Kdo by neznal Harryho Pottera? Harry Potter je kouzelník z kouzelnické školy v Bradavicích, kterého stvořila J.K. Rowlingová napsáním série knih a jejich následným zfilmováním, čímž ovlivnila celou generaci teenegerů po celém světě a sobě zajistila nehynoucí slávu a nemalý finanční obnos.
Kde se ale nápad na tak populární postavu zrodil a je na postavě Harryho Potera něco skutečného?
Dle Wikipedie (otevřené encyklopedie) nápad na příběh o kouzelnickém učni dostala Rowlingová během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna. Jejím oblíbeným místem pro psaní se během tvorby prvního dílu stala jedna z edinburských kaváren.
Ve skutečnosti ale Harry Potter skutečně žil, a sice v Londýně ve Walworthu, učení dokončil v roce 1761, členem Clockmakers Company se stal v roce 1778, mistr od roku 1795 do roku 1808, byl otcem Harryho Pottera (2.). Ten se stal mistrem v roce 1812 a zcela nečekaně zemřel 30. srpna 1813. (zdroj Aukční dům Zezula).
Hodiny, hodinky, posunovače času nebo astroláby jsou protkané celým dějem o Harry Potterovi. Dokonce i místo narození skutečného hodináře Harryho Pottera v Walworthu se podobá jeho největšímu sokovi Voldemortovi. Je tedy docela dost možné, že inspirace Rowlingové nebyla jen tak náhodná a z příběhu o hodináři Potterovi si vypujičila více, než by se mohlo zdát.
A nebo si s námi Harry Potter – kouzelník z Bradavic pohrává, a vrátil se v čase, aby sestrojil jako hodinář skutečné hodinky z baziliščí kůže?
Přijďte 5. 10.2019 do Aukčního domu Zezula na aukci a přesvědčte se sami. Hodinky mohou být Vaše.
STŘÍBRNÉ KAPESNÍ HODINKY S POUZDREM ZE ŠAGRÉNOVÉ KŮŽE (pol. č. 088)
Anglie, Londýn, Harry Potter 1792
Stříbrné kapesní hodinky, celková (hrubá) hmotnost 65,79 g, Ø 4 cm, v ochranném pouzdru ze zlacené mosazi kovu krytém šagrénovou kůží, Ø 4,8 cm. Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty, opatřen dvojicí prolamovaných ruček ze žlutého kovu a ve střední části zdoben pestře malovanou vedutou. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaná základová deska a můstek setrvačky, značeno: "HARRY POTTER LONDON 233". Na vnitřní straně pláště anglické puncovní značky, mistrovská zn. "WF". Stav B. Funkční a jdoucí, včetně klíčku. Vyvolávací cena 11.000 Kč.
Více o aukci a aukčních položkách naleznete ZDE