Vyjímečná díla moderní české architekury

Architektura - obrázek V několika posledních desetiletích vzniklo v České republice mnoho pozoruhodných architektonických staveb s nezaměnitelným rukopisem českých architektů.

Ať už jde o veřejné stavby, sportovní areály, administrativní budovy, nebo soukromé domy – moderní česká architektura rozhodně má co ukázat. Mnohé projekty získaly řadu ocenění v ČR i v zahraničí a potěší svěží architekturou, neotřelými nápady, kvalitou zpracování i citlivým zapojením do okolního prostředí.

Představme si alespoň některé z nich.

foto k článkuKrytý plavecký bazén v Litomyšli – odvážná stavba, jejímž autorem je architektonický ateliér DRNH. Oceňována je nejen pro své vhodné zasazení do krajiny, ale také pro členění prostoru a sloučení konstrukčního systému s celou budovou. Bazénu byla udělena cena v kategorii Novostavba Grand Prix Obce architektů pro rok 2011.

foto k článkuKongresové centrum Zlín– moderní oválná skleněná budova postavená podle návrhu světoznámé české architektky a zlínské rodačky Evy Jiřičné. Hlavní část budovy tvoří velký sál pro více než 830 lidí, ale najdeme zde i menší sál pro cca 90 osob, salonky a restauraci. Budova je využívána jako polyfunkční prostor k pořádání koncertů, plesů nebo obchodních a kongresových akcí.

foto k článkuNárodní technická knihovna v Praze – stavbu ve tvaru zaobleného čtverce navrhl ateliér Projektil architekti. V centru budovy je umístěno obdélníkové atrium otevřené až do šestého patra a zakryté ocelovou konstrukcí světlíku. Knihovna získala řadu ocenění, z nichž k nejvýznamnějším patří Absolutní vítězství Czech Grand design za rok 2009.

foto k článkuKnihovna Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity Brno – budova je dílem brněnského ateliéru Kuba & Pilař. Nachází se ve vnitrobloku areálu Filozofické fakulty a je zhotovena především z betonu, dubového dřeva, skla a kovu. Svislé dubové lamely umístěné na obvodovém plášti budovy tvoří pomyslnou clonu mezi prostředím studoven a okolním světem. Dominantním prvkem interiéru je pak dvouramenné schodiště v otvoru kruhového tvaru, které prochází budovou přes všechna podlaží. Stavba obdržela hlavní cenu Grand Prix Obce architektů pro rok 2002.

foto k článkuMezi netradiční budovy patří také například brněnský AZ Tower, který vede prvenství nejvyšší budovy v České republice. Měří 111 metrů a má 30 pater. Budovu navrhla Architektonická kancelář Burian – Křivinka.

foto k článkuRekreační areál Kraví Hora v Brně - je díky množství zeleně významným brněnským centrem rekreace. Architekti pod vedením Antonína Nováka využili genia loci místa. Budovu krytého bazénu, jíž doplnilo rekonstruované venkovní koupaliště, navrhli velmi lehkou, průhlednou a jednoduchou tak, aby obrátili pozornost od stavby k jejímu okolí. Maximum nových částí zasadili do svahu, skryli i techniku. Stavbu navrhla architektonická kancelář DRNH.

foto k článkuKostely Církve bratrské v Černošicích a v Litomyšli – dvě nevšedně pojaté duchovní stavby jsou dílem ateliéru Fránek Architects. Modlitebna v Černošicích je špičatá a zároveň oblá jako křídla anděla, kostel v Litomyšli je inspirován textem žalmu a jeho siluetu tvoří soustava nakloněných rovin. Obě stavby jsou určeny nejen pro potřeby církve, ale i pro nejrůznější kulturní a společenské aktivity.

Publisher: iUmeni.cz

Vyjímečná díla moderní české architekury - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další architektura


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Svět Václava Ciglera