Tak trochu jiné starožitné hodiny

Aukční zpravodajství - obrázek

Historické hodiny, ať již stolní, nástěnné, kapesní nebo náramkové, představují jednu z nejoblíbenějších kategorií starožitností. To ale zdaleka neznamená, že vše se prodá.

Na aukcích je nabízeno zejména poměrně velké množství různých typů stolních hodin v cenách od pár tisíc do desetitisíců korun. Historické renesanční či barokní stroje či různé unikáty se pak mohou pohybovat i v řádu sta tisíců.
V dávné minulosti si nemohl hodinky dovolit každý. Postupem věků se bez nich neobešli ani obyčejní lidé. Starožitné hodiny a hodinky nám ukazují jejich vývoj; společenský, historický a umělecký. Hodinky jsou jako starožitnosti velmi oblíbeným tématem.

O to zajímavější může být, když se na aukci objeví hodiny neobvyklých či nezvyklých tvarů. Dvoje takové Vám zde představíme. Jedná se o položky, které budou draženy na specializované aukci na hodiny a hodinky Aukční síní Zezula 5. října 2019. Všechny položky si můžete prohlédnout na předaukční výstavě již od 28. září 2019. Místo konání: Aukční dům Zezula, Hlinky 142c, Brno, 603 00 Česká republika.
Více info na www.papilio.cz

Stolní hodiny ve tvaru lebky - 80.-90. léta 18. stol.

foto k článkuAnglie, Londýn, D. Evans
Stolní hodinky ve skříňce ve tvaru lebky ze stříbra, zdobené reliéfním a gravírovaným dekorem a prolamováním, vyložené textilií červené barvy. Celková (hrubá) hmotnost 263,04 g, ca 7x5x6 cm. Čelisti lebky spojeny pantem, uvnitř uložen hodinový strojek. Emailový ciferník v barvě slonové kosti je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny, opatřen dvojicí ruček a samostatnou vteřinovkou, Ø 4,2 cm. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, značeno: "D. Evans LONDON 7564". Předmět velmi pravděpodobně určený pro španělský trh, navazující velmi věrně na oblíbené modely pozdního 17. století. Lebka zde představuje klasický symbol vanitas s odkazem: pamatuj na smrt, přijde vždy příliš brzy. Stav A. Funkční a jdoucí, včetně klíčku v podobě pistole.

foto k článkuDavid Evans (i se španělskou obdobou jména Diego) je uváděn v Londýně mezi léty 1775-1825 na Sweetings Alley, na stejné adrese a ve stejné firmě i James Evans 1773-1808. Mnohé hodinky pro španělský trh signovány "Diego Evans", "Bolsa Real" nebo "London". Působil v partnerství s Higgsem, a tak mnohé hodinky signovány také "Higgs and Evans", případně "James Evans". Firma vyvážela do Virginie, Španělska, jejich kolonií i do Číny.
Položka č. A64/117, vyvolávací cena: 50 000 Kč

Stolní hodiny ve tvaru lebky - 1. pol. 19. stol.

foto k článkuAnglie, Londýn, Christopher Rowlands
Stolní hodinky ve stříbrné skříňce ve tvaru lidské lebky, zepředu naturalisticky provedené s očima osazenýma lapisem lazuli, zadní část reliéfně zdobená ornamenty a figurálním motivem, celková (hrubá) hmotnost 435,73 g, 9,5x6x7,5 cm. Čelisti spojeny pantem, uvnitř uloženy hodinky. Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a opatřen dvojicí šípových ruček a samostatnou vteřinovkou, Ø 4,5 cm. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, značeno: "CHRIST(R).ROWLANDS Coventry Str. London 3635". Stav B. Funkční a jdoucí, včetně klíčku.

foto k článkuChristopher Rowlands - hodinář, uváděn na čísle 7, Castle Street v Londýně (v r. 1814 uveřejněna zpráva v London Gazette o zahájení řízení o úpadku). Na čísle 8, Coventry Street (což by odpovídalo ryté signatuře), je v r. 1825 ovšem uvedena hodinářská firma Rowland & Co. Je pravděpodobné, že se jedná o firmu Christophera Rowlandse, uváděného jako mistr, který přijal učně Georga Frederika Denmana do učení 11. 1. 1813 (jako svobodný ukončuje učednická léta 2. 4. 1821).
Položka č. A64/118, vyvolávací cena: 50 000 Kč

Jak pravil už Jan Werich: "Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to."

64. aukce: Hodiny a hodinky
Aukční dům Zezula s.r.o.
Termín konání 5. 10. 2019 od 10:00
Místo konání: Aukční dům Zezula, Hlinky 142c, Brno, 603 00 Česká republika

Tak trochu jiné starožitné hodiny ~ iUmeni.cz ~

Další články

Aukční rekordy Oldřicha Blažíčka

U příležitosti výstavy a nové monografie Oldřicha Blažíčka, které připravila Galerie Kodl, zpracoval portál Art+ autorovo top 10. Hned tři první příčky poněkud překvapiv … Celý článek

Jan Křížek v Kodani

Dánská aukční síně Bruun Rasmussen dražila v září (24.9.2019) letošního roku soubor hned patnácti děl Jana Křížka, včetně tří pískovcových soch. Českými aukcemi přitom d … Celý článek

Nadčasový Jiří KOLÁŘ

Básník, autor experimentální a vizuální poezie, dramatik, překladatel, sběratel umění a mecenáš samizdatové literatury a mladých umělců. Je jedním z nejvýznamnějších česk … Celý článek

Nový aukční rekord Milana Grygara

Rozměrný obraz Milana Grygara z cyklu jeho černých maleb z přelomu 80. a 90. let se na úterní aukci společnosti European Arts, pouhé dva dny před začátkem umělcovy výstav … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama