Předaukční výstava v Galerii KODL

Aukční zpravodajství - obrázek Předaukční výstava 250 mimořádných a vzácných uměleckých děl probíhá v Galerii KODL od 28. října do 30. listopadu. Výstava, kterou je možné zhlédnout v průběhu celého měsíce, bude zakončena aukcí na pražském Žofíně v neděli 1. prosince od 12. hodin.

Představuje se i deset mimořádných dokumentárních fotografií, které budou vydraženy ve prospěch Paměti národa.

foto k článkuLetošní podzim je pro Galerii KODL mimořádný nejen nadcházející aukcí. Připomíná si totiž neuvěřitelných 30 let od chvíle, kdy Martin Kodl připravoval společně s přáteli 22. října 1989 první aukci pod názvem Antikva Nova Praga. „Protože v období socialismu bylo pořádání aukcí nezákonné, tak jsme tehdy poněkud odvážně zahájili novodobou aukční éru naší země. Jsme rádi, že tento smělý krok vyšel správným směrem a my jsme se mohli vydat na dlouhou a dobrodružnou cestu, která nás dovedla až k historicky nejúspěšnějším aukcím a mnoha působivým autorským rekordům“, vysvětluje Martin Kodl, majitel aukční síně.

foto k článkuVýznamné místo na výstavě i aukci samotné zaujímá umění 19. století. Prezentuje se takřka 70 obrazy předních českých i vybraných zahraničních autorů. Najdeme zde zásadní jména starší generace počínaje Augustem Bedřichem Piepenhagenem, konče Haushoferovy žáky a v čele s Juliem Mařákem. Zásadní prostor mají i autoři jako Beneš Knüpfer či Václav Brožík. Jakub Schikaneder je na této aukci zastoupen výjimečnou prací Podzimní červánky z jeho vrcholného období (vyvolávací cena 5 500 000 Kč). Ze zástupců české realistické a akademické malby jsou to především Jaroslav Čermák, František Ženíšek a Karel Purkyně. Tzv. „Mařákovci“ jsou zastoupeni např. Antonínem Slavíčkem a Otakarem Lebedou. Své místo má tradičně i krajinář Václav Radimský se dvěma plátny z Normandie. Přelom 19. a 20. století reprezentují také Otakar Nejedlý, Jindřich Prucha a Joža Uprka.

foto k článkuZe zahraničních autorů je nutné vyzdvihnout jednoho ze zakládajících členů impresionistické generace Armanda Guillaumina a zásadní osobnost a inspirátora fauvistického hnutí Louise Valtata. Mimořádně zajímavý je soubor zcela ojedinělých obrazů ruských představitelů silného realistického proudu. Jedná se o zásadní plátna Ilji Jefimoviče Repina, Ivana Ivanoviče Šiškina a Klavdije Vasiljeviče Lebeděva. Tradičně silným momentem aukce jsou díla představující českou modernu, která je opět fantasticky zastoupená celou řadou vynikajících galerijních obrazů. Někteří z našich největších umělců (Toyen, Mikuláš Medek, Václav Špála a František Foltýn) jsou v podzimní aukci výjimečně zastoupeni celými kolekcemi galerijních děl, takže lze podrobně studovat vývoj jejich výtvarného jazyka.

foto k článkuNejdražší položkou celé aukce, je obraz Toyen Ráj Černochů (vyvolávací cena: 18 000 000 Kč), který se řadí mezi vzácné práce autorky, v nichž se navrátila k primitivizujícímu tvarosloví pod dojmy z životem bující Paříže. Mezi další ukázky její práce v letošní aukci patří plátno Nature morte cubiste (český název Zmrzlina), jež spolu s rozpracovaným výjevem na rubu plátna skvěle demonstruje obrovský stylový posun autorky, který její tvorba zaznamenala s nástupem do Devětsilu v roce 1925. Z doby, kdy už byla natrvalo usazena v Paříži, pochází obraz Portrét Andrého Bretona, představující důstojný prapor surrealismu. Posledním obrazem Toyen je plátno U Černého slunce reflektující její obdiv tajuplnosti pražských domovních znamení.

