Věra Janoušková - nejzajímavější experimentující sochařka generace 60. let

Aukční zpravodajství - obrázek

Toto označení zcela právem patří sochařce Věře Janouškové. Svá díla často tvořila z vyhozených věcí, například starých smaltovaných plechů ze smetišť, ze kterých svařovala originální objekty. Zabývala se i kolážemi. 25. dubna 2019 by se dožila 97 let.

foto k článkuVěra Janoušková se narodila 25. června 1922. V letech 1941 až 1942 studovala na sochařskokamenické škole v Hořicích, pak na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u Karla Dvořáka a v letech 1945 až 1948 u Josefa Wagnera. Samostatně vystavovala od roku 1960, ve stejném roce se stala spoluzakladatelkou umělecké skupiny UB12. V roce 1987 se přidala k Nové skupině a od roku 1990 z ní byla členka obnovené Umělecké besedy. Retrospektivní přehlídky se dočkala až počátkem 90. let v Národní galerii.

foto k článkuSama o sobě hovořila jako o "smetištní sochařce", skrytá krása věcí, které na první pohled už dosloužily, ji fascinovala. Po počátečním realistickém období začala Janoušková na přelomu 50. a 60. let experimentovat s nezvyklými materiály. S kovovými prvky spojovala sádrové části svých soch, a vytvářela tak nezaměnitelné figury, často zjednodušené až k abstraktním tvarům. Když zanikly takzvané železné neděle, kdy lidé vyvezli kovový odpad na určité místo, prý se jí stýskalo. Jejím manželem byl akademický sochař Vladimír Janoušek.

Po počátečním realistickém období začala Janoušková na přelomu 50. a 60. let experimentovat s nezvyklými materiály. S kovovými prvky spojovala sádrové části svých soch, a vytvářela tak nezaměnitelné figury, často zjednodušené až k abstraktním tvarům.

foto k článkuKdyž zanikly takzvané železné neděle, kdy lidé vyvezli kovový odpad na určité místo, stýskalo se jí. Kde jinde by našla pozůstatky plechových umyvadel, konvic, naběraček, kamen, či dokonce postelí, které se po náležité úpravě stávaly součástí jejích soch? Jejím manželem byl akademický sochař Vladimír Janoušek, který zemřel 8. září 1986 v Praze.

foto k článkuPo roce 1989 mohlo být dílo obou manželů opět představeno širší veřejnosti. Věra Janoušková získává pevné místo v kontextu moderního českého sochařství, konají se souborné výstavy jejích soch i koláží (NG, GHMP, Mánes, Museum Kampa, Litoměřice, Karlovy Vary), znovu vystavuje v zahraničí (Evropa, USA, Asie), je jí uděleno čestné občanství Nové Paky, stává se členkou obnovené Umělecké besedy (1990). V roce 2004 zakládá Nadaci Věry a Vladimíra Janouškových a vkládá do ní značnou část výtvarného díla obou sochařů.

Podrobné životopisné info naleznete na – Wikipedii


Cena děl Věry Janouškové

foto k článkuMezi sběrateli se těší její díla oblibě již řadu let. Její plastiky, obrazy i drobnější práce či grafiky se v aukčních síních objevují pravidelně. Jeden z nejdražších objektů – Pavouk (1922) se v roce 2015 vyšplhal z vyvolávací ceny 350 tis. Kč u 1. Art Consulting na 1,6 mil. Kč. Pravidelně se její práce objevují například i u Aukčního domu Sýpka, kde bylo v posledních letech draženo hned několik jejích zajímavých plastik, koláží či kombinovaných technik. Drobnější práce pořídíte již od 5 tis. Kč.

Použité foto:
1/ Ležící figura, plastika, 1972, foto: Národní galerie
2/ Portrét Eva Janoušková, zdroj: wikipedia
3/ Košilka, 90. léta 20. stol.; Zdroj, foto: Aukční dům Sýpka
4/ Pařížské hlavy, Zdroj: Galerie Linea
5/ Tři unavené hlavy na sudu (1966), plech a osinkocement, Zdroj: wikipedia
6/ Pavouk / 1992 / olej, osinkocement, fáče / Zdroj, foto: 1. Art Consulting

Věra Janoušková - nejzajímavější experimentující sochařka generace 60. let ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Aukční zpravodajství - obrázek

Harry Potter – kouzelník nebo hodinář?

5. října 2019 pořádá Aukční dům Zezula svou již 64. aukci, tentokrát zaměřenou výhradně na hodiny a hodinky. Na své si si tentokrát možná nepřijdou jen milovníci hodinek … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Nejlepší pololetí na českých aukcích

Letošní první pololetí je nejúspěšnějším pololetím v historii českého trhu s uměním. Sběratelé a investoři na aukcích od února do června utratili více než 737 milionů kor … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Další aukční rekord pro Mikuláše Medka. Jeho obraz Vajíčko, česká Mona Lisa 20. …

Unikátní obraz Akce I (Vajíčko) Mikuláše Medka, zachycující magicky přitažlivou ženu v modré barvě, rozbíjející vejce, se 6. června na zahradní aukci v Arthouse Hejtmánek … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Josef Čapek: Skutečný umělec se nepředvádí – jest.

„Skutečný umělec se nepředvádí – jest“, napsal Josef Čapek ve své nadčasové knize postřehů, aforismů a úvah s názvem Psáno do mraků. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- večerní aukce - 7.12.2023 - imgReklama