Zdena Kolečková

Autor: Česky2021Fakulta umění a designu Univerzity J. E. Purkyně

Monografická publikace reflektuje tvorbu intermediální umělkyně Zdeny Kolečkové, profesorky a vedoucí ateliéru Fine Art — Photography ústecké Fakulty umění a designu, která tématy svých fotografií a performancí (vyděděnost sudetské krajiny, historické pozůstatky původního německého osídlení v kontextu rodinných příběhů, ekologické a sociální zatížení příhraničí) přesahuje ústecký neokonceptuální okruh a přispívá od 90. let 20. století do české umělecké scény.

1 045 
včetně dph
skladem
Název: Zdena Kolečková  ISBN: 978-80-7561-291-5  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788075612915  Hmotnost: 1.80 kg  Vazba: vázaná  Počet stran: 320  Rozměr: 260x320  Nakladatel: Fakulta umění a designu Univerzity J. E. Purkyně
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Zdena Kolečková, Michal Koleček

Díla Zdeny Kolečkové v publikaci interpretují teoretičky Martina Pachmanová a Anna Vartecká, filosof a publicista Petr Fischer, či slovenský kurátor Vlado Beskid. Editorem publikace je profesor a vedoucí Katedry dějin a teorie umění na FUD UJEP Michal Koleček. Knihu graficky upravil Tomáš Trnobranský. Kniha je v česko-anglickém vydání.

„Smutek, který cítím v přítomnosti díla Zdeny Kolečkové, je smutkem existenciálním, tedy obecně lidským, přestože Zdena ve většině svých sestav bojuje o záchranu fenoménů z času nějak osobně laděného, ať už jde o rodinné prostředí, rodinná traumata či zapadlé vzpomínky, nebo o širší okolí místa, v němž umělkyně žije.“ (Petr Fisher)

„Otázka, jak se člověk vyrovnává se zánikem přirozeného prostředí a autentické kultury, jak lze na základě fragmentované a nedokonalé paměti konstruovat naši minulost a porozumět jí, a rovněž jaký dopad má často násilím vynucená amnézie na mezilidské vztahy, v díle Zdeny Kolečkové rezonuje s čím dál větší naléhavostí.“ (Martina Pachmanová)

Zdena Kolečková