foto k článkuVýjimečnou ukázkou meziválečného období je velmi vzácný obraz Červený motocykl Josefa Čapka (vyvolávací cena: 7 000 000 Kč), který svědčí o vyrovnanosti a svébytném uměleckém projevu, kterého Čapek dosáhl v tomto období. Dílo se Čapkovi tak líbilo, že ho umístil do své blízkosti nad pracovní stůl. Představí se také jeho oboustranné plátno Žebrák / Dívka s míčkem. Výborné práce v řádu milionů korun reprezentuje také obraz Antonína Procházky Podnos, který je vzácnou ukázkou progresívního kubizujícího jazyka, jehož autor v některých svých plátnech dosáhl již v roce 1915.

foto k článkuSkvělou kolekci tvoří i obrazy Františka Foltýna. V letošní aukci budou prezentovány dva velice výjimečné oboustranné obrazy z roku 1922, které Foltýn věnoval svému příteli z Podkarpatské Rusi. Již tradičně se sešla kolekce obrazů Emila Filly, která reprezentuje průřez takřka celou jeho tvůrčí kariérou. Do meziválečné etapy spadá Zátiší s mísou a dýmkou (vyvolávací cena: 3 200 000) či Zátiší s ananasem. Do poválečných let se řadí Zátiší s hyacintem.

foto k článkuBohatě a velice pestře je zastoupena i tvorba oblíbeného Václava Špály. Kromě kytic a zátiší, a to včetně těch raných, bude mít divák možnost prohlédnout si i krajinářskou polohu jeho tvorby, zejména díky obrazu galerijní kvality Na Berounce (vyvolávací cena: 4 000 000 Kč) z vynikajícího modrého období. Vzácnou ukázkou jeho práce s tématem moderní architektury je i plátno Lázně Sliač.

Naši modernu dále skvěle reprezentují práce Karla Černého, Josefa Šímy, Jaroslava Krále nebo Otakara Kubína. Skvěle zastoupen hned několika díly je také František Tichý. Slavná Skupina 42 je tentokrát přítomna hned několika jejími představiteli, Františkem Hudečkem, Františkem Grossem a Bohumírem Matalem, z nichž nejvýraznější osobností je bezesporu Kamil Lhoták, od něhož se bude dražit hned několik výjimečných děl. Sběratele jistě zaujmou dvě nádherná plátna - první od Zdeňka Sklenáře skvěle dokládající nový směr jeho malířského rukopisu během padesátých let. Tím druhým je obdivuhodná Citadela IX. od Františka Muziky.

foto k článkuNaprosto unikátní kolekci v letošní aukci tvoří pětice poválečných děl Mikuláše Medka. Jeho nejdražším obrazem v aukci je plátno Příliš mnoho alkoholu II (Vodka) z roku 1965 (vyvolávací cena: 5 000 000). Výjimečný je ovšem také velkoformátový obraz Žíznivý anděl II z roku 1970.

foto k článkuSoučasnou výtvarnou scénu prezentují práce Ondřeje Basjuka, Rudolfa Burdy, Jana Kalába, Jana Knapa, Jana Merty, Martina Krajce, Jana Pištěka, Theodora Pištěka či Jaroslava Róny, Jiřího Straky a Ivany Štenclové. Zvláštní položkou v této aukci je obraz Mona Lisa od Karla Gotta.

Od loňského roku podporujeme při podzimní aukci Paměť národa. Projekt, který zpřístupňuje badatelům i široké veřejnosti autentická svědectví pamětníků významných dějinných událostí 20. století. Tentokrát nebudeme dražit obrazy, ale rozhodli jsme se dát přednost dokumentární fotografii a upozornit tak na její nespornou uměleckou hodnotu. Ve spolupráci se spolkem 400 ASA, který se snaží navázat na tradici české dokumentární fotografie, nabídneme speciálně vybraná významná díla sedmi zakládajících členů z jejich nedávné výstavy v Národní galerii. Jedná se o fotografie Karla Cudlína, Jana Dobrovského, Alžběty Jungrové, Antonína Kratochvíla, Jana Mihalička, Tomkiho Němce a Martina Wágnera. Ty doplňují práce tří zahraničních fotografů – Jana Grarupa z Dánska, Hanse Madeje z Německa a Ilan Ben Yehudy z Izraele.

Předaukční výstava v Galerii KODL - www.iUmeni.cz ()

Časopis art antiques

Industriální topografie / Architektura konverzí
Obrazy z dějin českého loutkářství. Ke 40. výročí založení Muzea loutkářských kultur v Chrudimi
20. století české architektury

Modigliani

Jinamodernita.cz