Ročenka Art + 2021

Autor: Česky2011Ambit Media

Dvanáctá Ročenka ART+, která mapuje vývoj na trhu s uměním doma i v zahraničí v roce 2020.

Již není v prodeji
Název: Ročenka Art + 2021  Jazyk: Česky  Rok:   ID: b00765  Hmotnost: 0.50 kg  Vazba: brožovaná  Počet stran: 144  Rozměr: 220 × 220 mm  Nakladatel: Ambit Media
informace ke knize

Detail knihy ~ Ročenka Art + 2021, kolektiv autorů

Ročenka ART+, která shrnuje dění na trhu s uměním doma i v zahraničí a přináší žebříček nejvýraznějších současných domácích umělců. Obrat českých sálových aukcí v roce 2020 činil 1,01 miliardy korun a odhadem dalších 200 milionů korun utratili sběratelé a investoři v internetových aukcích. Za milionové částky se prodalo 151 obrazů a dalších uměleckých děl a hned dvakrát se v roce 2020 přepisovala první příčka žebříčku nejdražších děl českých aukcí.
Ačkoliv celkový obrat meziročně poklesl o 27 procent, částka potřebná ke koupi deseti nejdražších obrazů byla v roce 2020 vyšší než kdy v minulosti. Případný zájemce by potřeboval rovných 340 milionů korun. Zatímco v roce 2016 na stovku nejdražších děl, která představují méně než 2 procenta z celkového počtu prodejů, připadalo 48 procent celoročního obratu, v roce 2020 to bylo již 64 procent. Tato čísla naznačují, že zatímco ceny nejdražších děl dál rostou, ostatní položky cenově stagnují či dokonce klesají. Celé dvě třetiny loni prodaných děl byly vydraženy za částky do 25 tisíc korun. Vedle souhrnných dat Ročenka ART+ přináší i řadu dílčích studií věnovaných jednotlivým segmentům trhu, od starých mistrů přes umění 19. století a modernu až po poválečné a současné umění. A také několik studií o vybraných autorech, kteří loni zaznamenali cenové rekordy či výrazný vzestup zájmu. Samostatné kapitoly se věnují také situaci starožitníků, obchodu se starožitnými šperky, numismatice nebo filatelii.

Ročenka ART+ již popáté vyšla ve formě dvou sešitu. První se věnuje aukcím a staršímu umění, druhý sešit se zaměřuje na poválečné a současné umění. Jeho součástí je také J & T Banka Art Index, který přináší žebříček stovky nejvýraznějších autorů současného umění. Již potřetí se na první příčce umístila Eva Koťátková. Nejvíce bodů za zahraniční výstavy loni získal Krištof Kintera, za domácí pak Anna Hulačová.

Ročenka Art + 2021