Bohuslav Reynek v aukci v Brně

Aukční zpravodajství - obrázek V neděli 20. 10. 2019 se bude v rámci aukce starožitností a umění, kterou pořádá společnost AAA – Antikvity Art Aukce, mimo jiné dražit i výjimečný soubor prací Bohuslava Reynka. V tomto souboru jsou kresby, linoryty i jeho nejvíce ceněné suché jehly.

foto k článkuVšechny tři nabízené kresby jsou uvedeny v soupise díla od Renaty Bernardi z roku 1991, všechny byly vytvořeny ještě před rokem 1920. První z nich je kresba uhlem „Stromy v krajině“ z roku 1916, další - „Krajina I“ - kresba tuší na papíru je z roku 1918 a ta poslední, rovněž kresba tuší z roku 1918, zobrazuje Reynkovo oblíbené téma „Petrkovský dům II“.

foto k článkuNa linorytech začal Bohuslav Reynek poprvé pracovat v únoru 1920. Mezi vůbec první Reynkovy linoryty patří „Hlava psa“, kterou již v březnu roku 1920 poslal panu Florianovi do Staré Říše k publikování ve sborníku Nova et Vetera. „Hlava psa“ bude v aukci nabídnuta pod číslem položky 284. Mezi výjimečné linoryty patří i „Job“, který bude v aukci dražen pod číslem položky 290. Tento nádherný list je signován celým jménem a datován (což je u linorytů vzácností), rukou autora je na něm navíc tužkou uveden i název „Hiob“ – t.j. Job v němčině. Celkem je v aukci zařazeno 8 linorytů. S  technikou linorytu se Bohuslav Reynek rozloučil již v roce 1921.

foto k článkuVe třicátých letech pak Bohuslav Reynek pro sebe objevil jinou grafickou techniku, suchou jehlu, která podstatně lépe vyhovovala jeho naturelu a poskytla mu nové možnosti výtvarného projevu. Z období před druhou světovou válkou jsou v nabízeném souboru zastoupeny dvě práce z roku 1934 a další tři z roku 1935. Všechny tyto práce jsou nejen signovány, ale i číslovány. Jedna je dokonce prvním otiskem, dvě druhým a další dvě třetím otiskem, což znamená, že se jedná o počáteční velmi kvalitní otisky. Tisková deska se v případě použití suché jehly velmi rychle opotřebovává, v dostatečné kvalitě lze tisknout pouze cca 100 otisků. Pavel Chalupa v monografii „Bohuslav Reynek“, Arbor vitae 2011, uvádí: „Z desek do roku 1944 (bylo jich asi 200) se nezachovala žádná (zůstaly v domě při nuceném odchodu do Staré Říše a po návratu tu nebyly).“

foto k článkuCelý soubor uzavírají dvě práce z let 60-tých. Jednak nádherné „Kozy pod břízou“ – suchá jehla z roku 1960 a jednak neméně působivý „Kostel ve Sv. Kříži II“ z roku 1965, ten byl navíc vložen do vánočního přání, ve kterém Bohuslav Reynek s rodinou přeje všem pokojné Vánoce.

Ve výše uvedeném textu se objevilo jak jméno pana Josefa Floriana, tak místo Stará Říše – ve kterém pan Florian provozoval své vydavatelství, které se proslavilo vysokou kvalitou knih. Pan Florian kolem sebe soustředil mnoho významných umělců, autorů a učenců své doby. Mezi ilustrátory knih a sborníků vydávaných ve Staré Říši patřili Bohuslav Reynek, Josef Váchal, Josef Čapek a mnoho dalších. Byl to právě pan Florian, kdo Bohuslavu Reynkovi a jeho rodině poskytl azyl, když byli nuceni opustit rodný statek v Petrkově během 2. světové války.

Celý soubor prací Bohuslava Reynka, který je nabízen v nedělní aukci, získal současný majiitel před cca 20 lety přímo z rodiny pana Floriana ze Staré Říše.

106. aukce starožitností, obrazů a umění Brno
neděle 20. října 2019 od 11 hod
Aukční katalog ZDE

Bohuslav Reynek v aukci v Brně - www.iUmeni.cz ()

Raději sbírat motýly?
Raději sbírat motýly?
Sbírání umění, vášeň, investice a mnohem víc
Mistrovské dílo náhody. Ars vitae & vice versa

Osudy konfiskátů