Nejlepší pololetí na českých aukcích

Aukční zpravodajství - obrázek Letošní první pololetí je nejúspěšnějším pololetím v historii českého trhu s uměním. Sběratelé a investoři na aukcích od února do června utratili více než 737 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 35 procent.

Od začátku roku se uskutečnilo 29 aukcí, na kterých bylo nabízeno 8 700 položek. To je o pětinu méně než ve stejném období vloni. Cena nabízených děl přitom vzrostla z 446 milionů na 508 milionů korun (součet vyvolávacích cen prodaných i neprodaných položek v prvním pololetí vloni a letos). Nového majitele našlo 4 074 nabízených uměleckých děl a starožitností, tedy 47 procent z celkového počtu. Dlouhodobá průměrná úspěšnost českých aukcí je přitom jen 43 procent.

Nárůst v ceně nabízených děl kopíruje růst počtu milionových položek. Minimální podání nad milion korun (bez aukční provize) mělo 83 obrazů a dalších děl, vloni jich bylo 65 (více zde). Ke koupi deseti nejdražších položek by případný zájemce potřeboval 233 milionů korun (top 10), vloni v červnu by mu stačila polovina této částky (zde). Celkový obrat meziročně povyrostl o bezmála 200 milionů korun, přičemž 60 procent z této částky bylo realizováno na deseti nejdražších položkách.

foto k článkuNovým cenovým rekordem českých aukcí je částka 78 milionů korun za obraz Františka Kupky Plochy příčné II z roku 1923, který se prodal na květnové aukci Galerie Kodl. Na téže aukci padl i rekord za dílo umění 19. století, když se jeden z prvních pražských soumraků Jakuba Schikanedera prodal za 19,44 milionu korun. O deset dní později na aukci Arthouse Hejtmánek šokoval obraz Akce I (Vajčíko) Mikuláše Medka, který z minimálního podání necelých 10 milionů vylétl až na 57 milionů korun, což je nový rekord v kategorii poválečného umění

.

Autorských rekordů se dočkala i řada dalších umělců v této kategorii: Theodor Pištěk (3,68 milionu), Olbram Zoubek (3,15 milionu), Stanislav Podhrázský (2,44 milionu), Jan Koblasa (1,5 milionu), Václav Stratil (1,08 milionu), Eva Kmentová (1,04 milionu) či Jiří Hilmar (780 tisíc korun). V dalších segmentech trhu byly největšími úspěchy částky 1,55 milionu za nově objevený obraz Jaroslava Panušky, 1,08 milionu za fotokoláž Karla Teigeho či 780 tisíc korun za grafiku Josefa Čapka.

foto k článkuIndex ART+ ke konci června vykazuje hodnotu 1 392 bodů, což je historicky druhý nejlepší výsledek. Výš byl index jen v říjnu 2017, kdy o jediný bod překonal hranici 1 400 bodů. Od začátku roku tak Index ART+ povyrostl o 22 procent. Vedle rekordního obratu tento nárůst odráží i rekordní výši cenových příhozů. Cena prodaných položek v průměru vzrostla o téměř 63 procent, loni a předloni to bylo kolem 43 procent.Použité tabulky v textu
1/ Přehled realizovaných obratů (v milionech korun) ke konci června
2/ Vývoj Indexu ART+ v posledních pěti letech

Celý článek si můžete přečíst na www.artplus.cz

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Nejlepší pololetí na českých aukcích - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další aukční zpravodajství


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Miroslava Ptáčková – Reflection

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder