ROZHRANÍ 

Výtvarné umění 6.11.2021 - 16.1.2022 • Klenová 1, Janovice nad Úhlavou, Česká republika

Výstavy se zúčastní umělci, kteří se pohybují na rozhraní různých tvůrčích oblastí a názorových proudů.

Mezi volným a užitým uměním, poezií, kresbou či koláží, filmem a malbou, přírodními vědami, matematikou, geometrií a strukturou, uměleckohistorickou teorií a výtvarným projevem, astrofyzikou a obrazem, slovem a znakem, asambláží, objektem a instalací, sochou a architekturou, zvukem a vizuálním záznamem, mobilem, variabilem či stabilem,… Výstava zahrnuje několik generací umělců a snaží se přiblížit, jak se proměňuje jejich projev, jak se vyvíjejí a prolínají různé výrazové prostředky. Začíná tvorbou některých osobností z období před a po první světové válce, k nimž patří Vojtěch Preissig a Karel Teige. Důležitou část výstavy tvoří autoři nastupující po druhé světové válce, pro které je prorůstání různých oblastí zvlášť důležité. K nim se řadí Zdeněk Sýkora, Vladislav Mirvald, Ladislav Novák, Jiří Kolář, Běla Kolářová, Milan Grygar, Radek Kratina, Dalibor Chatrný nebo Olga Karlíková, z nichž každý se pohybuje na rozhraní jiných sfér. Další vlnu představují umělci nastupující v závěru šedesátých let nebo již v nepříznivé době tzv. normalizace, K nim patří Adéla Matasová, Milan Maur, Inge Kosková, Pavel Rudolf, Jiří Valoch, Karel Adamus nebo pak z následujících generací Vladimír Merta, František Kowolowski, Petr Písařík, Tomáš Vaněk, Jan Šerých, Tomáš Džadoň, Ladislav Jezbera, Daniel Vlček, Jakub Roztočil či Petr Krátký. Samozřejmě, že výběr umělců není vyčerpávající, ale snažil jsem se, aby byly zastoupeny rozdílné tvůrčí typy, které se pohybují na rozmezí různých oblastí.

Program

Ornament
4.11.2023 - 14.1.2024


Další události

Výtvarné umění

Der Pirnaer Kunstmarkt

9.12.2023 - 10.12.2023
Litomyšl · Iščuk Sergej

Sergej Iščuk se zůčastní prodejní výstavy umění v německé Pirně (nedaleko Drážďan).

Detail
Fotografie

Jiří Nováček: Verloren

26.10.2023 - 10.12.2023
JIhlava · Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Autorská výstava „Verloren“ Jiřího Nováčka objevuje svými záběry v „rozhodujících okamžicích“ především obyvatele starého kontinentu jako protagonisty …

Detail
Fotografie

Jaroslav Kučera: Lidé, které jsem potkal

14.9.2023 - 10.12.2023
Mělník · Galerie Ve Věži

Výstava je výběrem z dosavadního díla Jaroslava Kučery od počátku 70. let minulého století, vedeným napříč autorovými tematickými cykly.

Detail
Užitné umění

První dámy – móda a styl

12.5.2023 - 10.12.2023
Praha · Národní muzeum

Navštivte jedinečnou výstavu, která vás provede oděvní etiketou manželek českých a československých prezidentů

Detail
Výtvarné umění

Tělo na tělo – Anežka Kůlová

14.12.2023
Praha · Bid4Auction

Aukce série osmi děl Anežky Kůlové

Detail