Nejžádanější umělecké řemeslo na aukcích v roce 2019

Aukční zpravodajství - obrázek Za deset nejdražších položek uměleckého řemesla v minulém roce sběratelé utratili bezmála 7,3 milionu korun. Výrazně do této desítky zasáhla keramika, bez výjimky předměty vyrobené podle návrhů kubisty Vlastislava Hofmana, naopak nejslaběji nábytek.

Do následující umělecko-řemeslné desítky promluvil, jak už bývá v posledních letech zvykem, nejvíce Arthouse Hejtmánek, který vydražil devět předmětů, jedním je pak zastoupeno také Dorotheum.

Celkem čtyři položky náležejí překvapivě keramice, a to sice realizacím podle návrhů Vlastislava Hofmana, které se na trhu objevují zcela ojediněle. Arthouse Hejtmánek v loňském roce dražil celkem 3 kubistické vázy a jeden servis, vše vytvořené v době před rokem 1914. Součet konečných cen těchto čtyř položek je bezmála 2,2 milionu korun.

foto k článkuStálicí mezi nejdražšími položkami uměleckého řemesla jsou hodiny, tentokrát zastoupené dvěma exempláři. Nábytek vykazoval v minulém roce poměrně dobrou prodejní úspěšnost, avšak jeho průměrná cena díky absenci velmi výrazných kusů oproti předloňskému roku rapidně poklesla. Zastoupen je tentokrát pouze jediným artefaktem.

Výjimečnými nabídkami pak byly předměty ruské provenience, vzácná zlatá medaile cara Alexandra I. a krabička z ruských modernistických dílen Talaškino.

foto k článkuVelmi vzácná medaile ruského cara Alexandra I. (návrh I. Šilov) je vynikající ukázkou ruské medailérské tvorby počátku 19. století. Na aversu artefaktu vážícím 69 gramů je zobrazen profil panovníka s nápisem Alexander I. imperátor Rusi a vročením 1810, revers pak hlásá za horlivou službu. Numismatik Jiří Militký ve svém posudku zdůraznil mimořádnost takových medailí udělovaných za horlivou službu, zlaté odražky pak označil za extrémně vzácné. Podobný kus se v západní Evropě ani USA nejspíše nikdy nedražil a sběratelé na to patřičně zareagovali, když ji v dlouhé licitaci vyhnali z minimálního podání 744 tisíc až na 1,36 milionu korun.

foto k článkuO výjimečném prodeji této hraněné vázy podle návrhu Vlastislava Hofmana jsme informovali již v zápětí po prosincové aukci zde. Její vyvolávací cena byla pouhých 124 tisíc korun. Konečná cena, 868 tisíc korun, je nejvyšší sumou vydanou v historii českých aukcí za keramický předmět či soubor. Arthouse Hejtmánek v minulém roce v obou svých aukcích nabídl tři Hofmanovy vázy a jeden servis (více také zde), vše z doby před rokem 1914, kdy se do těchto realizací nejvíce vtiskovalo architektem preferované kubistické tvarosloví. Všechny se dočkaly vysokých nárůstů a bez výjimky se dostaly do této desítky. V předchozích letech se v aukcích objevilo pouze 7 exemplářů Hofmanovy keramiky.

foto k článkuUž podruhé přinesl Arthouse Hejtmánek ve své aukci výrobky ruských modernistických dílen Talaškino. V prosinci 2018 vyvolala česká sbírka patnácti takových předmětů nadšení a prodávaly se za mnohonásobky svých vyvolávacích cen (více zde). V prosincové aukci minulého roku byl o dvě vyřezávané krabičky z polychromovaného březového dřeva opět velký zájem. Schránka zhotovená podle návrhu zakladatelky dílen, kněžny Marie Teniševové, vystoupala ze 62 na 682 tisíc korun, tedy prozatím nejvyšší cenu za výrobky těchto dílen. Krabička, kterou navrhl Alexej Zinovjev, z aukce odešla se čtyřnásobným nárůstem za 211 tisíc korun.

Článek v celém znění naleznete ZDE

Nejžádanější umělecké řemeslo na aukcích v ro… - www.iUmeni.cz ()

Dějiny české literatury 1945-1989 -KOMPLET 4 sv.
Let na Měsíc
Let na Měsíc
Lukáš Musil - Homo numerus
Lukáš Musil - Homo numerus

Poštovní holub Jizva