Vítězný Mikulkův autoportrét vznikl z nouze

Umění a design - obrázek

Český výtvarník Jan Mikulka si přivezl prestižní ocenění Královské společnosti portrétních malířů z Velké Británie. S vlastní podobiznou se prosadil v konkurenci skoro tisíce děl. Za skvěle odvedené řemeslo si odnesl 20 tisíc liber. Na autoportrétu pracoval šest hodin denně, tři měsíce v kuse.

Měl jsem touhu udělat velkou realistickou hlavu a sháněl jsem za tím účelem model. Ovšem takový, který by mi vyhovoval, jsem nenašel. Nakonec jsem se rozhodl, že se tím nebudu dál trápit a udělám autoportrét. U těchto zvětšených hlav ale vlastně nejde pracovat s živým modelem, protože tam je takové zvětšení, že nejdou uhlídat proporce. Podle živého modelu lze malovat jen 1:1 a je to rovněž zajímavé, chci se do toho dát, prozradil více o své práci výtvarník, který také přiznal, že ho modernistické umění moc nezajímá.

foto k článkuJe pravdou, že na klasické řemeslo se dnes na pražské Akademii důraz neklade. Tam se dělají práce na bázi moderního umění, kdy není potřeba umět modelovat světlem, nemusí se pracovat s klasickým prostorem.

foto k článkuVšechno se dělá imaginativněji a třeba používání nereálných barev je záměrem. Ovšem myslím si, že to je v pořádku. Jsou ale i akademie po Evropě i v Americe, které se zabývají tímto klasickým uměním, kde je principem malovat podle nainstalované kompozice, dodal ke svému usilování Mikulka.

foto k článkuAutoportrétem navázal na svůj úspěch před třemi lety, rovněž v Anglii. S portrétem dokumentaristy Jakuba Wagnera tehdy vyhrál v anketě návštěvníků londýnské Národní portrétní galerie. Toužil jsem udělat něco impresivnějšího, proto jsem použil dramatické nasvícení shora. Obvykle se dělají hlavy tohoto formátu ze předu v rozptýleném světle. Rovněž práci s barvou jsem vedl k větší harmonii, komentoval portrét jeho autor.

foto k článkuČeská realistická malba má v Británii své jméno. S portrétem dívky tam v Národní portrétní galerii zabodoval i Michal Ožibka. Hynek Martinec se v roce 2007 zase stal nejlepším portrétistou do 30 let a v Londýně dnes žije.

Zdroj: CT24

Vítězný Mikulkův autoportrét vznikl z nouze ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Umění a design - obrázek

Originál Váchalovy Ďáblovy zahrádky se prodal za 660 tisíc korun

Originál díla Josefa Váchala Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel se v aukci prodal za 660.000 korun. Stěžejní Váchalovo dílo bylo v aukci nabízeno poprvé. Autor vy … Celý článek

Umění a design - obrázek

Život a dílo „stoletého“ Václava Boštíka přímo od zdroje

Podstatná část odborné veřejnosti považuje Václava Boštíka za největšího českého malíře druhé poloviny 20. století. Ke stému výročí jeho narození nyní vyšla monografie. Celý článek

Umění a design - obrázek

Moderní mistr, nebo sentimentální kýč? Chagall dostává v galerii Tate druhou šan …

I v avantgardní Paříži žil ruský malíř Marc Chagall vzpomínkami na rodnou ves. Výstava v liverpoolské pobočce Tate Gallery, která je největší britskou přehlídkou Chagallo … Celý článek

Umění a design - obrázek

Adéla Krejčová svítí skrze Detail

V prostorách bývalého mlýna na sóju, který byl zrekonstruován na moderní loft a kde sídlí Pražská galerie českého skla, se může veřejnost každé poslední úterý v měsíci se … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama