Aukční síň Sothebys vydražila v Londýně dílo Patrika Hábla za 6 875 liber

Aukční zpravodajství - obrázek

Londýnská aukční síň Sothebys zařadila po loňském úspěchu do aukce světového výběru současného umění - Contemporary art London, opět dílo českého malíře Patrika Hábla.

Háblův obraz s názvem Blue Landscapes byl vydražen za částku 6 875 liber, což výrazně překonalo původní vyšší hranici odhadní ceny, která byla stanovena na 3 000 liber. V aukci byl Háblův obraz dražen ve společnosti umělců jako jsou Keith Haring, David Hockney, Richard Prince, Gerhard Richter nebo Kaws. „Výsledek aukce považuji za velký úspěch, nejenom počtem příhozů i dražitelů, kteří o něj ve výsledku svedly velký boj, ale i tím, že mne Sothebys chce znovu zařadit do Contemporary art aukce již v létě, což je pro mne největší pocta i důvěra,“ dodává Patrik Hábl.

foto k článkuBlue Landscapes je považován za Háblovo iniciační dílo. Bylo vystaveno na samostatných výstavách v Miláně, Mnichově nebo Japonsku a také v Národní galerii Praha v Paláci Kinských či na veletrhu Art Basel. V prosinci loňského roku byl v Sotheby s úspěšně vydražen Háblův diptych s názvem Black Composition I+II v aukci s názvem 20th Century Different Perspective. Patrik Hábl se tak stal prvním žijícím českým malířem, jehož díla se opakovaně objevují ve světovém výběru současného umění v nejprestižnější aukční síni Sotheby s. Háblovo další dílo zařadí britská Sotheby s do aukce i v srpnu.

Patrik Hábl je žádaným autorem, který je zastoupen jak ve státních galeriích, tak soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Patří mezi nejviditelnější představitele české neštětcové malby své generace. Svými projekty budí posledních 5 let opakovaně pozornost nejen v Česku, ale i v zahraničí, například v Německu nebo Japonsku. Je držitelem Waldesovy ceny, Europol Art Award a Ceny grafika roku 2020. Je také zastoupen v J&T art indexu, který pomáhá sběratelům orientovat se kam a jak investovat do umění.

V současné době až pomine situace kolem nákazy koronavirem, můžeme očekávat tři samostatné Háblovy výstavy. Jedna z nich bude výtvarná intervence Háblových obrazů do Diecézního muzea v Litoměřicích, kde se pokusí rozehrát přímý dialog s Lucasem Cranachem, nebo zapojení do tematické výstavy Máchovskou krajinou v Severočeské galerii výtvarného umění. Druhou samostatnou výstavou s názvem „Synchronizace barvy“ v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně představí instalaci přímo na míru v rozměru 21 m. Třetím anejstarším Háblovým vstupem s názvem „Staří mistři“ v Arthouse Hejtmánek nechá autor nahlédnout diváka do tradiční malby kopií Starých mistrů, které začal vytvářet ještě v ateliéru Pavla Nešlehy a následně je dekonstruuje. Z mezinárodních výstav ještě probíhá v Mnichovské Galerii Kalt výstava s názvem Bilderkland, nebo na Slovensku v GUS výstava Sacrelacrum.

Háblovy prostorové instalace se nedávno staly součástí Paláce Drn a Paláce Špork (2017-18), postavené oceňovaným architektem Stanislavem Fialou. Jeho další umělecké vstupy do architektury lze nalézt v realizacích Park Palmovka (Aulík Fišer architekti, 2018), kde vytvořilmonumentální obraz připomínající vodopád, nebo nově ve Vinařství Lahofer ve Znojmě (Chybík+Kryštof Architekti, 2019), kde malby s názvem Vrstvy pokrývají celé klenby.  Setkání s jeho realizacemi v architektuře nebo galerii je vždy silným zážitkem.

To potvrzuje také Háblova poslední výstava v Galerii Villa Pellé v Praze a její nadšené ohlasy. Novinář a kritik umění Petr Volf o ní napsal: „Intenzita, s jakou vstoupil do pražské Pelléovy vily malíř Patrik Hábl, je výjimečná, opravdu velmi málo vídaná. Jeho výstava je komplexní, přesně vyladěná a postupně graduje. Jako by do ní nainstaloval záhadné čerpadlo energie, které mrazivý den rozpustí v přílivu světla. Můžeme se obdivovat malířskému umění, kdy autor nepoužívá štětec, ale nanáší barvy pomocí válců nebo tyčí na plátno či na dlouhé pásy papíru, jako to dělají malíři třeba v Číně nebo Japonsku“.

Patrik Hábl má za sebou více než 70 samostatných výstav po celém světě, včetně výstav v Miláně, Kjótu, Grazu, nebo v Mnichově. Jeho práce byla také zařazena do čtvrtého a šestého Pekingského mezinárodního uměleckého bienále a vystupoval na skupinových výstavách v Paříži, New Yorku, Istanbulu a Zürichu. V současné době žije v Praze a pedagogicky působí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (Umprum).

Odkazy:
Sothebys: www.sothebys.com/en/buy/auction/2020/contemporary-art-online-london/patrik-habl-blue-landscape
Patrik Hábl: www.patrikhabl.com

Aukční síň Sothebys vydražila v Londýně dílo Patrika Hábla za 6 875 liber ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Aukční zpravodajství - obrázek

Program Galerie KODL na nadcházející měsíce

S ohledem na současnou situaci se jarní aukce Galerie KODL posouvá na podzimní termín. Vybraná díla budou během léta a počátkem podzimu představena v několika tematických … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Umění pomáhá i v těžkých časech - Aukce VIRUS

Nejen obdivovatelé současného umění mají nyní v těžkých časech koronavirové pandemie možnost spojit dobrý skutek s vlastním potěšením. V mimořádné online aukci pořádané G … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Nejdražší obrazy internetu

Jedním z očekávaných efektů současné situace je přesun řady aktivit na internet. Na trhu s uměním význam online aukcí roste již několik posledních let. Zatímco v tradiční … Celý článek

Aukční zpravodajství - obrázek

Na trhu před sedmdesáti lety: Pohledy do aukční historie

Blažíček, Mařák a spol: kolik stály ikony socialismu a kolik chleba? Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Váš vstup do světa aukcí - imgReklama