Vítězný Mikulkův autoportrét vznikl z nouze

Umění a design - obrázek Český výtvarník Jan Mikulka si přivezl prestižní ocenění Královské společnosti portrétních malířů z Velké Británie. S vlastní podobiznou se prosadil v konkurenci skoro tisíce děl. Za skvěle odvedené řemeslo si odnesl 20 tisíc liber. Na autoportrétu pracoval šest hodin denně, tři měsíce v kuse.

Měl jsem touhu udělat velkou realistickou hlavu a sháněl jsem za tím účelem model. Ovšem takový, který by mi vyhovoval, jsem nenašel. Nakonec jsem se rozhodl, že se tím nebudu dál trápit a udělám autoportrét. U těchto zvětšených hlav ale vlastně nejde pracovat s živým modelem, protože tam je takové zvětšení, že nejdou uhlídat proporce. Podle živého modelu lze malovat jen 1:1 a je to rovněž zajímavé, chci se do toho dát, prozradil více o své práci výtvarník, který také přiznal, že ho modernistické umění moc nezajímá.

foto k článkuJe pravdou, že na klasické řemeslo se dnes na pražské Akademii důraz neklade. Tam se dělají práce na bázi moderního umění, kdy není potřeba umět modelovat světlem, nemusí se pracovat s klasickým prostorem.

foto k článkuVšechno se dělá imaginativněji a třeba používání nereálných barev je záměrem. Ovšem myslím si, že to je v pořádku. Jsou ale i akademie po Evropě i v Americe, které se zabývají tímto klasickým uměním, kde je principem malovat podle nainstalované kompozice, dodal ke svému usilování Mikulka.

foto k článkuAutoportrétem navázal na svůj úspěch před třemi lety, rovněž v Anglii. S portrétem dokumentaristy Jakuba Wagnera tehdy vyhrál v anketě návštěvníků londýnské Národní portrétní galerie. Toužil jsem udělat něco impresivnějšího, proto jsem použil dramatické nasvícení shora. Obvykle se dělají hlavy tohoto formátu ze předu v rozptýleném světle. Rovněž práci s barvou jsem vedl k větší harmonii, komentoval portrét jeho autor.

foto k článkuČeská realistická malba má v Británii své jméno. S portrétem dívky tam v Národní portrétní galerii zabodoval i Michal Ožibka. Hynek Martinec se v roce 2007 zase stal nejlepším portrétistou do 30 let a v Londýně dnes žije.

Zdroj: CT24

Publisher: iUmeni.cz

Vítězný Mikulkův autoportrét vznikl z nouze - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Face book