Legendární Warholovi konzervy s Campbellovými polévkami v aukci

Aukční zpravodajství - obrázek Kdo by neznal Andyho Warhola, amerického malíře, grafika, filmového tvůrce a vůdčí osobnost amerického hnutí pop-artu? Jedním z jeho nejvýraznějších pop-artových počinů se stala legendární série Campbell’s Soup. Aukce 10ti kusů Série I. proběhne 7. prosince 2019 v Aukčním domě Zezula.

foto k článkuSérie I., 10 kusů Campbell`s Soup Cans, serigrafie na papíře, 485x385 mm (výřez z rámu), sign. vpravo dole v tisku "Andy Warhol", zn. vlevo dole pod tiskem tužkou 5x 2715/3000, 4x 2267/3000, 1x 1221/3000 a na zadní straně razítkem "CMOA" (Carnegie Museum of Art). Rámováno, zaskleno. Vyvolávací cena 40.000 Kč. Položka v aukci ZDE
Pop-art a obchodní značky

Warhol v roce 1962 namaloval konzervu Campbellovy polévky. Byla brutálně realistická a vypadala přesně jako etiketa na plechovce. Když se Warhola později ptali proč si vybral zrovna tento námět, řekl: „Jedl jsem ji. Každý den jsem ji měl na oběd.“ Warhol našel téma: americké obchodní značky. Namaloval všech 32 příchutí Campbellových polévek a další kultovní značky jako Coca-Colu, houbičku Brillo a dokonce americký dolar.
Warholovým nový mpřístupem bylo „nechat to, jak to je“. Vnímal krásu Campbellovy polévky, její jednoduchou paletu výrazných barev a klasický font. Věřil v mytologii obchodních značek: v příslib štěstí v talíři polévky či sklenici sladkého nápoje. Coby dítě imigrantů oceňoval, že je tento příslib demokraticky nabízen všem americkým občanům. Řekl k tomu: „Na této zemi je svělé, že Amerika zahájila tradici, v rámci níž ti nejbohatší spotřebitelé kupují v zásad totéž, co ti nejchudší. Díváte se na televizi, vidíte Coca-Colu a víte, že ji pijí prezident a Liz Taylorov, a uvědomíte si, že ji můžete pít taky."

Úryvek z knihy Seznamte se Warhol, Catherine Ingramová, nakl. Grada, 2015

Andy Warhol

Andrew Warhola (6. srpna 1928 Pittsburgh, Pensylvánie, USA – 22. února 1987 New York City, New York, USA), známější jako Andy Warhol, byl americký malíř, grafik, filmový tvůrce a vůdčí osobnost amerického hnutí pop-artu. Svou kariéru zahájil jako ilustrátor reklamních předmětů. Později se stal známý po celém světě jako malíř, režisér avantgardních filmů a manažer rockové skupiny The Velvet Underground. Byl ztvárněn v několika životopisných filmech a byly o něm natočeny dokumentární filmy. V roce 1991 bylo poblíž rodné vesnice jeho rodičů, ve městě Medzilaborce, otevřeno muzeum věnované jeho tvorbě. Další muzeum bylo otevřeno o tři roky později v rodném Pittsburghu.

Aukční dům Zezula

Aukční dům Zezula, s.r.o. (dále jen Aukční dům) založený v roce 2002 navázal na dlouholetou tradici galerijního prodeje zakladatele společnosti Tomáše Zezuly. Historie značky začíná v roce 1989 v Brně, odkud se firma rozšířila v roce 1996 do Prahy. Po zahájení aukční činnosti byla postoupena pražská galerie bývalým zaměstnancům a veškeré obchodní aktivity se vrátily do Brna. Bezmála třicet let úspěšné existence firmy provázely rekordní prodeje na národním trhu, zejména v oblasti užitých řemesel , starožitností a asiatik. Mezi významné úspěchy posledních let lze zařadit i výsledky dražeb československé fotografie.
Stále se zvyšující zájem o prodej a nákup nejluxusnějších položek přesahujících svou úrovní běžnou praxi aukčního prodeje logicky vyústil v otevření pobočky aukčního domu. Galerii Zezula, která zahájila svoji činnost v roce 2018, naleznete v historických prostorách barokního paláce v Praze na Thunovské 18 na Malé Straně. Galerie se specializuje na privátní prodej a dále na výstavní činnost. 
Nové webové stránky společnosti Aukční dům Zezula umožňují i online účast na sálové dražbě.

65. aukce starožitností a uměleckých předmětů

Termín konání 7. 12. 2019 od 10:00
Místo konání: Aukční dům Zezula, Hlinky 142c, Brno, 603 00 Česká republika Položky v aukci ZDE

Publisher: iUmeni.cz

Legendární Warholovi konzervy s Campbellovými… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další aukční zpravodajství


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Face book