83. aukce Galerie KODL se stala druhou historicky nejúspěšnější v ČR

Aukční zpravodajství - obrázek Na své 83. aukci nabídla Galerie KODL 250 mimořádných uměleckých děl. Vyvolávací částka 158 miliónů byla navýšena na jednonásobek (317 milionů).

Prodalo se 97 procent položek. Jedná se tak již o druhou nejúspěšnější aukci v historii České republiky. Tou první byla jarní aukce Galerie KODL, kdy byla poprvé překročena hranice 300 milionů. Nejdražším vydraženým obrazem aukce je „Ráj černochů“ od Toyen.

„Plně obsazený Velký sál na Žofíně mně dnes svou atmosférou připomněl naší první aukci v říjnu 1989. Mám za sebe i za řadu sběratelů, kteří stejně jako tehdy přihlíželi této krásné aukci, velkou radost, že jsme toto 30. výročí oslavili důstojně a úspěšně, říká Martin Kodl, majitel aukční síně.

Nejdražším prodaným dílem je obraz Toyen Ráj černochů, který se vydražil za 31,7 milionů korun (vyvolávací cena byla 18 milionů) a jež se řadí mezi vzácné práce autorky, v nichž se navrátila k primitivizujícímu tvarosloví pod dojmy z životem bující Paříže. Další obraz Toyen Nature morte cubiste (Zmrzlina) se vydražil za 9,7 milionů (vyvolávací cena byla 5,8 milionů). Portrét Andrého Bretona byl prodán za 8,5 milionů. Posledním draženým dílem Toyen je U Černého slunce reflektující její obdiv tajuplnosti pražských domovních znamení. Vydražil se za 8,4 milionů (vyvolávací cena byla 5 milionů).

foto k článkuDruhé nejdražší bylo velmi vzácné plátno Josefa Čapka Červený motocykl vydražené za 13,4 milionů (vyvolávací cena činila 7 milionů), který svědčí o vyrovnanosti a svébytném uměleckém projevu, jehož Čapek dosáhl v tomto období. Dílo se Čapkovi tak líbilo, že ho pověsil nad svůj pracovní stůl.

Třetí nejdražší položkou aukce byl obraz Antonína Procházky Podnos, který byl prodán za 13,2 milionů (vyvolávací cena byla 6,8 milionů). Jedná se o vzácnou ukázku progresívního kubizujícího jazyka, jehož autor v některých svých plátnech dosáhl již v roce 1915.

Portrét Burlaka na Volze od Ilji Jefimoviče Repina se z vyvolávací částky 1,3 milionu vyšplhal na 12,5 milionů. Jedná se o stěžejní skicu k jeho slavnému obrazu Burlaci na Volze, nejznámějšímu dílu ruského malířství 19. století. Za malbu dalšího představitele ruského realismu Ivana Šiškina Jitro v borovém lese zaplatil zájemce 9 milionů.

Výjimečná práce Jakuba Schikanedere Podzimní červánky z jeho vrcholného období se vydražila za 8,5 milionů. (vyvolávací cena 5 500 000 Kč).

foto k článkuZnačnému zájmu se během aukce těšila i pětice poválečných děl Mikuláše Medka. Jeho nejdražším obrazem v aukci bylo plátno Příliš mnoho alkoholu II (Vodka) z roku 1965, které se prodalo za 10,8 milionů (vyvolávací cena byla 5 milionů). Výjimečný je ovšem také velkoformátový obraz Žíznivý anděl II z roku 1970, za kterého kupující zaplatil 10,4 milionů (vyvolávací cena byla 3,3 milionů). Sugestivní práce Taková nepřítomnost se vydražila za 7,4 milionů a Žíznivý anděl IV uspěl za 7,2 milionů korun.

Hranici pěti miliónů ještě překonalo Zátiší s mísou a dýmkou Emila Filly (6,5 milionů) nebo mimořádné dílo Františka Muziky Citadela (8,4 milionů). Za 6,4 milionů se vydražil také obraz Františka Foltýna Kompozice – červená z jeho francouzského abstraktního období.

Autorského rekordu tentokrát dosáhli kupříkladu Rudolf Burda, jehož skleněná platika Eye of the Space Ocean se prodala za 444 000 Kč, Ivana Štenclová s dílem Bunny Girl (204 000 Kč) nebo Jan Kaláb s plátnem Nekonečno v bílé ploše (312 000 Kč). Autorského rekordu dosáhl částkou 2 miliony i obraz Karla Gotta Mona Lisa.

Finanční výtěžek 386 000 Kč z prvních deseti dražených položek byl podruhé věnován Paměti národa. Prodalo se všech 10 položek. Tentokrát se nedražily obrazy, ale přednost dostala dokumentární fotografie. Kurátoři tak chtěli upozornit na její nespornou uměleckou hodnotu. Jednalo se o práce sedmi zakládajících členů spolku 400 ASA - Karla Cudlína, Jana Dobrovského, Alžběty Jungrové, Antonína Kratochvíla, Jana Mihalička, Tomkiho Němce a Martina Wágnera. Ty doplnily práce tří zahraničních fotografů – Jana Grarupa z Dánska, Hanse Madeje z Německa a Ilan Ben Yehudy z Izraele.

83. aukce Galerie KODL se stala druhou histor… - www.iUmeni.cz ()

Dějiny české literatury 1945-1989 -KOMPLET 4 sv.
Let na Měsíc
Let na Měsíc
Lukáš Musil - Homo numerus
Lukáš Musil - Homo numerus

Lukáš Musil – AZAJTÓKZÁRÓDNAK