok a Itálii. Po vypuknutí první světové války se stal válečným dopisovatelem, válečné rány přijel léčit v roce 1918 do Strážkova. V roce 1877 vystavoval na pařížském Saloně, po dobu života se pravidelně účastnil výstav v budapešťském Mucsárnoku, v průběhu minulého století se uskutečnilo několik souborných výstav v Bratislavě, řada výstav se uskutečnila v Budapešti. Část rozsáhlého díla z dědictví autorovy neteře Margity Czóbel obdržela Slovenská národní galerie v roce 1972, v roce 1990 otevřela stálou výstavu jeho prací v rekonstruovaném zámku ve Strážkách.

Ale nyní k nabízenému dílu, jehož název je Jeseň - Podzim"

foto k článkuJedná se o velký reprezentativní mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, nákladný luxusní zdobný rám. Rozměry 75,5 x 100,5 (97,5 x 122,5) cm. K obrazu je znalcem PhDr. Lubomírem Podušelem, CSc. vypracován posudek v rozsahu jedenáct stran a se třemi přílohami. Znalec obraz zařazuje do období kolem roku 1890 a stanovuje cenu 25 000 eur. Při současném kurzu je vyvolávací cena v naší aukci podstatně příznivější - cca 14 000 Euro.

Dílo bude draženo 28. 6. 2020 na 131. aukci v Ostravě společností Antikvity Art Aukce.
Více info na www.aukcnidum.cz

Informace o knize

Název: Ladislav Mednyánszky. Denníky 1877 — 1918
Autor: István Bardoly, Csilla Markója
Rok vydání: 2020

Koupit tuto knihu u nás

Aukční tip -Mednyánszky Ladislav - www.iUmeni.cz ()

Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- zahradní aukce - 7.7.2020 v 16h

Poslední obrazy
Poslední obrazy
Max Beckmann – Obrazy, kresby a grafiky
Sbírání umění, vášeň, investice a mnohem víc

Moře v 300 otázkách a odpovědích