Petr Kubeš / Kuběs Rozostřeno

Výtvarné umění 27.1.2017 - 16.4.2017 • Zámek 144, P. O. Box 80, Hluboká nad Vltavou, Česká republika

Pokud se dá o nějaké osobě prohlásit, že se jedná o generační talent, tak mohu s naprostou jistotou napsat: „Petr Kubeš je talent své generace“.

Petr Kubeš (7. 2. 1966) je bytostný malíř s citem pro barevnou kompozici vyznávající linii, která je až kreslířsky vystavěná a přesná. Jako takový byl i díky svému nadání a zaujetí pro výtvarné umění nepřehlédnutelný. V devadesátých letech minulého století, za svých studií na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, obhájil mimořádnou diplomovou práci u ak. mal. Romana Kubičky na téma: Česká groteska v souvislostech.

To, co je návštěvníkům AJG představeno v prostorách SU-TERÉNu, je ve své podstatě digitální malba, která je provedena prostřednictvím digitálního fotoaparátu. Fotografická malba s jasným a svébytným autorským výtvarným projevem, který jsem pojmenoval: „ rozostřeno na nejvyšší teplotu “. Občas všichni zahlédneme tetelící se vzduch a bezděky přivřeme oči, aby iluze rozostření byla, co možná nejdokonalejší. Kubešova výtvarná práce přesně zaznamenává a dotváří ono přivření oka na „ rozostřeno “. Navíc pokud erudovaný malíř začne používat barvy, jakoby pracoval s opravdovou hmotou, dostaví se efekt nejvyšší hmatatelné teploty, na kterou lze objekt rozostřit. Přesně tuto rovinu hledání a nalézání oceňuji ve tvorbě Petra Kubeše nejvíce. Je to po mém soudu proces sice zdlouhavý, ale na jeho konci je optický zážitek a vjem takřka snový. Nelze si nevšimnout, že tím hlavním objektem autorova zájmu, je figura a člověk. Takže ani v oblasti zobrazovaného tématu se Petr Kubeš neodchýlil ze svojí výtvarné cesty. Navíc, i když své modely podrobí autor onomu „rozostření“, přesto je to pořád člověk, ke kterému si můžete přimyslet příběh a atmosféru koexistence. Závěrem je mi ctí poznamenat, že jsem rád a s potěšením přiměl „ Kuběse “ k výstavě, která je díky prostoru SU_TERÉNu AJG jedinečná a premiérová zároveň.

Daniel Hovorka, autor a kurátor výstavy

Další události

Výtvarné umění

Martin Eder – The Fountain of Youth

3.11.2023 - 8.12.2023
Praha · DSC Gallery

Martin Eder se řadí mezi nejvýraznější německé umělce své generace. Pro prostory pražské DSC Gallery připravil samostatnou výstavu s názvem The Founta …

Detail
Výtvarné umění

Autopsie / Luboš Plný

25.10.2023 - 8.12.2023
Brno · Galerie Pitevna

Výstava Luboše Plného v Galerii Pitevna v Brně. Křest knihy Rozhovory s Lubošem Plným

Detail
Výtvarné umění

Der Pirnaer Kunstmarkt

9.12.2023 - 10.12.2023
Litomyšl · Iščuk Sergej

Sergej Iščuk se zůčastní prodejní výstavy umění v německé Pirně (nedaleko Drážďan).

Detail
Fotografie

Jiří Nováček: Verloren

26.10.2023 - 10.12.2023
JIhlava · Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Autorská výstava „Verloren“ Jiřího Nováčka objevuje svými záběry v „rozhodujících okamžicích“ především obyvatele starého kontinentu jako protagonisty …

Detail
Fotografie

Jaroslav Kučera: Lidé, které jsem potkal

14.9.2023 - 10.12.2023
Mělník · Galerie Ve Věži

Výstava je výběrem z dosavadního díla Jaroslava Kučery od počátku 70. let minulého století, vedeným napříč autorovými tematickými cykly.

Detail