Hanuš Zápal pro Plzeň navrhl školy i Mrakodrap, jeho dílo ukazuje výstava

Architektura - obrázek

Tvorbu Hanuše Zápala, nejvýznamnějšího představitele architektury jihozápadních Čech první poloviny 20. století, představuje nová výstava v galerii „13“ v Plzni. K vidění je až do 7. února.

Hanuš Zápal, který po celý svůj profesní život zůstal věrný Plzni a severnímu Plzeňsku, pro město Plzeň navrhl řadu veřejných staveb, především škol, sociálních ústavů, ale i staveb technického zaměření.

foto k článku„Dosud byla Hanuši Zápalovi věnována jen velmi malá pozornost,“ konstatuje kurátor Petr Domanický a dodává, že výstava v galerii „13“ je první soubornou, která se tomuto architektovi věnuje. Sám hodnotí tvorbu velmi vysoko, nazývá jej dokonce Gočárem českého západu.

Zápalovo dílo lze vymezit obdobím 1910 až 1960. V desítkách návrhů a realizací zahrnuje celý vývoj české moderní architektury od nového klasicismu a pozdní secese přes kubismus a kotěrovskou modernu, rondokubismus a purismus k funkcionalismu a dále k hledání jeho alternativ.

foto k článku„Jeho architektonickou tvorbu můžeme rozdělit do dvou období. V tom prvním, mezi roky 1910 a 1931, byl městským architektem v Plzni,“ uvádí Domanický s tím, že dosud značně konzervativní Plzni vetkl novou architektonickou tvář.

Ve městě se věnoval i opravám a úpravám památek, například interiérům historické radnice a Císařského domu, opravám kostela sv. Bartoloměje, sám restauroval ohrožené Alšovy fresky na jednom z domů.

foto k článkuMezi jeho významné autorské realizace patří mimo jiné soubor školních budov na dnešním náměstí T. G. Masaryka, divadelní skladiště v Kovářské ulici, blok domů s takzvaným Mrakodrapem nebo turistická chata na Krkavci.

Navrhl také areál Benešovy školy na Doudlevecké třídě, krematorium či pomník purkmistra Václava Petáka na ústředním hřbitově.

foto k článkuPočátkem třicátých let odchází Zápal do předčasné penze, v té navrhuje například soukromé vily, školy v menších obcích, ale i katolický kostel. Po regionu vzniká několik desítek jejich realizací.




PUBLIKACE

foto k článkuK výstavě vydává nakladatelství Starý most ve spolupráci se Západočeskou galerií stejnojmennou publikaci, která je prvním významnějším uceleným připomenutím Zápalovy činnosti. V knize, jejímž autorem je Petr Domanický a jejíž grafickou úpravu vytvořili Jan Dienstbier a Martin Bušek, je více než 400 ilustrací včetně historických a současných fotografií, reprodukcí stavebních plánů a architektonických návrhů (z celé řady veřejných i soukromých archivů z celé ČR), většina ilustrací je publikována poprvé.

Autor: Barbora Němcová
Zdroj: plzen.idnes.cz

Hanuš Zápal pro Plzeň navrhl školy i Mrakodrap, jeho dílo ukazuje výstava ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Hanuš Zápal (1885 - 1964). Architekt plzeňska
Autor: Petr Domanický
Rok vydání: 2015

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Architektura - obrázek

Vyjímečná díla moderní české architekury

V několika posledních desetiletích vzniklo v České republice mnoho pozoruhodných architektonických staveb s nezaměnitelným rukopisem českých architektů. Celý článek

Architektura - obrázek

Stezka v oblacích na Dolní Moravě

Nedaleko horní stanice lanovky Sněžník, vyrostla v nadmořské výšce 1 116 metrů nová vyhlídková Stezka v oblacích neboli Sky Walk, kterou navrhl architekt Zdeněk Fránek a … Celý článek

Architektura - obrázek

Rothmayerova vila v Praze se otevřela veřejnosti. Podívejte se na skvost

Rothmayerova vila ve Střešovicích je od října otevřena pro veřejnost. Její správce, Muzeum hlavního města Prahy, v ní připravil expozici věnovanou architektu Otto Rothmay … Celý článek

Architektura - obrázek

Josef Gočár, nejvýznamnější žák architekta Jana Kotěry

Letos si připomínáme hned dvě významná výročí jednoho z tvůrců české moderní architektury - Josefa Gočára, a sice 135 let od jeho narození a 70 let od jeho úmrtí (1880–1 … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

51.ANTIQUE - prodejní veletrh starožitností Praha 21-24.11.2024 - imgReklama