Jan Křížek v Kodani

Aukční zpravodajství - obrázek Dánská aukční síně Bruun Rasmussen dražila v září (24.9.2019) letošního roku soubor hned patnácti děl Jana Křížka, včetně tří pískovcových soch. Českými aukcemi přitom dosud prošly jen tři Křížkovy kresby a jedna socha.

foto k článkuAž na dvě kresby, které zůstaly nevydraženy vzbudily všechny položky zájem. Největší úspěch zaznamenala dle očekávání 44 cm vysoká pískovcová socha z let 1946 - 47, která se z vyvolávací ceny 250000 KDD vyšplhala až na 640000 DKK, tedy přes 2 mil. Kč.

V Kodani dražené sochy byly dosud známé jen z několika historických fotografií, obrazy a kresby jsou úplným objevem. Jedná se o práce z 1946 až 1959, tedy prakticky z celého Křížkova tvůrčího období, a aukční katalog k jejich provenienci uvádí pouze tolik, že pocházejí ze soukromé francouzské sbírky a byly získány přímo od umělce.

Největší souboj se strhl dle očekávání o 44 cm vysokou sochu dvou postav z let 1946–47, která byla v listopadu 1947 vystavena na první skupinové výstavě v pařížské galerii Foyer de lʼart brut, jejíž vznik inicioval Jean Dubuffet,i na autorově samostatné výstavě tamtéž v únoru 1948. V umělcově monografii Mně z toho nesmí zmizet člověk, kterou v roce 2012 připravila Anna Pravdová, je tato socha publikována na dvou historických fotografiích, které zachycují pohledy do obou výstav.

foto k článkuNa druhé zmiňované výstavě nazvané Jan Krizek, sculpteur byla vystavena i druhá nabízená socha, 32 cm vysoká sedící dvojice. Třetí dražený kamenná socha, 41 cm vysoká busta insporovaná keltskými idoly, je zhruba o deset let mladší a vznikla pravděpodobně během Křížkova pobytu v Bretani v létě 1956, který mu zprostředkoval vlivný kritik Charles Estienne.

foto k článkuJiž při svém prvním delším pobytu v Paříži na podzim 1946 se Křížek seznámil se španělským sochařem Honoriem Condoyem, který jej velkoryse nechával pracovat ve svém ateliéru. "První kresby jsou velmi hezké, ale na výstavu to nestačí; jsem sochař a všichni chtějí vidět sochy. Prosím, tedy sochy dělám, sypu je z rukávu, což přivádí Condoye do nadšení. Nešetří chválou a superlativy a hned jak viděl první sochu a tempo, jakým pracuji, prorokoval velkou budoucnost. (…) Condoy čeká a chce přivést nejen svého obchodníka, ale dokonce říká, že pak pozve i Picassa," psal v prosinci 1946 Křížek svému někdejšímu spolužákovi a celoživotnímu příteli Václavu Boštíkovi.

"Byly to kamenné hlavy či stojící a sedíci figury vysoké 30–40 cm, samostatné nebo ve dvojicích, jakési primitivní idoly navazující na díla, která vytvářel v Praze. Jejich malé formáty vycházely z velikosti kamenů, jež si Křížek sám vozil metrem z jednoho staveniště, které mu ukázal Condoy," charakterizuje tyto práce Pravdová.

foto k článkuMalbě se Křížek systematičtěji věnoval od jara 1957. Souviselo to mimo jiné i se zlepšením jeho ekonomické situace – poprvé si mohl dovolit plátna a olejové bary. Součástí v Kodani dražené kolekce je pět obrazů malovaných na plátně či na dřevě a sedm kvašů.

Cenové odhady nabízených obrazů a soch se pohybovali od 150 tisíc do 250 tisíc dánských korun, což odpovídá 520 až 860 tisícům českých korun (bez 30% provize). U kreseb pak od 15 do 30 tisíc dánských korun. Výsledky byly dle očekávání nadmíru uspokojivé, aukční výsledky nalezete zde

Bruun Rasmussen, 24. 9. 2019
Část nabízných děl v aukčním katalogu, Bruun Rasmussen 24. 9. 2019

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Jan Křížek. Mně z toho nesmí zmizet člověk.
Autor: Anna Pravdová
Rok vydání: 2013

Koupit tuto knihu u nás

Jan Křížek v Kodani - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další aukční zpravodajství


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Face book