Stálá expozice se jmenuje Příběh jednoho domu a jedné rodiny. Připomíná osobitý styl Otto Rothmayera a chce navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které Rothmayer vytvořil spolu se svou manželkou, významnou textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu Boženou Rothmayerovou. Vila z první poloviny 20. století stojí v ulici U Páté baterie v Praze 6 - Střešovicích a má číslo 896/50. Rothmayer (1892 až 1966) patří ke generaci architektů první poloviny 20. století. Jeho život a tvorba je úzce spojena s osobností uznávaného slovinského architekta Josipa Plečnika, s nímž spolupracoval zejména na úpravách Pražského hradu. Souběžně Rothmayer projektoval i pro soukromé objednavatele, především v Praze.
Je autorem tří rodinných vil, několika pomníků a spolupracoval také na Plečnikově vinohradském kostele. Rothmayerova architektonická tvorba mimo hradní areál se do velké míry prolíná i s jeho činností truhlářskou. Podle jeho návrhů vzniklo například mnoho interiérů pražských obchodů s textilem, řada výstavních a muzejních expozic či atrakce dětského hřiště.
Inspirace středomořskou tradicí, kterou zprostředkovával na českém území Plečnik, se odráží i na architektonické podobě vlastní Rothmayerovy vily z let 1928 a 1929.
Asketická podoba vily se omezuje na základní tvary kvádru a válce, který ukrývá schodiště. Interiéry vily nebyly rozlehlé, zásadní bylo jejich napojení na verandu a zahradu, kterou architekt sám navrhl. Její důmyslná zákoutí inspirovala řadu návštěvníků vily, sérii fotografií zátiší zahrady vytvořil například fotograf Josef Sudek.
Rothmayerova rodina žila ve vile až do roku 2008. Tehdy architektův syn pod podmínkou rekonstrukce a zpřístupnění prodal vilu Praze. Opravy začaly před třemi lety, jejich cílem bylo mimo jiné odstranění stavebních zásahů v památkově chráněné budově.
Zdroj: idnes.cz