senzační realismus | theodor pištěk a jeho američtí a evropští souputníci

Výtvarné umění 26.6.2022 - 1.1.2023 • Zámek 144, P. O. Box 80, Hluboká nad Vltavou, Česká republika

Poprvé se malíř Theodor Pištěk objevil společně s americkými a evropskými hyperrealisty na široce koncipované výstavě East of Eden v Ludwigově muzeu v Budapešti.

Nyní se ke svébytné Pištěkově prezentaci v kontextu jeho evropských a amerických druhů odhodlala Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, pro kterou jde o jeden z nejprestižnějších podniků v jejích galerijních dějinách. Postavení Theodora Pištěka (nar. 1932) na české umělecké scéně je nyní bezprecedentně mimořádné, a opírá se zejména o malířovu epochu od počátku 70. let, kdy autor zcela svébytně rozvíjel metodu a styl hyperrealistické malby. Obohatil ji bezesporu o komplikovaný, ale divácky účinný narativ vrstvení příběhu za malbou, a to ve vztahu k dějinám malířství jako takovým, stejně jako k aktuálním dějovým i filozofickým tendencím. V kontextu Pištěkovy tvorby je pak navýsost napínavé srovnání jeho přístupu jednak s americkými hyperrealisty, jednak s tendencemi evropského malířství, které z realismu vycházelo (zejména práce Jacquese Monoryho či Gerharda Richtera, jenž je stejný ročník narození jako Theodor Pištěk). Ani v českém prostředí se Pištěk nepohyboval ve vzduchoprázdnu, jak dokazuje překvapivě aktuální tvorba jeho celoživotních kamarádů malířů Jaroslava Vožniaka a Bedřicha Dlouhého. A zajímavé konotace najdeme i v malířství tehdejší Německé demokratické republiky.

senzační realismus | theodor pištěk a jeho američtí a evropští souputníci


Další události

Výtvarné umění

Elmgreen & Dragset: READ

16.11.2023 - 15.4.2024
Praha · Kunsthalle Praha

V rámci své první samostatné výstavy v České republice promění umělecké duo Elmgreen & Dragset prostory Kunsthalle Praha v imerzivní prostředí.

Detail
Výtvarné umění

Roman Brichcín – Večer v ateliéru

27.3.2024 - 18.4.2024
Praha · Galerie Art Praha

rádi bychom Vás za Galerii ART Praha informovali o chystané výstavě malíře Romana Brichcína s názvem Večer v ateliéru. Kurátorkou výstavy je Silvia L. …

Detail
Výtvarné umění

 Milan Knížák: Broken Mind

7.3.2024 - 18.4.2024
Opava · Galerie Cella

Výstava v Galerii Cella se zaměří na Knížákovu tvorbu spojenou se zvukem

Detail
Fotografie

Laboratoř Jaroslava Kučery

20.2.2024 - 18.4.2024
Zlín · Galerie G18 ve Zlíně

Výstava Laboratoř Jaroslava Kučery ukáže práci kameramana jako tvůrčí a uměleckou.

Detail
Užitné umění

Jubilejní 50.Veletrh starožitností Antiq …

18.4.2024 - 21.4.2024
Praha · Asociace starožitníků

Tématem jarního jubilejního již 50. veletrhu bude Skrytá hodnota starožitností - UDRŽITELNOST a slavnostní atmosféru doplní bohatý doprovodný program.

Detail