Stezka v oblacích na Dolní Moravě

Architektura - obrázek Nedaleko horní stanice lanovky Sněžník, vyrostla v nadmořské výšce 1 116 metrů nová vyhlídková Stezka v oblacích neboli Sky Walk, kterou navrhl architekt Zdeněk Fránek a vyprojektovali Taros Nova. Nová atrakce Dolní Moravy je 55 metrů vysoká a dolů vede 101 metrů dlouhý tobogán.

Na vrchol stavby vede dřevěná cesta určená pro pěší, ale přizpůsobená i pro kočárky a invalidní vozíky. Cesta nahoru je vzdělávací, lemovaná informačními tabulemi o okolní přírodě, přilehlém údolí či meteorologických jevech. Z se nabízí výhled na celý masiv Králického Sněžníku s údolím řeky Moravy, v dálce pak i hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše. Dolů vede nerezový tobogán s okýnky, určený těm nejodvážnějším.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

“Výjimečnost je v rozsahu použití dřeva na stavbě těchto rozměrů. Také v tom, že vytvoří nový druh zážitku, kde si člověk lépe uvědomí svou skutečnou maličkost v lůně přírody. Neznám dřevostavbu s ocelovými prvky podobných rozměrů a účelu. Podobně velké stavby jsou, ale ta naše má abstraktní formu připomínající let nočního motýla, létajícího zdánlivě chaoticky. Nabídne nekonečné množství pohledů, situací a momentů, kdy se nepatrná lidská figura vnořuje do nitra a vynořuje na okraj této přírodní struktury,” uvádí architekt Zdeněk Fránek ze studia Franek Architects.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

“Musíme říci, že stavba Stezky v oblacích byla výjimečnou konstrukcí a znamenala pro nás doslova stezku odvahy a sebepoznání. Doposud jsme projektovali různé výzvy a mysleli jsme si, že půjde o další takovou. Zjistili jsme však, že tomu tak není, že teprve Stezka je opravdová výzva. Dostáváme se do úplně jiné situace, když máte stavět v nadmořské výšce 1185 m n.m., ve složitém terénu kam musíte dopravit materiál a mechanizmy,” říká generální projektant Radek Ondruch za dodavatele Taros Nova.

Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma, BoysPlayNice
Zdroj: Zdeněk Fránek a Taros Nova

Publisher: iUmeni.cz

Stezka v oblacích na Dolní Moravě - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Art Plus

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Michal Kalhous

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder