Nejdražší obrazy internetu

Aukční zpravodajství - obrázek Jedním z očekávaných efektů současné situace je přesun řady aktivit na internet. Na trhu s uměním význam online aukcí roste již několik posledních let. Zatímco v tradičních sálových aukcích se loni vydražilo kolem 7500 položek, v internetových aukcích to bylo minimálně jednou tolik.

Roste nejen počet nabízených a vydražených položek, ale i subjektů, které se internetovým aukcím věnují. V současnosti jich na českém internetu působí již víc než deset. Samostatné internetové aukce pořádají i některé tradiční aukční síně, nově na toto pole letos v únoru vstoupila například společnost European Arts.

Internetové aukce přitom zdaleka již nejsou jen odkladištěm pro drobnou grafiku a špatné obrazy. Přibývá statisícových prodejů a ojediněle se online prodávají i milionová díla. Nejvíce jsou nabízeny obrazy a práce na papíře, daří se ale i sochám a v menších počtech jsou nabízeny i starožitnosti. Ostatně vůbec nejdražší položkou byl loni bílý kabriolet Mercedes Benz SL280 z roku 1971, který se v květnu na aukci společnosti eStarožitnosti prodal za 1,56 milionu korun.

Nejdražším obrazem byly drobné Bárky v přístavu od Jana Zrzavého, které se na jaře v dražbě společnosti Obrazy v aukci prodaly za 1,26 milionu korun, což je cena srovnatelná s výsledky obdobných Zrzavého děl v sálových aukcích. Obraz startoval na 10 tisících korun (bez provize) a nad milion vystoupal až deset minut před koncem měsíc trvající dražby.

V některých případech internetové aukční síně dosahují i lepších výsledků než tradiční aukční domy. "Věci, které bychom my na sále měli problém prodat za 30 tisíc korun, se na internetu klidně vyšplhají na trojnásobek. Začínají dražit hodně nízko a psychologicky to zjevně funguje," komentuje situaci zástupce jednoho z nich.

Mezi již zavedené aukční síně, které mají již zaběhnutý systém on-line aukcí patří např. Vltavín, Artia, Galerie Art nebo Art Consulting Brno. Docela nedávno on-line tématicky zaměřené aukce např. na mince či starožitné hračky spustil i aukční dům Zezula a v nejbližší době chystá online spuštění aukcí i Arthouse Hejtmánek. Jejich termíny a zaměření se budeme snažit uveřejňovat průběžně i v kalendáři akcí na iumeni.cz

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Nejdražší obrazy internetu - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další aukční zpravodajství


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Jitka Hanzlová: Tišiny
Jitka Hanzlová: Tišiny
Hynek Martinec. Cesta na Island
Hynek Martinec. Cesta na Island
ŘÍMSKÉ FONTÁNY
ŘÍMSKÉ FONTÁNY

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Střední Evropa je jako pták s očima vzadu