Hanuš Zápal pro Plzeň navrhl školy i Mrakodrap, jeho dílo ukazuje výstava

Architektura - obrázek Tvorbu Hanuše Zápala, nejvýznamnějšího představitele architektury jihozápadních Čech první poloviny 20. století, představuje nová výstava v galerii „13“ v Plzni. K vidění je až do 7. února.

Hanuš Zápal, který po celý svůj profesní život zůstal věrný Plzni a severnímu Plzeňsku, pro město Plzeň navrhl řadu veřejných staveb, především škol, sociálních ústavů, ale i staveb technického zaměření.

foto k článku„Dosud byla Hanuši Zápalovi věnována jen velmi malá pozornost,“ konstatuje kurátor Petr Domanický a dodává, že výstava v galerii „13“ je první soubornou, která se tomuto architektovi věnuje. Sám hodnotí tvorbu velmi vysoko, nazývá jej dokonce Gočárem českého západu.

Zápalovo dílo lze vymezit obdobím 1910 až 1960. V desítkách návrhů a realizací zahrnuje celý vývoj české moderní architektury od nového klasicismu a pozdní secese přes kubismus a kotěrovskou modernu, rondokubismus a purismus k funkcionalismu a dále k hledání jeho alternativ.

foto k článku„Jeho architektonickou tvorbu můžeme rozdělit do dvou období. V tom prvním, mezi roky 1910 a 1931, byl městským architektem v Plzni,“ uvádí Domanický s tím, že dosud značně konzervativní Plzni vetkl novou architektonickou tvář.

Ve městě se věnoval i opravám a úpravám památek, například interiérům historické radnice a Císařského domu, opravám kostela sv. Bartoloměje, sám restauroval ohrožené Alšovy fresky na jednom z domů.

foto k článkuMezi jeho významné autorské realizace patří mimo jiné soubor školních budov na dnešním náměstí T. G. Masaryka, divadelní skladiště v Kovářské ulici, blok domů s takzvaným Mrakodrapem nebo turistická chata na Krkavci.

Navrhl také areál Benešovy školy na Doudlevecké třídě, krematorium či pomník purkmistra Václava Petáka na ústředním hřbitově.

foto k článkuPočátkem třicátých let odchází Zápal do předčasné penze, v té navrhuje například soukromé vily, školy v menších obcích, ale i katolický kostel. Po regionu vzniká několik desítek jejich realizací.
PUBLIKACE

foto k článkuK výstavě vydává nakladatelství Starý most ve spolupráci se Západočeskou galerií stejnojmennou publikaci, která je prvním významnějším uceleným připomenutím Zápalovy činnosti. V knize, jejímž autorem je Petr Domanický a jejíž grafickou úpravu vytvořili Jan Dienstbier a Martin Bušek, je více než 400 ilustrací včetně historických a současných fotografií, reprodukcí stavebních plánů a architektonických návrhů (z celé řady veřejných i soukromých archivů z celé ČR), většina ilustrací je publikována poprvé.

Autor: Barbora Němcová
Zdroj: plzen.idnes.cz

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Hanuš Zápal (1885 - 1964). Architekt plzeňska
Autor: Petr Domanický
Rok vydání: 2015

Koupit tuto knihu u nás

Hanuš Zápal pro Plzeň navrhl školy i Mrakodra… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Prostořekost

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder