Na vrchol stavby vede dřevěná cesta určená pro pěší, ale přizpůsobená i pro kočárky a invalidní vozíky. Cesta nahoru je vzdělávací, lemovaná informačními tabulemi o okolní přírodě, přilehlém údolí či meteorologických jevech. Z se nabízí výhled na celý masiv Králického Sněžníku s údolím řeky Moravy, v dálce pak i hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše. Dolů vede nerezový tobogán s okýnky, určený těm nejodvážnějším.
“Výjimečnost je v rozsahu použití dřeva na stavbě těchto rozměrů. Také v tom, že vytvoří nový druh zážitku, kde si člověk lépe uvědomí svou skutečnou maličkost v lůně přírody. Neznám dřevostavbu s ocelovými prvky podobných rozměrů a účelu. Podobně velké stavby jsou, ale ta naše má abstraktní formu připomínající let nočního motýla, létajícího zdánlivě chaoticky. Nabídne nekonečné množství pohledů, situací a momentů, kdy se nepatrná lidská figura vnořuje do nitra a vynořuje na okraj této přírodní struktury,” uvádí architekt Zdeněk Fránek ze studia Franek Architects.
“Musíme říci, že stavba Stezky v oblacích byla výjimečnou konstrukcí a znamenala pro nás doslova stezku odvahy a sebepoznání. Doposud jsme projektovali různé výzvy a mysleli jsme si, že půjde o další takovou. Zjistili jsme však, že tomu tak není, že teprve Stezka je opravdová výzva. Dostáváme se do úplně jiné situace, když máte stavět v nadmořské výšce 1185 m n.m., ve složitém terénu kam musíte dopravit materiál a mechanizmy,” říká generální projektant Radek Ondruch za dodavatele Taros Nova.
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma, BoysPlayNice
Zdroj: Zdeněk Fránek a Taros Nova